Recenzia-Test_ASUS ROG Strix Scar II_GL704GV

Dnes tu pre vás máme pripravenú recenziu jedného z najnovších modelov od ASUSu. Do redakcie nám prišiel notebook ASUS ROG Strix SCAR II, ktorý je dokonalým stelesnením sily v notebooku.

Dizajn

ASUS ROG Strix Scar II_GL704GV

Už pri prvom pohľade na tento notebook je zreteľné, že sa nejedná len o obyčajný herný notebook. Bežný herný notebook väčšinou charakterizuje podsvietená klávesnica a agresívny dizajn, no hardvérové špecifikácie nemusia vždy naplniť očakávania potenciálnych užívateľov. V tomto prípade to však nie je žiadnym problémom pre model ROG Strix Scar II od spoločnosti ASUS. Tento notebook na prvý pohľad zaujme svojím neobyčajným dizajnom v kombinácii s RGB podsvietením, ktoré je možné nakonfigurovať v nastaveniach notebooku. A aby toho nebolo málo, notebook má v sebe zabudovanú technológiu AURA SYNC, ktorá umožňuje zosynchronizovať RGB zariadenie s podporou AURA SYNC, aby ste si tak mohli užiť nádhernú RGB Show. U väčšiny notebookov, ktoré ponúkajú hardvérovú výbavu podobnú SCAR II vysoká hmotnosť robí prenášanie notebooku problémovým, toto však neplatí pre tento laptop s váhou len 2,9 kg, pričom nabíjačka váži 620 gramov. Rozmermi sa SCAR radí k väčším zariadeniam, pretože recenzovaný model má uhlopriečku displeja 17,3 palcov. Notebook má na výšku 26,4 mm, na šírku 399 mm a do hĺbky 273  mm. Celkové hodnotenie z dizajnu je veľmi pozitívne, notebook nepôsobí prehnane agresívne, ale uchováva si prvky, ktoré pritiahnu pozornosť už pri letmom pohľade. Hardvérové špecifikácie sú prísľubom vcelku príjemného prekvapenia.

Konektivita a porty

Keďže sa jedná o vynikajúci herný notebook, o porty je taktiež postarané. Väčšina z nich sa nachádza na ľavej strane zariadenia, konkrétne sa jedná o port napájania, RJ-45 konektor, mini DisplayPort typu 1.2, HDMI 2.0b, 3x USB 3.1 a 3,5mm audio konektor.
Na pravej strane sa nachádza Zámok Kensington, USB 3.1, USB 3.1 type-C a čítačka SD kariet.
V prípade potreby je k dispozícii Bluetooth 5.0 a najnovšia Wi-Fi od spoločnosti Intel 802.11ac (2×2).
Port ThunderBolt absentuje, čo môže niektorým užívateľom prekážať.

Displej

ASUS ROG Strix SCAR II17,3 palcový antireflexný IPS displej, ktorý má rozlíšenie 1920×1080. Na displeji zaujme jeho obnovovacia frekvencia 144 hz s odozvou 3 ms.  Zobrazenie farieb je veľmi presné, takže notebook môžeme použiť aj na úpravy fotiek a videa. Pozorovacie uhly na notebooku sú tiež vynikajúce a displeju na notebooku nie je celkovo čo vytknúť.

ASUS ROG Strix Scar II_GL704GV

V dolnom rámiku pod displejom sa nachádza okrem dizajnového loga Strix aj HD web kamera, ktorú sme testovali. Jej kvalita dosahovala pomerne dobré výsledky, no jej poloha pod displejom nám trochu prekážala. Pri video chatoch je však jej kvalita úplne dostačujúca a pravdupovediac, na herných notebookoch je web kamera jedna z posledných vecí, ktorá sa rieši.

