Samsung QLED 4K Q60R

Samsung prináša ďalšiu novinku na trh a tou je tentokrát Samsung QLED 4K Q60R  televízor. Dizajnovo je veľmi podobný  minuloročnej Q6F. Z lacnejšej Q6F niektoré kľúčové funkcie ostali zachované a pribudlo aj 4K. Čím je tohtoročný model Q60R zaujímavý a čo môže ponúknuť?

Balenie

Balenie obsahuje štandardnú výbavu, ktorej súčasťou sú: ovládač One Remote, dva podstavce, skrutky, kábel a tlačivá.

Samsung QLED 4K Q60R

Dizajn

Ako sme už spomenuli, dizajnovo sa televízor veľmi podobá na svojho predchodcu. Novšia Q60R-ka má však  podpierky celé z plastu, zatiaľ čo staršia a najmä lacnejšia Q6F-ka má podpierky kovové. Aj keď sa to môže zdať, že to nie je najlepšie riešenie, podpery sú pevné a televízor držia dobre. Telo Q6F-ky je taktiež skoro celé z plastu. Čierna farba tenkých rámov televízoru pristane a v tmavších podmienkach vytvárajú príjemný dojem, že tam rámy vôbec nie sú.

Konektivita

Konektivita televízora: štyrikrát HDMI 2.0 port, dvakrát USB, ethernet port, Digitálny zvukový výstup (optický), Vstup RF, Slot CI, HDMI ARC, Rýchle prepínanie HDMI, Vstavaný modul na pripojenie k bezdrôtovej sieti LAN, Anynet+ (HDMI-CEC). Chýba nám One connect box. Nedostatkom je tiež absencia  USB 3.0, ako aj HDMI 2.1, ktorý umožňuje hranie v 4K. Káblový manažment je bezproblémový. A hoci televízor nemá už zaužívanú rovnú zadnú stenu, s káblami nie je problém.

Samsung QLED 4K Q60R

Kvalita obrazu

Novinka od Samsungu ponúka vcelku dobrú kvalitu. Farebnosť televízora je na dobrej úrovni.  Televízor má 10-bitovú farebnú gradáciu, farby sú pekné a ostré. Má výborný prirodzený kontrast, ktorý prináša hlbokú čiernu. Vo jeho ponuke funkcií mu však chýba lokálne stmievanie. Jeho najvyšší jas pri SDR je dobrý. HRD na druhej strane potrebuje zlepšenie, čo sa týka jasu. Ako to už pri VA paneloch býva, pri pozeraní z uhla sa kvalita znižuje. Problémom je aj to, že v strede má televízor vyšší jas ako pri krajoch. To však nie je až tak citeľné pri tomto modeli. Pololesklý displej dobre odbúrava odrazy. Vo väčšine miestností by odrazy nemali byť problémom. Ak sa však televízor nachádza v izbe s viacerými oknami, odrazy začnú byť viditeľnejšie. Pri rozlíšení 480p alebo 720p televízor nemá žiadny problém. S rozlíšením 1080p sa televízor ľahko pohrá a pri 4K rozlíšení mu nemáme taktiež čo vytknúť. Rýchle pohyby televízor zvláda vynikajúco, čo uvítajú najmä konzoloví hráči. Má neuveriteľne rýchly čas odozvy.

Reproduktory

Podľa nášho názoru by reproduktory mohli byť hlasnejšie. Výslednému zvuku chýbajú basy. Tento model od minuloročnej Q6F neprináša zlepšenie. Dialógy sú čisté, ak však chcete ozajstný filmový pôžitok, odporúčame vám zakúpiť externé reproduktory.

Funkcie

Samsung už niekoľko rokov ponúka skvelé funkcie. Ani tento rok nie je výnimkou, pretože prichádzajú skoro nezmenené. Aplikácie sú užitočné a menu je ľahko ovládateľné a prehľadné. Vašu pozornosť môže upútať napríklad Ambient funkcia, ktorá vám miesto vypnutej čiernej obrazovky bude ukazovať čas, vaše fotografie či rôzne pozadia. Nechýba ani rodičovská kontrola a bixby (bez slovenskej lokalizácie). Pri prvom zapnutí si televízor jednoducho a rýchlo nastavíte. Vysvetlivky vás prevedú celým procesom. Rovnako tak si nastavíte jazyk, bezdrôtové pripojenie, zvuk a ostatné.

Ovládač

Balenie samozrejme obsahuje aj ovládač. Ten je taktiež podobný tomu minuloročnému, no tentokrát mu boli pridelené tri nové tlačidlá. A to Netfilx, Hulu a Prime Video. Ovládač funguje dobre. Nevadí mu, keď s ním priamo nemierite na televízor. Ovládač má v sebe zabudovaný mikrofón. Ten slúži na ovládanie väčšiny z funkcií televízora. Samozrejme, nefunguje v slovenčine ani češtine.

Záver

Najnovší model Samsung QLED 4K Q60R  televízor disponuje dobrou kvalitou. Dizajnovo je zaujímavý, tenké čierne rámy sú elegantné a v tmavšom prostredí budia dojem, že tam ani nie sú. Snáď s kovovými podstavcami by bola väčšia istota v stabilite, no plastové si plnia svoju úlohu dostatočne. Farebnosť a celková kvalita obrazu je príjemná, až na jas pri HDR. Pozorovacie uhly potrebujú spolu s ešte niektorými detailmi vylepšiť, no vcelku sa na televízor pozerá príjemne. Hráčov tento model poteší rýchlou odozvou a kvalitným obrazom pri rýchlych pohyboch. Zvuk je jeho slabou stránkou, avšak veríme, že v ďalších modeloch už bude na vyššej úrovni. Funkcie sú praktické a užitočné, ako to už pri Samsung televízoroch býva.

Techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here