Huawei_P20Pro

Dlho očakávaný smartfón a vlajková loď Huawei P20 Pro zavítal aj k nám do redakcie. Ak ste o tom ešte nepočuli, jedná sa o najlepší fotomobil na svete. Poďme sa teda pozrieť ako obstál v našom teste.

Dizajn, selfie fotoaparát a zabezpečenie telefónu Huawei P20 Pro

Prednej strane kraľuje ohromný 6,1 palcový FullView OLED displej s mimoriadne živými farbami, dobrou čitateľnosťou na priamom slnku a dostačujúcim maximálnym jasom. Prispôsobivý jas fungoval počas nášho testovania na výbornú, či už sme sa nachádzali v tmavej miestnosti alebo na slnkom zaliatom otvorenom priestranstve. Vrchná strana skrýva už známy výrez, v ktorom sa nachádzajú ukazovatele ako percentá nabitia batérie, aktuálny čas, prípadne oznámenia z rôznych aplikácií, ktoré sa rozhodnete nainštalovať do svojho nového telefónu. Výrez je príjemným spestrením inak klasického dizajnu prednej strany, no ak by niekomu predsa len nevyhovoval, dá sa jednoducho vypnúť v nastaveniach.

Vo výreze je ukrytá malá, no užitočná notifikačná dióda, vedľa ktorej sa nachádza jeden z dvojice mimoriadne kvalitných stereo reproduktorov slúžiaci okrem prehrávania hudby aj ako reproduktor na volania. Je mimoriadne hlasitý a kvalitu jeho prejavu oceníte nielen pri prehrávaní hudby, ale aj počas sledovania filmov vo vysokej kvalite vďaka špičkovému displeju s minimálnymi rámikmi. Čerešničkou prednej strany je malá, no prepracovaná a kvalitná selfie kamera. Tá je umiestnená vpravo od notifikačnej diódy a senzoru jasu. Predná kamera má rozlíšenie zaujímavých 24 Mpx a selfie fotografie, ktoré s ňou nasnímate vyzerajú prekvapivo reálne. A keď sa budete na vaše fotografie vytvorené selfie kamerou smartfónu Huawei P20 Pro pozerať s odstupom niekoľkých týždňov, vďaka ich kvalite sa vám razom vybaví každý detail a všetky pocity daného okamihu.

Aj napriek tomu, že displej je chránený bližšie nešpecifikovanou ochrannou vrstvou, recenzovaný Huawei P20 Pro k nám prišiel aj s ochranným sklom. Ako sme už spomínali, displej je vskutku obrovský, no ak by ste chceli uvoľniť ešte nejaké to miesto navyše, tento smartfón môžete ovládať pomocou snímača odtlačkov prstov umiestneného v spodnom rámiku. Celé kúzlo prebehne v nastaveniach telefónu, kde softvérové tlačidlá na obrazovke vypnete a všetky ich úlohy bude zastávať snímač odtlačkov. Osobne sme túto funkciu nevyužívali, pretože telefón je jednoducho príliš veľký a ovládanie pomocou snímača nie je tak efektívne. Zostali sme teda pri softvérových tlačidlách a snímač si naďalej plnil svoju úlohu len ako strážca telefónu. Na odtlačky prstov reagoval okamžite a na odomknutie telefónu stačil letmý dotyk. Okrem tohto spôsobu zabezpečenia sme s obľubou využívali aj  spoľahlivé a bleskurýchle odomykanie pomocou biometrických údajov, teda skenovania tváre. Do budúcna by sme však uvítali, keby sa snímač odtlačkov vrátil na zadnú stranu zaradenia ako je tomu pri smartfóne Huawei Mate 10 Pro.

Na rozdiel od prednej a zadnej strany telefónu, ktoré sú sklenené, boky zariadenia sú vytvorené z hliníka. Na ľavej strane nájdete zásuvku na dve nano SIM karty, a pokiaľ by vám nestačilo interné úložisko, Huawei P20 Pro podporuje aj pamäťové microSD karty až do veľkosti 256 GB. Pravá strana obsahuje hardvérové tlačidlá na ovládanie hlasitosti a tlačidlo na vypnutie/zapnutie telefónu. Hrúbka zariadenia je len 7,8 mm a jediné, čo vystupuje do priestoru je trojica fotoaparátov na zadnej strane. Keďže práve fotoaparát tohto smartfónu je jednou z jeho predností, odporúčame vám zakúpiť si k nemu aj gumený ochranný obal a minimalizovať tak prípadné škrabance. Čo sa týka jeho odolnosti, spoločnosť Huawei vybavila svoju vlajkovú loď certifikáciou IP67 a odolá tak vode až do hĺbky 1 m po dobu 30 minút.

