Asus ROG Strix SCAR III

Nedávno spoločnosť Asus vydala nový revolučný herný notebook ROG Strix SCAR III, ktorý má zaujať používateľa svojím neskutočne dobrým výkonom a grafickým spracovaním. Mali sme možnosť tento notebook vyskúšať a pozorovať ho pri záťaži ako procesora, tak aj grafickej karty. V tejto recenzii sa s vami podelíme o naše skúsenosti a dojmy z tohto krásneho anjela, ale za to vo vnútri pekelne silného démona!

Grafická karta herného notebooku

Asus ROG Strix SCAR III

Ako prvé hráča napadne otázka, keď počuje slovo herný notebook: „Akú má asi grafickú kartu?“ ROG Strix SCAR III má v sebe grafickú kartu NVIDIA GEFORSE RTX 2070. Grafická karta NVDIA GEFORSE RTX 2070 je poháňaná architektúrou Turing, ktorá zvyšuje výkon notebooku 6-násobne od predošlej verzie. V súčasnej dobe je táto grafika druhou najrýchlejšou mobilnou grafickou kartou na trhu a bola vydaná začiatkom roka 2019 . Ponúka 2 304 shaderov a 8 GB GDDR6 pamäte pripojených pomocou 256 bitového rozhrania (s rýchlosťou 14 GHZ, 448 GB/s). Zároveň je to prvá grafická karta na svete, ktorá umožňuje funkciu Ray-Tracing v reálnom čase. Jednoducho povedané, táto grafika vám zaistí zažiť najmodernejšiu HYPERREALISTICKÚ grafiku v hre! A aby toho nebolo málo, tak má aj karta vlastnú umelú inteligenciu. Táto inteligencia funguje na báze toho, že grafické procesy s architektúrou Turing sú vybavené jadrami Tensor, ktoré majú v sebe neskutočne veľkú výpočetnú silu (vypočítava zložité algoritmy v opäť reálnom čase). Môžeme teda povedať, že táto umelá inteligencia dokáže vytvoriť taký extrémne ostrý a jasný obraz až sa zdá, že na túto hru sa nepozeráte prostredníctvom monitora, ale akoby  cez okno vášho domova. Turing taktiež priniesol pokročilé možnosti tieňovania v hrách. Toto tieňovanie prekonalo všetky predošlé verzie starších modelov grafických kariet. Kombinácia Turingu a GDDR6 (GDDR6- najrýchlejšia pamäť na svete) prináša neskutočný výkon, vďaka ktorému môžeme hrať všetky najnovšie hry na najvyšších nastaveniach bez dropov FPS. Vďaka 144 Hz monitoru je tento zážitok ešte dokonalejší.

Procesor

Ďalším veľmi podstatným komponentom na dobrom hernom počítači je procesor. Srdce celého tohto super „nadupaného“ stroja je extrémne výkonný procesor od spoločnosti Intel, a to konkrétne Intel core i9-9880H. Tento procesor je jeden z najlepších a najrýchlejšie počítajúcich procesorov v súčasnosti. Intel Core i9-9880H je high-end procesor pre notebooky s ôsmimi jadrami založenými na architektúre Coffee Lake (Coffee Lake je kódové označenie ôsmej generácie procesorov Intel). Procesor pracuje pri frekvenciách 2,3 – 4,8 GHz (Notebook obsahuje konkrétne 2,3 GHz) a vďaka Hyper-Threadingu dokáže vykonávať až šestnásť rôznych threads operácií.

V porovnaní s predchodcom Intel Core i9-8950HK, tak  model 9880H je založený na rovnakej architektúre, ale ponúka ďalšie dve jadrá. Vďaka dvom ďalším jadrám sa výkon zvýšil o takmer 33 % v porovnaní s podobným taktovaným predchodcom a dokonca až o 100 % v porovnaní so staršími štvorjadrami Kaby-Lake.  Procesor je silne závislý od chladenia. Podľa spoločnosti Intel sa procesor vyrába vo vylepšenom 14nm (14nm ++) procese. Model i9-9880H je najrýchlejší model série Coffee-Lake-H v čase oznámenia a ponúka odomknutý multiplikátor na pretaktovanie procesora! Architektúra Coffee Lake je podobná Kaby Lake, ale líši sa  počtom jadier a vylepšeným 14nm procesom (14nm ++ podľa Intel).