Klávesnica a TouchPad

Jedna z najdôležitejších vecí pri hraní na notebooku je klávesnica.  Keďže podsvietenie na klávesnici nesmie chýbať, klávesnica na ASUS ROG Strix SCAR II má RGB podsvietenie, ktorého farbu a vlastnosti je možné nastaviť priamo v notebooku. Na klávesnici sa nachádza jeden z klávesov, ktorý nás však veľmi príjemne prekvapil, pretože sme ho na mnohých zariadeniach ešte nevideli. Jednalo sa o kláves na „umlčanie mikrofónu“, ktorý sa môže hodiť v rôznych situáciách počas hrania. Rozloženie klávesov je veľmi vyhovujúce, na klávesy sme sa triafali na prvýkrát. Transparentné WASD klávesy nám tiež uľahčovali ich hľadanie.

ASUS ROG Strix Scar II_GL704GV

Jedna z užitočných vecí bola funkcia notebooku vypnúť podsvietenie a ostatné svetelné prvky, keď sme s notebookom dlhšie nemanipulovali. Pri pozeraní filmu sa podsvietenie vyplo, aby sa ušetrila batéria na notebooku.

ASUS ROG Strix Scar II_GL704GV

TouchPad na SCAR II bol vynikajúci a veľmi príjemný na používanie. TouchPad reagoval veľmi pohotovo a dvojica tlačidiel bola rovnako dobrá. Ak si však chcete užiť hranie naplno, odporúčali by sme použiť myšku.

Armoury Crate – Ovládanie notebooku

Na klávesnici sa nachádza špeciálny kláves s logom ASUS Strix, po ktorého  stlačení sa otvorí aplikácia Armoury Crate. Tam je možné sledovať všetky podstatné informácie ohľadom notebooku, akými sú napríklad teplota, zaťaženie grafickej karty/procesora, využitie RAM a zaplnenie miesta na disku.

Ovládanie ventilátora

Ako sme už spomenuli, pomocou aplikácie Armoury Crate je možné sledovať „vnútro“ notebooku. Vďaka tejto šikovnej pomôcke zabudovanej priamo v notebooku nie je potrebné sťahovať žiadne aplikácie tretích strán, ktoré by spravili podobnú robotu. Automatické chladenie v notebooku bolo nastavené veľmi dobre, na klávesnici notebooku nebolo cítiť takmer žiadne zmeny a horúci vzduch bol vyfukovaný do okolia zariadenia. Po hodinovom hraní herného titulu „Apex Legends“ sme na povrchu zariadenia nezachytili žiadne známky zvýšenej teploty. Teploty počas hrania nesiahali do vysokých čísiel. Teplota CPU sa pohybovala v rozmedzí 80-85°C a teplota GPU sa pohybovala v rozmedzí od 72-75°C. ASUS odviedol naozaj veľmi dobrú prácu pri chladení notebooku. Pravdou však je, že notebook by mal byť umiestnený na tvrdej podložke, pretože chladenie vyťahuje z notebooku veľmi horúci vzduch. Preto nie je vhodné ho mať položený na posteli alebo na kolenách.

Osvetlenie a AURA SYNC

Ako herný notebook v tejto cenovej kategórii sa ani SCAR II nenechá zahanbiť podsvietením klávesnice. V programe Armoury Crate je možné vybrať jednu z prednastavených možností podsvietenia klávesnice v rámci rôznych módov ako napríklad „Static“ či „Breathing“ a mnohých ďalších. V prípade záujmu je možnosť vytvorenia si úplne nového farebného profilu kliknutím na položku „Customize 1“ alebo „Customize 2“. Nastavenie farieb zvlášť pre jednotlivé klávesy na SCAR II nie je možné.  Ale je možné pokombinovať farby všetkých štyroch svietiacich plôch na klávesnici vo vyššie spomínanom móde „Customize“.

V menu AURA je možnosť nastavenia synchronizácie podsvietenia zariadení, ktoré podporujú technológiu AURA SYNC alebo nastavenia zmeny intenzity podsvietenia na notebooku, ktorá má štyri stupne od úplného vypnutia podsvietenia (0 %) až po maximálnu intenzitu (100 %).

