Creative Stage Air

Creative prináša na trh soundbar Stage Air, ktorý v sebe spája viaceré prvky, ktoré sú na trhu pomerne ojedinelé. Jedným z nich je elegantný dizajn, ktorý podtrhuje hlavne jeho lesklý čierny povrch. Ten viac než plast skôr pripomína drevenú ozvučnicu s kvalitným lakom. Uspokojivá je aj pevnosť ozvučnice, čo zvyšuje odolnosť voči rezonancií. Toto sa výrobcovi naozaj podarilo. Elegantných soundbarov je na trhu niekoľko, avšak snáď žiadny z nich neobsahuje akumulátor. A práve toto je ďalším kľúčovým prvkom. Soundbar Stage Air je určený najmä pre použitie s bežným počítačovým monitorom, no ak práve nepracujete na PC, vďaka akumulátoru si ho môžete vziať so sebou napríklad do kuchyne, k pohovke a podobne.

K prenosnosti tiež prispieva nízka hmotnosť len 910g. Určitou prekážkou pred cestovaním môže byť leštený povrch, ktorý sa môže na cestách a pri transporte poškriabať. Na spodnej strane soundbaru sú gumené nohy. Nezaškodilo by, aby boli vyššie, keďže monitory majú niekedy pomerne hrubý podstavec.

Creative_Stage_Air

Konektivita

Soundbar obsahuje rozhranie Bluetooth 4.2, ale aj bežný káblový vstup AUX a dokonca USB. Do USB vstupu môžete pripojiť pamäťový kľúč s hudbou a prehrávať ju (MP3 súbory na kľúči s FAT16/FAT32, max 32GB). Môžete pomocou neho tiež nabíjať iné zariadenie, ale len malým prúdom (do 200 mA).  Na nabíjanie a napájanie slúži vstup Mini USB, pričom istým sklamaním je absencia nabíjačky. Súčasťou je len 1m USB kábel. Dalo by sa oponovať, že nabíjačku s USB výstupom má doma každý, no výrobca predpisuje nabíjačku s prúdom 2A, čo nie je úplne bežné. Klasické nabíjačky k mobilom sú väčšinou 1A. Môžete síce využiť aj slabšiu nabíjačku, no vzhľadom na to, že počas nabíjania a reprodukcie reproduktor odoberá podľa môjho merania prúd približne 1,7A, nebudete ňou môcť nabíjať a reprodukovať súčasne. Vypnutý soundbar som však naplno dobil aj 500 mA nabíjačkou, hoci za dlhší čas. Alternatívnou je nabíjací USB výstup na PC. Stav dobíjania indukuje LED vedľa konektora (červená- nabíjanie, zelená- plne nabitá). Plné nabitie vyžaduje asi 2-3 hodiny (podľa nabíjačky). Vstavaný Li-ion akumulátor (3,7V, 2200 mAh, 8.14Wh) podľa výrobcu poskytuje výdrž 6 hodín reprodukcie. Túto hodnotu sa mi podarilo dokonca prekonať, zrejme vďaka tomu že som nepožíval vstup Bluetooth ani vysokú hlasitosť. Nízka kapacita batérie je indikovaná hlasovým oznamom ,,Battery low“. Súčasťou balenia sú dva 0,5m káble (Jack/Jack 3,5 mm) a Micro USB.

soundbar Creative_Stage_Air

Ovládanie

Na ovládanie slúžia tlačidlá na pravej bočnej strane. Tlačidlá tak síce nenarúšajú dizajn na prednej strane, no človek si musí zvyknúť na polohu jednotlivých tlačidiel. Meniče nie sú uložené symetricky- ich poloha je voči stredu soundbaru posunutá doľava, čiže ich spoločný stred nie je v strede sústavy, resp. v polohe loga, ale asi 3 cm vľavo. Dôvodom je to, že vpravo je umiestnená elektronika. Treba na to myslieť najmä ak si potrpíte na presnej stereo báze. Zo začiatku som síce ľutoval, že k soundbaru výrobca nepridal diaľkový ovládač, no na druhej strane, koncept to ani nevyžaduje. Soundbar budete mať buď na dosah tlačidiel- pod monitorom a v prípade prepojenia so smartfónom zas hlasitosť ovládate priamo na smartfóne.