Asus ROG Strix SCAR III

RAM

Notebook ROG Strix SCAR III disponuje dvomi 16 GB DDR 4, čo je najmodernejší druh RAM. DDR4 je nástupcom DDR3 a líši sa najmä svojou vysokou frekvenciou. Pre porovnanie, DDR 3 má frekvenciu približne medzi 1 333 MHz až 2 300 MHz. Keď sa pozrieme na DDR 4, tak jej frekvencia dosahuje od 2GHz do 4,8GHz. V praxi to môže znamenať to, že dokážete s oveľa vyššou rýchlosťou prenášať dáta, čo o dosť zrýchli aj plynulosť hrania.

Pamäť

Notebook obsahuje SSD disk, ktorý poskytuje rýchle spúšťanie systému a extrémne rýchle logovanie do hier. J O túto krásnu vymoženosť sa stará SSD-čko, NVMe PCIE 3.0 s veľkosťou 1TB.

ROG Strix SCAR III má aj SSHD. SSHD je hybrid, ktorý vznikol spojením SSD disku a HDD. Tento disk nesie názov FIRECUDA a má veľkosť 1TB. Opäť je tu otázka, čo to znamená v praxi? Zo začiatku po zakúpení ROG Strix SCAR III sa disk správa ako HDD, ale zaujímavosťou je, že čím dlhšie notebook budete používať, tým bude vďaka SSHD rýchlejší.

Asus ROG Strix SCAR III

Chladenie

ROG Strix SCAR III má v sebe zabudované takzvané inteligentné chladenie. Toto je jedna s najlepších noviniek, ktorú do tohto notebooku Asus pridal. Chladenie má dvojaký cieľ: chladiť komponenty tak, aby sa neprehriali a vyfukovať preč prach, aby sa zachovala dlhá životnosť počítača. O túto činnosť sa starajú dva ventilátory, ktoré disponujú 83 lopatkami, pričom majú tvar krídiel kvôli lepšej rotácii a efektivite. Najlepšie na tomto všetkom je, že hluk takmer nie je počuť. Páčila sa nám aj funkcia nabíjania, pri ktorej sa automatický zvýši rotácia týchto ventilátorov. Je to však už bežná záležitosť a mnohé počítače sa pri nabíjaní začnú prehrievať a začnú “hučať“, ale ROG Strix SCAR III má funkciu, ktorá umožňuje toto hučanie zmierniť. Myslíme, že ju mnohí z nás ocenia.

Dizajn

Asus ROG Strix SCAR III

Dizajn je veľmi jednoduchý a elegantný. Prvé, čo si všimnete na ROG Strix SCAR III je jeho vonkajšie spracovanie. Počítač je celý na báze LED svietidiel. Podsvietený je dolu pod klávesnicou plus podsvietená je aj samotná klávesnica, a aby toho nebolo málo, tak je vysvietená aj iniciálka NVIDIA-e vzadu za monitorom. Celé toto podsvietenie si môžete nastavovať vďaka internému programu, ktorý sa volá Armoury Crate. Armoury Crate je už vopred nainštalovaný v notebooku. V programe si nastavujete všetko od chladenia procesora po možnosti farebných cyklov podsvietenia.  Tvorcovia brali ohľad na to, že navrhujú herný počítač a nie svetielka na vianočný stromček. Preto je dostupných hneď niekoľko módov podsvietenia. Medzi základnú sadu podsvietenia patrí: statické podsvietenie, pulzujúce podsvietenie a blikajúce podsvietenie. Ďalej sem patria podsvietenia: Farebný cyklus, Dúha, Kométa, Blesk, Hviezda, Dážď, Reaktívny cyklus a Vlnenie. Je to podsvietenie, ktoré musí určite mať každý perfekcionista.

Keď sa pozorne zadívate na displej, tak si určite všimnete absenciu web kamery. Môžete to brať ako mínus, ale je potrebné si uvedomiť, že sa tvorcovia snažili navrhnúť notebook, aby bol čo najviac praktický a mobilný. Web kamera zaberá veľa miesta a displej by kvôli nej musel byť o niečo hrubší, čo by už nebolo až tak veľmi praktické. Taktiež si všimnete skutočne malé rámy, vďaka ktorým displej ešte viac vyniká svojou veľkosťou.  ROG Strix SCAR III obsahuje na pravej strane takzvaný “Keystone“. Keystone je dosť zaujímavá vecička, ktorá funguje na princípe NFC. Dokáže si zapamätať svojho používateľa a chráni mu aj osobné údaje, tiež mu odomkne prístup ku skrytému disku Shadow Drive. Tento “kameň“ bude poskytovať viac funkcií, len zatiaľ je ešte vo vývoji. Šírka notebooku je 360 mm, výška je 25 mm, hĺbka 275 mm a váha je cca 2,5 kg. Tieto čísla naznačujú, že hoci je tento notebook herný, tak je aj neuveriteľne dobre prenosný. Nesmieme zabudnúť spomenúť,  že notebook je možné upgradovať. Znamená to, že pokiaľ máte notebook napríklad 2 či 3 roky, tak si budete môcť dokúpiť nový komponent a nahradiť ten starý.

