HUAWEI MatePad 11

Za účelom využívania informačných technológií počas celého dňa, pri cestovaní či pracovných cestách mnohí z nás, ktorým vyhovujú funkcie a veľkosť tabletu, siahajú práve po týchto zariadeniach. V redakcii techvia.sk sme mali možnosť vyskúšať novinku tablet s označením MatePad 11.

tablet HUAWEI MatePad 11

Zariadenie nám prišlo na test aj s ďalšími komponentmi, ktoré posúvajú možnosti využívania produktu na vyšší level. Postupne sme rozbalili samotný tablet, klávesnicu, ktorá zároveň slúži aj ako ochranný kryt pre tablet a stylus HUAWEI M-Pencil.

Tablet

Tablet HUAWEI MatePad 11 má v podstate klasické rozmery väčšiny tabletov na trhu. Rozmery sú 165,3 mm x 253,8 mm s hrúbkou 7,25 mm. Hmotnosť zariadenia vrátane vstavanej batérie je 485 g, čo je veľmi prijateľná hodnota aj na každodenné prenášanie.

Harman Kardon tablet HUAWEI MatePad 11

Displej

displej HUAWEI MatePad 11

Najdôležitejšou časťou tabletu je displej slúžiaci na prácu, ovládanie či na sledovanie filmov vo voľnom čase.  Obrazovka je typu TFT LCD s obnovovacou frekvenciou 120 Hz pri uhlopriečke 10,95“. Použité rozlíšenie je WQXGA 2560 x 1600 px pri 275 PPI so 16,7 mil. farieb. Práca s displejom je veľmi dobrá, povrch je príjemný na dotyk, dobre sa po ňom kĺže prst. Pozorovacie uhly sú na veľmi dobrej úrovni. Obnovovaciu frekvenciu 120 Hz využijú nielen priaznivci elektronických hier, ale poteší aj pri sledovaní filmových scén.

displej tablet HUAWEI MatePad 11

Zvuk

Zvuk, ktorý reprodukuje MatePad 11 je vysokej kvality, o ktorú sa stará reprosústava Harman/Kardon v podobe štyroch reproduktorov. Ak realizujete konferenčný hovor, o váš hlas sa starajú štyri mikrofóny s funkciou redukcie šumu AI. Ak sa rozhodnete k tabletu pripojiť slúchadlá, použijete funkciu Bluetooth 5.1. Následne si v nastavení môžete povoliť zvukové efekty HUAWEI Histen 7.0, a tak si ešte viac vychutnať audio. Tablet nedisponuje klasickým audio 3,5 mm jackom.

tablet HUAWEI MatePad 11

Batéria

Vstavaná batéria má kapacitu 7 250 mAh. Nám v redakcii počas testu energia z batérie postačila na dennú klasickú kancelársku prácu. Počas našej práce sme mali trvalo pripojenú klávesnicu a následne sme používali aj HUAWEI M-Pencil. Nabíjanie batérie je klasické pomocou adaptéra, ktorý je súčasťou balenia a kábla s konektorom typu USB-C. Stav nabíjania signalizuje LED dióda, nachádzajúca sa vedľa prednej kamery.

nabíjanie tablet HUAWEI MatePad 11

Fotoaparát

Tablet podľa nás už nie je zariadenie, ktoré by sme primárne používali na fotografovanie. Samozrejme, príležitostne sa stane, že je potrebné niečo odfotiť.

Zadná kamera

fotoaparát tablet HUAWEI MatePad 11

Zadný hlavný fotoaparát obsahuje jednu 13Mpx šošovku so svetelnosťou f1.8. Nasnímaná fotografia môže mať rozlíšenie až 4160 x 3120 px. V prípade nahrávania videa je k dispozícii rozlíšenie 3840 x 3160 px. Pri slabších svetelných podmienkach je možné použiť LED svetlo.

Predná kamera

predná kamera HUAWEI MatePad 11

Selfie kameru tvorí jedna šošovka, ktorá má 8 Mpx so svetelnou clonou f2.0. Rozlíšenie fotografií je až 3264 x 2448 px. Snímané video je FHD 1920 x 1080 px, čo je dostatočné pre uskutočňovanie konferenčných hovorov. Kamerku nájdeme v čiernom okraji, umiestnenom okolo displeja. Softvér prednej kamery dovoľuje použiť režim krásy, zrkadlenia selfie, použiť vodoznak či časozberné snímanie.

Hardvér & Softvér

Screenshot HUAWEI MatePad 11

Plynulý chod tabletu okrem softvéru zabezpečuje aj použitý procesor, GPU procesor a veľkosť RAM. Nami používaný tablet disponoval procesorom Qualcomm Snapdragon 865, ktorému sekunduje operačná pamäť 6 GB. Veľkosť ROM pre aplikácie a súbory má veľkosť 128 GB, ktorú je možné pomocou microSD karty rozšíriť až do veľkosti 1 TB.

HarmonyOS

Softvér tabletu HUAWEI MatePad 11

Operačný systém tabletu MatePad 11 je z dielne HUAWEI s názvom HarmonyOS verzia 2.0. Celý softvér na nás zapôsobil veľmi dobrým dojmom a celkovo veľmi prekvapil. Hneď po spustení má užívateľ predinštalované množstvo aplikácií, ktoré mu pomôžu sa zorientovať alebo oboznámiť so systémom. My sme zo začiatku vyskúšali používať tablet iba s predinštalovanými appkami. A tak môžeme povedať, že množstvo predinštalovaných appiek je dostatočné a užívatelia si bohato vystačia pri používaní tabletu s tým, čo je v ponuke.