Vrchná strana obsahuje už nie príliš častý infračervený port, ktorým viete ovládať napríklad televízor vo vašej domácnosti, prípadne v podniku, v ktorom je obsluha príliš zaneprázdnená a ignoruje tureckú telenovelu, ktorá už všetkým pekne lezie na nervy. Infračervený port (skrátene IrDA) jednoducho uľahčí bezdrôtovú komunikáciu a zvýši vaše pohodlie. Spodná strana je nemenej zaujímavá ako zvyšok telefónu. V jej strede sa nachádza USB-C port na nabíjanie, ktorý má po bokoch rozmiestnené dve mriežky. Mriežka v ľavej časti spodnej strany ukrýva len mikrofón, zatiaľ čo pod tou druhou si svoje miesto našiel druhý z dvojice stereo reproduktorov. Kvalita zvukového výstupu bola viac než dobrá a aj pri maximálnej hlasitosti boli basy zreteľné a „repráky“ nestrácali na svojej kvalite. Reproduktorom dopomáha k ich kvalite aj technológia Dolby Atmos, vďaka ktorej si môžete nastavovať jednotlivé režimy prehrávania.

Zadná strana je dizajnovo takmer identická ako pri modeli Huawei P20, no s tým rozdielom, že P20 Pro disponuje až tromi jedinečnými snímačmi, ktoré sú zvislo zoradené v ľavom hornom rohu. Pod posledným z nich sa ešte nachádza LED blesk. Aj napriek svojej veľkosti sa nám smartfón ovládal pomerne dobre a po dizajnovej stránke sa jedná o moderný a luxusne pôsobiaci kúsok.

Výkon, konektivita a výdrž batérie telefónu Huawei P20 Pro

Telefón beží na operačnom systéme Android 8.0 Oreo s vlastnou, dobre vyladenou nadstavbou EMUI 8.1. K výkonu recenzovaného smartfónu vám toho veľa nepovieme, pretože nemá konkurenta. Je jednoznačne najlepší a jeho prvenstvo dokazuje aj používateľský prieskum a prvé miesto v rebríčku VCX (Values Camera eXperience). Počas celého testovania sme nemali s výkonom telefónu jediný problém a bez akýchkoľvek problémov zvládal všetky úlohy, hry a aj náročný multitasking. Za takýto výsledok vďačí 8-jadrovému procesoru Kirin 970, ktorému sekunduje 6 GB operačnej pamäte RAM. Pre tých z vás, ktorým večne chýba voľné miesto na ďalšie a ďalšie fotografie máme dobru správu, pretože interná pamäť úložiska má až 128 GB.

Nadstavba recenzovaného smartfónu Huawei P20 Pro poskytuje množstvá úprav a drobností, ktoré si môžete v telefóne prispôsobiť presne podľa seba. Podobne je tomu aj pri zamknutej ploche telefónu, kde pri potiahnutí palcom od spodnej strany smerom nahor vyvoláte rýchle menu. V ňom sa nachádza niekoľko funkcií a aplikácií, ktoré možno ovládať aj bez odomknutia zariadenia. Jednou z možností je aj rýchla zmena tapety pozadia.

Batéria a výdrž telefónu Huawei P20 Pro

Každý vlajkový model by mal disponovať veľkokapacitnou batériou. Tá v modeli Huawei P20 Pro má 4000 mAh a nabitá vydrží slušne dlhú dobu. Počas nášho tripu do Chorvátska sme so sebou zobrali aj tento smartfón a ráno plne nabitý telefón večer ukazoval ešte stále približne 31%. Takúto výdrž sme dosiahli aj napriek tomu, že sme telefón aktívne používali, či už na natáčanie videí, vytváranie fotografií alebo sme mali zapnutú GPS spolu s jednou z aplikácií slúžiacich pre jachtárov. Výhodou je aj možnosť zmeny rozlíšenia obrazovky z FHD+ na HD+, ktorá sa premietne do výdrže vášho telefónu. Vďaka nabíjačke SuperCharge, ktorá je súčasťou balenia sa tento telefón nabije z 0 na 100 % za približne hodinu a pol. V prípade, že máte naponáhlo vám postačí pol hodina a váš smartfón Huawei P20 Pro nabijete na cca 55 %.

