Soundbary sú obľúbeným typom reprosústav, hlavne v kombinácií s plochou obrazovkou. Výrobcovia sa snažia dosiahnuť čo najlepší pomer medzi veľkosťou a výkonom pri zachovaní čo najužšieho profilu. Výnimkou nie je ani soundbar s označením Stage. So šírkou až 55 cm sa hodí buď na pracovný stôl pod väčší monitor, alebo na stenu pod TV. Vďaka konfigurácií 2.1 by mal poskytnúť dostatočný výkon a dynamický zvuk. Aká je realita?

soundbar Creative Stage

Konštrukcia

Zostava pozostáva zo soundbaru, samostatného káblového subwoofera a diaľkového ovládača. Soundbar je zhotovený z pevného plastu, ktorý ma vysoko lesklý povrch. Konštrukcia je pevná a na poklep reaguje veľmi solídne. Na prednej strane je ochranná kovová mriežka, pod ktorou sú po stranách symetricky umiestnené celkovo dva 2,25″ širokopásmové reproduktory a jeden basreflexový nátrubok. Za mriežkou je tiež jednoduchý biely 2 × 8-segmentový displej, ktorý zobrazuje hlasitosť a práve zvolený vstup.

soundbar Creative Stage

Subwoofer je vytvorený z MDF dosky, pričom z boku osadený basový reproduktor chráni textilná mriežka. Ozvučnica obsahuje jeden 5.25″ menič a dobre zaoblený basreflexový nátrubok. K soundbaru sa pripája pomocou 2-metrového kábla so špeciálnou uhlovou koncovkou (podobnou tým, ktoré sú na starších notebookoch Lenovo/IBM).

Soundbar obsahuje zosilňovač 2 × 20W pre vlastné reproduktory a 40W pre subwoofer. Na tele nie je žiadny chladič, predpokladám že výrobca použil spínaný zdroj a zosilňovač v triede D s veľkou účinnosťou.

Ovládanie, konektivita a výbava

Tlačidlá na ovládanie sú na pravej strane. Je tu aj vstup USB pre pamäťové médiá s hudbou. Okrem toho je v balení aj jednoduchý diaľkový ovládač. To rozširuje pôsobnosť z typického stolového prostredia aj na použitie s TV. Ovládač má na môj vkus trochu obmedzený uhol, treba ho veľmi presne namieriť, inak soundbar nereaguje. Je to zrejme kvôli príliš hlboko zapustenému IR senzoru.

soundbar Creative Stage

soundbar Creative Stage

Diaľkový ovládač obsahuje všetko potrebné na ovládanie, vrátene tlačidiel na prepínanie skladieb z USB kľúča (podporuje formát mp3 do 192 kbps). Batérie (2ks AAA) nie sú súčasťou dodávky.

Vedľa pravého meniča je vyústenie basreflexového nátrubku. Na zadnej stene sú dva závesné body na uchytenie na stenu. V balení sú aj hmoždinky a skrutky. Chybička krásy je uhlový konektor na kábel pre subwoofer, ktorý presahuje asi 1cm nad rovinu závesov. Bude to skrátka chcieť trochu dlhšie skrutky. Napájací kábel je žiaľ pripojený na pevno a má na môj vkus príliš malú dĺžku (1m).

Na zadnej strane nájdeme šikovne zapustený prípojný panel vstupov, do ktorého sa pripájajú káble zboku, aby netrčali smerom dozadu.

soundbar Creative Stage

Príjemným prekvapením bol pre mňa v prvom rade HDMI vstup, pretože pri takto nízkej cene soundbaru je to nevídaná záležitosť.  Jeho výhodou je, že soundbar môžete bez komplikácií pripojiť k TV a zvuk vám doň z TV prejde spätným kanálom v HDMI (ARC). V ideálnom prípade sa zosynchronizuje aj ovládanie hlasitosti (pomocou CEC).

soundbar Creative Stage

 

Soundbar sa tiež automaticky zapne/vypne spolu s TV. Toto je veľká výhoda oproti klasickému analógovému prepojeniu. Alternatívnym riešením môže byť optický vstup SPDIF. Toto riešenie padne vhod pri použití herných konzol a podobne. Podporovaný je žial len formát Stereo Linear PCM 16bit/96kHz. Dekodéry DTS a Dolby nie sú na optickom vstupe k dispozícii, treba na to myslieť najmä pri nastavovaní zdrojového zariadenia. Ďalšou možnosťou pripojenia je Bluetooth (A2DP stereo), čo poteší najmä pri pripájaní smartfónu a podobne. Pri testovaní sa ukázalo, že HDMI vstup má prioritu, a teda nie je možné mať pripojenú povedzme zapnutú TV ale počúvať hudbu cez Bluetooth. Soundbar sa automaticky prepne na vstup HD, čiže cez HDMI a po zvolení na iný vstup sa opakovane prepína na HDMI. Samozrejmosťou je aj klasický analógový audio jack 3,5 mm.

