smartfón ALIGATOR RX700

Telefóny značky Aligator sa už 10 rokov úspešne predávajú na českom a slovenskom trhu. Značka sa dostala do povedomia najmä tlačidlovými telefónmi pre seniorov. Nedávno sa začala orientovať aj na „smartfónovú“ klientelu. Telefón Aligator RX700 eXtremo je určený na outdoor využitie, no pritom ostáva dizajnovo zaujímavý. Zariadenie disponuje certifikáciou IP 68. To znamená, že telefón má zvýšenú ochranu voči prachu a vode. Ako si telefón viedol pri našom testovaní sa dozviete v tejto recenzii.

Balenie outdoorového telefónu Aligator RX700 eXtremo

V balení nájdete len to najpotrebnejšie – telefón, nabíjačku s USB káblom a základné slúchadlá.

Dizajn

Telefón Aligator RX700 eXtremo  dizajnovo zaujme na prvý pohľad. Oproti svojim konkurentom je o niečo tenší, čo je plusom. Telefón má hrúbku 10 mm. Čo sa týka ďalších rozmerov, jeho šírka je  75 mm a výška 155,5 mm. S váhou 208 gramov je o niečo ťažší ako väčšina klasických telefónov. Od telefónu so zvýšenou odolnosťou sa to však viac-menej očakáva.

ALIGATOR RX700

Na trhu sú v ponuke dve farebné verzie tohto zariadenia, a to čisto čierny model a čierny model s červenými prvkami. Telefón kombinuje čierny pogumovaný plast s kovovými časťami. Dizajnovo je veľmi zaujímavý s prepracovanými detailmi, ako napríklad malými skrutkami. Vďaka pogumovanej zadnej strane sa telefón nebude v ruke šmýkať. Zadná strana okrem pogumovaného povrchu obsahuje ešte pár doplnkov. V strede je umiestnené logo Aligator. Pozornosť púta aj malá kovová ceduľka na spodnej strane chrbta s označením certifikátu IP 68. Tým je uvedená spomínaná zvýšená odolnosť telefónu voči vode a prachu. Ponorenie do vody z vodovodu prežije bez problémov. To isté platí aj pri jazerách a riekach. Pozor si však treba dávať na slanú vodu, ktorá má inú vodivosť.  Na fotografiách si môžete všimnúť, že telefón má zrezané rohy. Toto je čisto dizajnová záležitosť.

Boky telefónu sú zo zinkovej zliatiny. Tá prispieva k odolnosti zariadenia. Pravá bočná strana je vybavená klasickým tlačidlom na zapnutie/vypnutie a tlačidlom na reguláciu hlasitosti. Tlačidlá však len nepatrne vystupujú, čo trochu zhoršuje manipuláciu s nimi. Ľavý bok obsahuje tlačidlo na rýchle otvorenie fotoaparátu. Je na škodu veci, že toto tlačidlo nie je  programovateľné. Slúži ako spúšť a dvojklikom sa dostanete do aplikácie fotoaparát. Na tejto strane nájdete ešte hybridný slot na dve nanoSIM karty, alebo jednu SIM a jednu SD kartu.  Spodná hrana nás prekvapila prítomnosťou obojstranného USB-C konektora. Potešilo nás aj to, že konektor je otvorený a nepotrebuje byť zakrývaný ako to býva pri niektorých telefónoch. Zhora výrobca umiestnil 3,5 mm jack.

Displej

5,7-palcový displej je chránený tvrdeným sklom Panda. Obrazovka je tak chránená nielen pred pádom, ale samozrejme aj pred vodou a prachom. Orámovanie displeja je trocha hrubšie. Malým mínusom je hrúbka ochranného skla, kvôli ktorej je displej viditeľne nižšie položený. Nižšou kvalitou disponuje aj rozlíšenie HD+ či jas na priamom slnku. Na druhej strane musíme pochváliť dobré pozorovacie uhly. Telefón Aligator RX700 eXtremo nepodporuje režim na ovládanie v rukaviciach. Je pravdou, že túto funkciu bežne podporuje väčšina odolných telefónov.

telefón ALIGATOR RX700

Funkcie

Zariadenie Aligator RX700 eXtremo má na zadnej strane čítačku odtlačkov prstov, ktorá počas nášho testovania fungovala spoľahlivo. Rovnako dobrou správou je, že telefón má podporu NFC. Platenie mobilným zariadením teda nie je žiadnym problémom. Potrebujete dobrú navigáciu? Výrobca na vás myslel a do telefónu zabudoval satelitný prijímač s podporou GPS ako aj GLONASS.

Hardvér

Výraznou výhodou smartfónu Aligator RX700 eXtremo je jeho nízka cena. Táto cena je však kompenzovaná pomalým štvorjadrovým procesorom MediaTek MT6739 s 3GB RAM. Následkom je pomalšie prechádzanie po systéme a zariadenie často potrebuje chvíľu na „premýšľanie“.

Softvér

Telefón Aligator RX700 eXtremo je vybavený operačným systémom Android 8.1. Je takmer úplne „čistý“ bez nepotrebných aplikácií. Aktualizácie na Android 9 nie sú k dispozícii.

Fotoaparát outdoorového telefónu

Telefón Aligator RX700 eXtremo

Telefón Aligator RX700 eXtremo má na zadnej strane duálnu kameru. Hlavná kamera má 16 Mpx a f/2.2. Doplňujúca kamera slúži na rozostrovanie pozadia a má iba VGA rozlíšenie. Fotografie sú priemernej kvality. Hoci sú na pohľad ostré, pri priblížení vidieť absenciu detailov. Taktiež je viditeľné, že fotografia smerom k rohom výrazne tmavne. Toto si môžete všimnúť aj na našich fotografiách, ktoré sme pre vás odfotili.

Nočné fotky obsahujú výrazný šum ako môžete vidieť na fotografii.

Poďme sa pozrieť na bokeh efekt alebo inak povedané efekt rozmazaného pozadia. Na túto funkciu slúži druhý fotoaparát s rozlíšením VGA. Predná kamera má rozlíšenie 5 Mpx. Natáčanie videa telefón Aligator RX700 eXtremo podporuje do rozlíšenia Full HD.

Batéria

Batéria disponuje kapacitou 4300 mAh. To v bežnej praxi znamená dva úplné dni bez nabíjačky. Ak telefón intenzívne nevyužívate, tri dni vám vydrží bez problémov. Výdrž je veľmi dlhá, no nabíjanie taktiež. Keď sa  telefón úplne vybije, nabíjanie trvá cca tri až tri a pol hodiny. Nabíjačka je veľmi šetrná k batérii a pomalým nabíjaním jej zaistí dlhú životnosť. Výrobca smartfónu Aligator RX700 eXtremo pri koncipovaní nabíjacieho cyklu a adaptéru na to myslel, a preto navrhol toto riešenie dlhšieho nabíjania. Ak máte v pláne batériu nabíjať silnejším adaptérom, možné to je. Samozrejme, podpíše sa to na životnosti batérie.

Záver redakčného testu outdoorového telefónu Aligator RX700 eXtremo

Aligator RX700 eXtremo rozšíril rady odolných telefónov na trhu. Telefón toho veľa znesie, či už sa jedná o obliatie, potopenie alebo pád. Cenovo je dostupný, jeho cena sa pohybuje okolo 180 Eur. Nízka cena sa odzrkadlila na slabšom hardvérovom vybavení, chýbajúcej aktualizácii na Android 9 či kvalite fotoaparátu. Naproti tomu výdrž batérie je excelentná a je veľkým plusom pre tento typ telefónu.

Techvia.sk