recenzia test Asus ROG Strix SCAR III

Asus na trh prináša nový model do rodiny ROG. Najnovší SCAR III sa môže pochváliť novým, vylepšeným dizajnom či zaujímavými funkciami ako napríklad keystone. Čo je to a čo ďalšie táto novinka dokáže ponúknuť si priblížime v tejto recenzii.

Dizajn notebooku Asus ROG Strix SCAR III – G531G

Agresívny dizajn k herným notebookom jednoducho patrí a Asus to vie. Tento rok sa s novým ROG notebookom poriadne vyhrali a výsledkom je trochu „prestrelený“ dizajn. Máme na mysli RGB svetlá, ktoré sú po celom zariadení. Predchádzajúci ROG mal na prednej strane jeden RGB pás. Asus ROG Strix SCAR III má už RGB pás rozšírený aj na pravú a ľavú stranu. Je to však vec osobného vkusu.  Podsvietené je aj ROG logo na veku a samozrejme aj klávesnica. Všetky tieto podsvietené časti sú nastaviteľné. Svetelnú show si teda môžete nastaviť podľa svojho gusta.

Na trhu sa objavilo viac modelov tohtoročného ROG-u. Nám sa do redakcie dostal model s názvom G531GW. Jedná sa o 15,6-palcový model. Ak preferujete väčší displej, v ponuke je aj 17- palcový model. My sa zameriame na spomínaný 15,6- palcový. Herné notebooky bývajú väčšinou kvôli svojej hardvérovej výbave ťažké a poriadne robustné. Asus ROG Strix SCAR III je prekvapivo kompaktný. Váži iba 2,57 kg a vďaka svojim rozmerom 360 (š) x 275 (h) x 24,9 (v) mm sa bez problémov zmestí do ruksaku. Za takúto nízku váhu vďačí plastu, z ktorého je zostavený. Plastový povrch má po celom notebooku rôzne textúry, ktoré príjemne ozvláštňujú dizajn. Nám sa páčil povrch pri klávesnici imitujúci karbón.  Pekný dizajnový detail je aj vykrojenie na spodnej strane displeja, vďaka ktorému sú indikačné svetielka vidno aj pri sklopenom displeji. Prekvapila nás však absencia web kamery. SCAR III nedisponuje žiadnou kamerou, čo je najmä pri hernom notebooku veľké mínus.

Klávesnica a touchpad

Klávesnica notebooku Asus ROG Strix SCAR III je naozaj výborná. Pracuje sa s ňou pohodlne aj niekoľko hodín. Medzery medzi klávesmi sú veľké „tak akurát“, čo prispieva ku komfortu pri písaní či hraní.  Touchpad sa ovláda bez problémov a má jednu zaujímavú funkciu. Pri podržaní v pravom hornom rohu sa na touchpade rozsvieti číselný blok. Je to skutočne praktický bonus, ktorý sme využívali s radosťou.

Konektivita

Notebook má kvalitnú výbavu portov. Redukcie teda pre väčšinu prípadov nebude treba. Môžete sa spoľahnúť na 3x USB 3.1, ktoré nájdete na ľavej strane notebooku spolu s 3,5 mm audio konektorom. Opačná strana vám ponúkne port pre Asus vychytávku s názvom keystone (bližšie si k nej povieme neskôr). Zadná strana má k dispozícii ešte ethernet port, HDMI, USB-C s podporou Display Port a port pre nabíjačku.  V poslednej dobe čím ďalej, tým viac a viac notebookov nemá čítačku SD kariet.  Ani Asus ROG Strix SCAR III nie je výnimkou. Myslíme si, že je to škoda, pretože čítačka SD kariet vie byť veľmi užitočná.

Displej

K poriadnemu hernému zážitku potrebujete poriadnu obrazovku. Asus na to myslel a do notebooku zakomponoval 15,6-palcový FullHD IPS displej s 240 Hz. Displej je na hranie hier výborný, má rýchlu odozvu a skvelú paletu farieb. Povrch displeja je matný, čo eliminuje rôzne odrazy.