Fotoaparát telefónu Huawei P20 Pro – Najlepší na svete

Donedávna bolo aj pri tých najdrahších modeloch bežné vidieť nie jeden, ale rovno dvojicu fotoaparátov na ich zadnej strane. To sa však zmenilo s príchodom nového kráľa fotomobilov, ktorým sa stal testovaný Huawei P20 Pro. Na jeho zadnej strane sa usídlili hneď tri snímače. Prvý s rozlíšením 40 Mpx a clonou f/1.8, druhý čiernobiely snímač s rozlíšením 20 Mpx a clonou f/1.6 a posledný teleobjektív s rozlíšením 8 Mpx s clonou f/2.4. Veľkou výhodou fotoaparátu v modeli P20 Pro je procesor s umelou inteligenciou, vďaka ktorej si fotoaparát sám rozozná  až 500 rôznych scén a podľa toho si sám upraví parametre fotografie. Funkcia automatického zaostrovania pracuje viac než dokonale a počas snímania si sám pekne priostroval jednotlivé body a objekty.

Snímač s najmenším, len 8 Mpx rozlíšením vám môže prísť zbytočný, no ako hovorí jeho samotný názov, jedná sa o teleobjektív. Ten disponuje až 3-násobným optickým zoomom a taktiež je vybavený optickou stabilizáciou. Na fotografiách si môžete všimnúť jachtu, ktorej tvary sú aj napriek veľkej vzdialenosti dobre zaostrené a farby zostali rovnako reálne ako by tomu bolo na bežnej fotografii nasnímanej z oveľa menšej vzdialenosti. Spomalené video (slow-motion) dokáže natáčať rýchlosťou až 960 fps v HD kvalite. Čo sa týka klasického videa, Huawei P20 Pro dokáže zaznamenávať video až v kvalite 4K. Pokiaľ však chcete mať pekné spomienky na rodinnú oslavu, určite vás poteší ich kvalita. Rovnako ako tomu bolo pri výkone, ani nemáme slov. Huawei P20 Pro je jednoducho vydarený kúsok.

Fotografie nasnímané počas recenzie

Slow motion video nasnímané počas recenzie

Záverečné hodnotenie Huawei P20 Pro

Je jasné, že sa jedná o jeden z najlepších smartfónov na trhu. Poďme teda rovno k cene recenzovaného telefónu. Cena vlajkovej lode Huawei P20 Pro začína na sume 706 € vrátane DPH. S vybavením, ktoré dostal tento model do vienka je rozhodne najväčším konkurentom pre vlajkové lode ostatných spoločností. Dokonalý fotoaparát, „brutálny“ výkon a dlhá výdrž vďaka 4000 mAh batérii. Toto všetko sú dôvody, prečo by ste si mali kúpiť práve Huawei P20 Pro. Je jednoducho momentálne najlepší.

Parametre produktu
Zariadenie
Huawei P20 Pro
Výrobca Huawei
Konštrukcia sklenené telo, kovový rámik
Operačný systém Android
Verzia operačného systému Android 8.1 (Oreo)
Hmotnosť 180 g
Možnosť pamäťovej karty áno
Pamäť RAM 6144 MB
Odolné áno
Displej
Rozlíšenie displeja 2240 x 1080
Veľkosť displeja 6.1 „
Počet farieb 16.7 mil.
Rozmery
Výška 155 mm
Šírka 73.9 mm
Hĺbka 7.8 mm
Fotoaparát
Fotoaparát áno
Rozlíšenie fotoaparátu 40 Mpix
Automatické ostrenie áno
Vstavaný blesk áno
HD video áno
Predná kamera áno
Ďalšie funkcie a vlastnosti
Internetový prehliadač áno
Prehrávanie MP3 áno
Jack 3,5 nie
Vodeodolný áno
Snímač odtlačkov prstov áno
Písanie SMS a e-mailov
Multimediálne správy MMS áno
Emailový prehliadač áno
Batéria
Typ batérie Li-Pol
Kapacita batérie 4000 mAh
Hardvér
Frekvencia procesora 2.4 GHz
Počet jadier procesora 8
Užívateľská pamäť 128 GB
Dual SIM áno
Akcelerometer (G-senzor) áno
Gyroskopický senzor áno
Konektor USB-C áno
Dátové funkcie
GPS modul áno
WiFi áno
Bluetooth áno
NFC áno
GPRS áno
EDGE áno
LTE áno
Aplikácia
Diktafón áno
Kalendár áno
FM rádio nie

Martin Morávek
Matej Bičan

ZDIEĽAŤ