Systém a herné profily

V časti „System“ sa nastavujú jednotlivé programy, ktoré sa vypnú zakaždým pri spustení hry. Jedná sa tak o veľmi šikovnú pomôcku, ak radi spúšťate veľa programov na počítači a nechcete ich zatvárať pred začatím hrania. Ďalej sa tu môžu nastaviť herné profily pre jednotlivé hry, ktoré zabezpečia lepší herný zážitok. Môžete si tu napríklad nastaviť, že keď spustíte hru „Apex Legends“, tak kláves „Windows“ alebo TouchPad nebudú fungovať, aby ste náhodou neprešli rukou po TouchPade, alebo aby vás nechcené stlačenie klávesy „Windows“ nevytrhlo z hry.

Výkon

Herný notebook ASUS ROG Strix SCAR II k nám prišiel vo variante so 6-jadrovým procesorom Intel Core i7-8750H 2.2 GHzturbo módom až do 4.1 GHz a grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2060 s operačnou pamäťou GDDR6 s veľkosťou 6 GB, ktorá bez kompromisov zvládala všetky hry, ktoré sa jej dostali pod ruku. Okrem vynikajúcej kombinácie GPU a CPU sa tu nachádza RAM s veľkosťou 16 GB DDR4 (2x 8GB), ktorá má frekvenciu 2 666 MHz.  O úložisko sa stará SSD disk s kapacitou 512 GB, ktorého rýchlosť je pozoruhodná, pretože notebook sa zapol za pár sekúnd. Ako to však už dnes pri notebookoch býva, optická mechanika chýba.

ASUS ROG Strix Scar II_GL704GV

K hardvérovej výbave by sme ešte chceli dodať, že notebook bez problémov zvládne utiahnuť aj najnovšie herné tituly bez toho, aby sa zapotil. Notebooku nerobil problém ani multitasking alebo editovanie a renderovanie videa.

Batéria

Batéria na notebooku je pomerne dobrá, záleží však na úkonoch, ktoré sa na notebooku robia. Počas nášho testovania, kedy sme notebook používali len na kancelársku prácu s balíkom Office a pozeranie filmov, nám batéria vydržala 1 hodinu a 48 minút. Túto výdrž je možné predĺžiť „vypnutím“ grafickej karty NVIDIA a prejdením na integrovanú grafickú kartu, ktorá predĺžila výdrž až na 4 hodiny a 6 minút.  Výdrž tiež záleží aj od jasu obrazovky, čím nižší jas je nastavený, tým dlhšie batéria vydrží. Počas hrania je určite lepšie mať zapojený notebook do elektrickej siete pomocou nabíjačky, aby sa predišlo vybitiu notebooku.

ASUS ROG Strix Scar II_GL704GV

Záverečné hodnotenie

Notebook ASUS ROG Strix SCAR II je notebook, na ktorom sme snáď ani nenašli žiadne negatíva. Hoci jeho váha na herný notebook nie je veľká, predsa len s nabíjačkou je to 3,5 kg, čo je určite viac než váha bežného počítača a niekomu sa to môže zdať stále veľa na prenášanie. Testovaná hardvérová výbava notebooku si poradila s každou hrou a programom, nestálo jej nič v ceste. Audio prejav bol taktiež veľmi dobrý, avšak počas hrania kvôli veľmi hlučným ventilátorom by sme odporúčali použiť slúchadlá. Cena notebooku (s grafickými kartami typu RTX) začína na úrovni 2 019 € a končí na 2 719 € vrátane DPH v závislosti od toho, akú hardvérovú konfiguráciu si vyberiete. Už len stačí povedať toľko, že SCAR II môžeme len odporučiť, pretože je to naozaj skvelý  a kvalitný herný notebook bez kompromisov.

ASUS ROG Strix Scar II_GL704GV

Techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here