soundbar_Creative_Stage_Air

Zvuk

Reprodukciu majú na starosti dva vpredu umiestnené širokopásmové 2,25″ meniče a jedna 9 x 6 cm pasívna membrána. Meniče poháňa zosilňovač s výkonom 2 x 5W, čo síce neznie veľmi ambiciózne, no na bežné počúvanie hudby či videí v domácom prostredí v praxi úplne postačuje. Výkon je skrátka limitovaný 5V napájaním cez USB. Pri vysokej hlasitosti nezasahuje do zvuku žiadny limitér či dynamický ekvalizér, takže nedochádza k nepríjemnému dýchaniu zvuku či k rytmickej kompresií basov. Pochopiteľne platí, že ak to s hlasitosťou preženiete, dôjde k miernemu skresľovaniu zvuku. Výrobca deklaruje frekvenčný rozsah 80Hz až 20 kHz čo potvrdilo aj moje meranie a je to slušný výsledok hlavne vzhľadom na rozmery a hmotnosť sústavy. Vďaka pasívnej membráne sa sústava preberá k životu o niečo nižšie a to zhruba pri 55 Hz. Pri počúvaní bežných komerčných skladieb som bol milo prekvapený podaním basov, hoci napríklad pri folku je kontrabas trochu nevýrazný a bez objemu. Pásmo okolo 60 Hz nie je zbytočne zdvihnuté ako je to dnes bežné, čo je chvályhodné. Zvuk je vďaka tomu prirodzenejší neunavuje ani po dlhšom počúvaní. Ak vám imponujú predovšetkým dunivé a výrazné basy aj pri nízkej hlasitosti, radšej sa poobzerajte po iných možnostiach. Meranie kalibrovaným analyzérom Audiomatica ma tiež utvrdilo v dojme, že stredné pásmo je čisté a v poriadku, čo počuť najmä  na rečovom pásme, pri hraní klavíra a podobne. Trochu do popredia vystupuje pásmo okolo 180 Hz a hlavne výšky okolo 10 kHz. V praxi to tak neprekáža a bežným používateľom sa zvuk bude javiť ako príjemný a „čistý“ Pri prepojení pomocou kábla sa mi zvuk zdal lepší ako pri prenose cez Bluetooth, hlavne čo sa týka čistoty vokálov a lokalizácie nástrojov. Rozdiel však nebol príliš výrazný. Celkovo zvuk hodnotím ako priamo úmerný cene a určeniu.

soundbar_Creative_Stage_Air_meranie

Verdikt Techvia – Záverečné hodnotenie

Záverom môžem skonštatovať, že Creative Stage Air je kombináciou elegantného prenosného reproduktora s príjemným zvukom za dostupnú cenu. Univerzálny čierny lesklý dizajn síce neoplýva odolnosťou voči odtlačkom prstov či poškrabaniu, no bude dizajnovo ladiť takmer s každým monitorom a pracovným stolom. Stage Air sa hodí najmä na každodennú prácu s PC, ale i na relax pri sledovaní videí a hudobných klipov na YouTube a podobne. Ak vás už omrzí sedenie pri PC, môžete si ho vziať so sebou a užívať si minimálne 6 hodín reprodukcie.

Zapožičal: Creative
Odporúčaná cena: 39,99 Eur

Technické parametre

Technical Specifications
soundbar Creative Stage Air
Model Number MF8355
Weight(unit) 910g
Dimension (L x W x H) 410mm x 78mm x 70mm
Battery Type 3.7V 2200AH (8.14Wh) Lithium Ion
Battery Charging Time Up to 3 hours
Battery playback time Up to 6 hours
Operating Temperature Range 0ºC to 45ºC
Signal-to-Noise-Ratio (SNR) ≥ 72dB
Frequency Response 80Hz – 20kHz
Power Output 10 watts RMS
Drivers 2 x 2.25″ full range drivers
9cm x 6cm passive radiator
Connectivity 3.5mm stereo jack
Type-A USB port
micro USB port (DC 5V 2A charging)
Bluetooth
Buttons/Controls Power/Mode button
Vol+ / next track button
Vol- / previous track button
Bluetooth/Play/Pause button
Playback Priority Source selection
Bluetooth version Bluetooth 4.2
Bluetooth Operating Frequency 2402MHz – 2480MHz
Bluetooth supported profiles A2DP (Wireless Stereo Bluetooth)
AVRCP (Bluetooth Remote Control)
Bluetooth audio codec SBC
Bluetooth Operating distance Up to 10m
Flash/Thumb drive support Type-A USB port
Up to 32GB capacity
Supports FAT16/32 format only
Supports MP3 (up to 192kbps)
FIFO (First In First Out order)

Text, meranie a vybrané foto: Peter Mydliar