Konektivita

Konektivita je u takýchto herných notebookov naozaj potrebná a určite prvoradá. ROG Strix SCAR III obsahuje vstup pre: USB 3.1 a to hneď 3x, vstup pre USB 3.1(typ C), RJ-45 Jack, HDMI 2.0b a pre slúchadlá je tu 3,5 mm Audio Konektor.
Neobsahuje však: čítačku kariet, čítačku odtlačkov prsta, optickú mechaniku ,VGA vstup a tiež nemá možnosť dotykového displeja, čo je však vysvetliteľné tým, že primárnou úlohou počítača je gaming a nie working.

Asus ROG Strix SCAR III

Batéria

Asus ROG Strix SCAR III disponuje batériou s kapacitou 66Wh. Pravdupovediac, je to na takýto herný notebook viditeľne málo. Pokiaľ by ste si budete chceli zahrať napríklad Doom Eternal alebo Battlefield 5, tak si veľmi dlho bez nabíjania batérie nezahráte. Samozrejme sa dá nastavovať jas displeja a je tu aj možnosť šetrenia batérie. Avšak platí, čím väčší displej, tým viac spotrebuje energie.

Displej

S displejom sme veľmi spokojní. Displej je 17-palcový a obraz je vo Full HD rozlíšení. Čo sa týka frekvencie snímok,  frekvencia obrazu je 144 Hz a odozva 3 ms. Farby sú veľmi bohaté a pestré. Perfektne si užijete každú jednu snímku tohto obrazu. Čiže je to presne to, čo od herného displeja očakávate.

Asus ROG Strix SCAR III

Gaming

A blížime sa k hlavnému poslaniu ROG Strix SCAR III. Pri skúšaní tohto notebooku sme si skúsili zahrať pár hier, ako napríklad: Doom, CS:GO a Insurgency. Je dôležité povedať, že všetky hry sme hrali na najvyšších detailoch. Čo sa týka Doom, tak u neho sme mali 120 až 150 FPS. A najväčšie potešenie bolo, keď sme to videli v prevedení 144 Hz:3. Hranie bolo neskutočne plynulé a k tomu s možnosťou RTX to bolo takzvané  “Gaming heaven“. Naše oči sa jednoducho nevedeli odlepiť od obrazovky. Každý moment bol prežitý maximálne. Čo sa týka CS-ka, tak FPS-ka sa držali okolo 200 až 450 FPS. Dropy sme taktiež nikde nevideli a to isté platí aj pre hru Insurgency. ROG Strix SCAR III je „najväčšia špička“ a naozaj nie je v oblasti hrania na čo sa sťažovať. Počítač sa pri hraní neprehrieva vďaka perfektnému chladeniu a môžete sa hrať toľko, koľko sami uznáte za vhodné. Taktiež si môžete nainštalovať aplikáciu Geforce Experience na oficiálnych stránkach NVIDIE. Geforce Experience je aplikácia, vďaka ktorej budete môcť sťahovať ovládače pre najnovšie hry bez akýchkoľvek obmedzení. Pamätáte sa na to, ako dlho musíte čakať, kým sa pripojíte do hry? S ROG Strix SCAR III je už dlhé čakanie minulosťou. Vďaka SSD disku sa do hry takmer vždy pripojíte okamžite. A vďaka rozšíreniu NVIDIA ShadowPlay si môžete zaznamenať až 20 minút vašich najlepších herných momentov. ROG Strix SCAR III podporuje aj možnosť virtuálnej reality. Každý hráč si tento notebook určite zamiluje.

Záver       

Notebook ROG Strix SCAR III je naozaj úžasný herný notebook, ktorý vám aj z bežnej hry urobí úžasný herný zážitok vďaka svojmu technickému vybaveniu na špičkovej úrovni. Je to notebook pre hráča, ktorý hrá telom a duchom. Nie je primárne určený na prácu v kancelárii. Jediným väčším problémom je nízka výdrž batérie. Cenovo sa ROG Strix SCAR III pohybuje v rozmedzí 2 000€ – 2 500 €. Takže pokiaľ chcete tú bezkonkurenčne najnovšiu geniálnu technickú novinku, tak tento notebook je tou najlepšou voľbou. Za našu redakciu jednoznačne odporúčame.

Asus ROG Strix SCAR III    Techvia.sk