soundbar Creative Stage

Zvuk

Pre prispôsobenie zvuku sú tu 4 prednastavenia Music, Cinema, Concert, Gaming ale i korekcie basov a výšok. Rozdiely medzi prednastaveniami nie sú veľmi výrazné, čo potvrdilo aj meranie. Korekcie basov som používal často, keďže na prednastavenom nastavení sú basy dosť zvýraznené a hlavne pri nižšej hlasitosti príliš dominujú. Nezaškodila by možnosť väčšieho poklesu korekcií. Celkový zvukový prejav v kombinácií so subwooferom je vhodný najmä na sledovanie filmov či hranie hier. Dosť záleží na umiestnení soundbaru, ale i subwoofera. Pri použití s TV sa vyvarujte umiesteniu na nízkej skrinke. Lepším riešením je umiestenie priamo pod TV na stene, ideálne vo výške uší. Dosiahnete tak lepšie vyžarovanie zvuku do miestnosti a tým aj lepší zvuk. Vzhľadom na pomerne vysokú deliacu frekvenciu (okolo 200 Hz) odporúčam umiestniť subwoofer čo najbližšie k soundbaru. Vyvarujte sa umiestneniu priamo do rohu miestnosti. Výsledkom by mohlo byť prílišné zvýraznenie vyšších basov.

Príjemným prekvapením bol pomerne energický zvuk, najmä v oblasti basov. Subwoofer je podobne kvalitný ako pri zostave Katana a rovnako prekvapuje svojím výkonom vzhľadom na veľkosť. Ako vidno na meraní impedančnej charakteristiky, ladenie je rovnako ako pri Katane zhruba na kmitočte 55 Hz.  Jedinou výčitkou subwoofera je tendencia na zaznievanie pri vyšších basoch. Slabinou je nižší zmysel pre detail, čo počuť najmä pri strunových hudobných nástrojoch. Vzhľadom na rozmer  a počet použitých meničov (2 × 2,25″) však ani nie je možné očakávať transparentné stredné pásmo. Meranie potvrdilo nelineárne vyššie a nižšie stredné pásmo. Výraznejšie je najmä zdvih v oblasti okolo 6 kHz. Meranie tiež preukázalo menšiu rezonanciu v oblasti okolo 16 kHz, ktorú pravdepodobne spôsobuje použitý materiál membrány meniča. V tomto pásme človek nie je príliš citlivý, takže to v praxi nevadí. Lokalizácia v stereofónnom obraze vzhľadom na vzdialenosť medzi reproduktormi primeraná, pri vyššej posluchovej vzdialenosti od soundbaru je nutná primeraná hlasitosť, inak nemá zvuk dostatočnú vzdušnosť. Spev a dialógy sú umiestnené korektne presne v strede, horšie je to so zobrazením krajných polôh, čo je pochopiteľné vzhľadom na malý rozostup meničov.

Záver

Soundbar Creative Stage ma zaujal najmä HDMI vstupom, príjemným dizajnom a svojou univerzálnosťou. Hodí sa najmä na sledovanie filmov či hranie videohier. Pri vhodnom umiestnení a nastavení však nepohrdne ani modernou hudbou, a to ani pri vyššej hlasitosti. Vzhľadom na cenu patrí v pomere cena/ úžitok k najlepším kúskom na trhu a rozhodne stojí za zváženie.

Zapožičal: Creative
Odporúčaná cena: 89,99 Eur

Technical Specifications

Model Number MF8360
Weight(unit) 1.2kg (soundbar)
3.07kg (subwoofer)
Dimension(L x W x H) 550mm × 78mm × 70mm (soundbar)
115mm × 250mm ×420mm (subwoofer)
Frame chassis Plastic & Metal
Magnetically Shield No
Operating Temperature Range 0ºC to 45ºC
Signal-to-Noise-Ratio (SNR) ≥ 72dB
Frequency Response 55Hz – 20kHz
AC Power input 100V- 240V,~50/60Hz
Power Cord length 1m (tethered cable)
Power Output 80 watts RMS / 160 watts peak (total)
Drivers 2 × 2.25″ midrange drivers (soundbar)
1 × 5.25″ long-throw driver (subwoofer)
Connectivity Bluetooth
TOSLINK Optical
3.5mm stereo Aux-In
USB Type-A (for thumb drive)
Buttons/Controls Standby/On/Source button
Vol+ button
Vol- button
IR Remote control
Playback priority Source selection
Bluetooth version Bluetooth® 2.1 + EDR
Bluetooth Operating Frequency 2402MHz – 2480MHz
Bluetooth supported profiles A2DP (Wireless Stereo Bluetooth)
AVRCP (Bluetooth Remote Control)
Bluetooth audio codec SBC
Bluetooth Operating distance 10m
RF Output power (Bluetooth) <4dBm RF output power
Sampling rate for Optical playback 16-bit/96KHz for digital PCM
Flash/Thumb drive support Type-A USB port
Up to 32GB capacity
Supports FAT16/32 format only
Supports MP3 playback only (Up to 192kbps)
FIFO (First In First Out order)
Subwoofer impedance 4 ohms
Subwoofer cable length 2m

Vybrané fotografie, text a meranie: Peter Mydliar