Asus ROG Strix SCAR III

Hardvér

Čo je najdôležitejšie pri hernom notebooku? Samozrejme výkonný hardvér. Asus ROG Strix SCAR III  dostal do vienka Intel Core i7-9750H, NVIDIA GeForce RTX 2070T doplnené o 16 GB RAM. Jednoducho povedané, zahráte si takmer všetky najnovšie triple-A hry na plynulých ultra detailoch. My sme do notebooku stiahli DOOM. A ako môžete vidieť na screenshot-och, pri zapnutých ultra detailoch sme sa pohybovali niekde medzi 80 až 90 snímkami za sekundu. Notebook sa pri takomto výkone rýchlo rozohreje a chladiace ventilátory sú predsa len hlučné. Zadná časť notebooku je dosť horúca už po 10 minútach, ventilátory sú však veľmi efektívne a klávesnicu udržiavajú v príjemnej teplote aj pri dlhšom hraní.

Zvuk

Príjemným prekvapením sú reproduktory notebooku. Tie sú naozaj kvalitné.  Asus ROG Strix SCAR III má čistý zvuk so silnými basmi. Rovnako sú aj dostatočne hlasné. Zapojiť slúchadlá pri hraní zrejme budete chcieť, hluk ventilátorov môže rušiť.

Asus ROG Strix SCAR III

Keystone

Zaujímavá funkcia prichádza vo forme NFC čipu. Malý čip vložíte do určeného slotu na pravej strane notebooku, čím si sprístupníte funkcie ako uložený užívateľský profil. Po vložení čipu sa vám otvorí prístup k shadow drive-u. Je to úložný priestor, ku ktorému dostanete povolenie iba po vložení čipu. Táto funkcia je určite zaujímavá, no nie sme si istí, či to je najpraktickejšie riešenie. Čip je malý a jednoducho sa stratí, podľa nášho názoru jednoduché zaheslovanie by bolo o dosť praktickejšie riešenie.

Výdrž – batéria

Výdrž batérie je asi najväčším problémom tohto herného notebooku. Asus ROG Strix SCAR III má v sebe 66Wh batériu, ktorá hernému zariadeniu jednoducho nestačí. Na notebooku sme si zapli jednu epizódu seriálu Brooklyn Nine-Nine pri najvyššom jase. Batériu sme mali nabitú na 99 % a po jednej epizóde trvajúcej približne 20 minút nám batéria klesla o 9 %. To znamená, že ak budete na notebooku chcieť hrať nejakú náročnú hru, budete potrebovať nabíjačku. Na jedno úplné nabitie očakávajte približne štvorhodinovú výdrž.

Záver redakčného testu notebooku Asus ROG Strix SCAR III

Najnovší ROG je silná herná mašina. Dizajnovo je veľmi zaujímavý, upúta pozornosť na prvý pohľad. Hoci chýba web kamera, všetky ostatné detaily sú prepracované. Na klávesnici sa píše príjemne, celá konštrukcia je aj napriek svojmu vybaveniu prekvapivo ľahká a plast, ktorým je notebook chránený, je veľmi pevný.  Asus ROG Strix SCAR III prináša aj niekoľko zaujímavých funkcií, ako napríklad číselný blok na klávesnici alebo keystone. Hardvér herného notebooku musí byť poriadne výkonný, a to pri SCAR III aj je. Bez problémov si zahráte skoro všetky najnovšie hry na ultra detailoch. Rušivým elementom sú hlučnejšie ventilátory, ktoré sú dôsledkom vyššej teploty pri hraní. Slúchadlá to však hravo vyriešia. S displejom sme boli spokojní. Farby sú na ňom pekné, má skvelú rýchlosť odozvy a aj kontrast. Matný displej oceníte. Jedine výdrž batérie je slabosťou Asus ROG Strix SCAR III. Herný notebook potrebuje batériu s väčšou kapacitou. Celkovo sme však s notebookom veľmi spokojní, za našu redakciu jednoznačne odporúčame.

Techvia.sk