HarmonyOS

V predinštalovaných aplikáciách sa napríklad už nachádzajú ikony sociálnych sietí, aplikácie s hrami pre deti s nastaviteľnými podmienkami používania, emailový klient alebo aplikácia WPS Office. V prípade používania HUAWEI M-Pencil môžete použiť aplikácie pre stylus. V týchto aplikáciách viete M-Pencil používať ako klasické pero, pričom váš text aplikácia prepisuje do tlačenej formy textu, zrozumiteľného pre všetkých napríklad pri používaní v prezentáciách.

Screenshot HUAWEI MatePad 11

Neskôr sme vyskúšali dopĺňať aplikácie, na ktoré sme zvyknutí. Systém používa galériu s aplikáciami AppGallery, kde sa mnohé aplikácie už nachádzajú a sú dostupné na stiahnutie. V prípade, že sa aplikácia nenachádza v AppGallery, netreba zúfať, stačí ju napísať do vyhľadávača aplikácií Petal. Vyskúšali sme do vyhľadávacieho riadku napísať vcelku známu aplikáciu EduPage.

Aplikáciu sme stiahli spôsobom, na ktorý sme zvyknutí z doterajších zariadení. Povolili sme nastavenia a otvorili aplikáciu. V prípade používania plánovania trás je k dispozícii napríklad aplikácia Mapy Petal. Čo sa týka predvoleného internetového prehliadača je funkčnosť a prehľadnosť na úrovni, na ktorú sme boli doteraz zvyknutí.

mapy

Systém HarmonyOS umožňuje užívateľovi používať gestá, ktoré urýchľujú prácu so zariadením. K dispozícii sú napríklad gestá pre snímku obrazovky alebo systémovú navigáciu. Výhodnou funkciou je používanie bočného panelu, kde si môžeme zvoliť vlastný zoznam aplikácií, ktoré máme v tablete.

bočný panel HUAWEI MatePad 11

Používatelia zariadení HUAWEI majú možnosť zdieľania súborov, fotografií medzi zariadeniami HUAWEI pomocou jednoduchého vzájomného dotyku zariadení a funkcie Huawei Share.

Systém HarmonyOS podporuje prácu s viacerými oknami naraz na obrazovke, čím sa ešte zefektívni práca na tablete. Prepínanie medzi oknami je možné dotykom na obrazovku, ako aj stylusom HUAWEI M-Pencil.

okná HarmonyOS

Tablet ako čítačka kníh

Tablet má predinštalovanú aplikáciu kníhkupectvo, ktorá pri spustení obsahuje rôzne tituly. Aby ste mali príjemný zážitok z čítania a zároveň si chránili oči, tablet v nastavení ponúka úpravu zobrazenia a jasu v režime ekniha alebo použitie tmavý režim. Samotný displej eliminuje modré svetlo a spĺňa certifikáciu TÜV Rheinland pre ochranu pred modrým svetlom.

Režim eknihy

HUAWEI M-pencil

Pri tablete MatePad 11 máme možnosť používania stylusu. HUAWEI na tento účel ponúka zariadenie s názvom HUAWEI M-Pencil. Jedná sa o stylus vo veľkosti  a tvaru ceruzky. Táto ceruzka nemá na sebe žiadne tlačidlo na ďalšie ovládanie, takže sa dá povedať, že ide o pasívne zariadenie, ktoré je určené primárne na ovládanie tabletu a písanie na displeji. Stylus HUAWEI M-Pencil sa dobre drží v ruke. Samotný hrot veľmi dobre reaguje na povely užívateľa, pričom nielen na pohyb, štýl písania, sklon, ale aj na prítlak.

písanie M-Pencil

Ceruzka HUAWEI M-Pencil sa nabíja priložením na vrchnú stranu tabletu. O správnom umiestnení a následnom nabíjaní informuje vyskakovacie okno.

nabíjanie HUAWEI M-Pencil

HUAWEI M-Pencil na vrchnej hrane tabletu drží pomocou magnetu. Pri bežnom kancelárskom používaní vám ceruzka z tabletu nespadne. Horšie je to už pri prenášaní, stylus HUAWEI M-Pencil musíte odňať a dať zvlášť, napríklad do tašky. Na tablete ani obale s klávesnicou sa nenachádza miesto na jeho odloženie.

Magnetická klávesnica HUAWEI Smart

Používaním magnetickej klávesnice HUAWEI Smart sa z tabletu stáva notebook. Klávesnica sa k tabletu prichytáva taktiež pomocou magnetu. Zadná časť klávesnice slúži zároveň ako ochranný kryt, ktorý chráni zadnú časť tabletu. Na klávesnici sa nachádzajú dve drážky, zaručujúce dobrý sklon a držanie tabletu v stave notebook alebo iba ako stojan.

Samotná klávesnica je veľmi príjemná na dotyk. Klávesy sú pomerne malé, ale majú dobré rozostupy a zdvih, a tak nedochádza k zbytočným preklepom.

Záver

Tablet HUAWEI MatePad 11 v kombinácii s magnetickou klávesnicou HUAWEI Smart a stylusom HUAWEI M-Pencil je veľmi praktické zariadenie. Tablet počas používania v redakcii techvia.sk pracoval veľmi dobre a veľmi sme si ho obľúbili. Možno na záver ešte jeden fakt, že tablet sa k WLAN  sieti pripája konektivitou WiFi 6.

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here