Sony Xperia 5 III

V redakcii techvia.sk sme sa tentokrát pozreli na smartfón od spoločnosti Sony s typovým označením Sony Xperia 5 III.

Sony Xperia 5 III

Dizajn

Sony Xperia 5 III

Sony Xperia 5 III váži 168 g a je podlhovastejšieho tvaru s pomerom strán 21:9, pričom jeho dĺžka je  157 mm, šírka 68 mm a hrúbka 8,2 mm. Prednú stranu smartfónu ako aj jeho zadnú stranu pokrýva Gorilla Glass 6. Na hranách je vidieť jemné zaoblenie. Spodná strana telefónu je miestom pre konektor USB-C určený na nabíjanie či dátový prenos.

smartfón Sony Xperia 5 III

Na pravej bočnej strane sa nachádzajú všetky bočné tlačidlá, ktorými sú tlačidlo na ovládanie hlasitosti, tlačidlo napájania zároveň plniace funkciu snímača odtlačkov prstov, aktivačné tlačidlo asistenta Google a posledným je tlačidlo spúšte fotoaparátu. Na druhej strane sa nachádza už len port pre Nano SIM a Micro SD kartu, ktorou si môžete rozšíriť úložisko. Napokon na hornej strane sa nachádza dnes už výrobcami telefónov takmer neposkytovaný 3,5 mm audio jack.

audio jack smartfón Sony Xperia 5 III

Displej

Ako sme už spomínali, displej telefónu  chráni ochranné sklo Corning Gorilla Glass 6. Displej má 6,1“ s rozlíšením 1080 x 2520 px, pričom jeho  pomer strán je spomínaných 21:9. Jedná sa o typ OLED CinemaWide s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Vo vrchnej a spodnej časti displeja sa nachádzajú čierne rámiky, ktoré nepatria k funkčnej ploche displeja. Selfie šošovka sa nachádza klasicky v čiernom okraji a nezasahuje do svetelnej časti displeja. Čo sa týka samotného displeja, je to veľmi kvalitný displej aj vďaka obnovovacej frekvencii 120 Hz či vynikajúcej dotykovej odozve a dokonca je perfektne pozorovateľný z rôznych uhlov aj na priamom slnku.

displej smartfón Sony Xperia 5 III

Hardvér & Softvér

Telefón Sony Xperia 5 III má v sebe operačný systém Android 11 plus aplikácie ponúkané spoločnosťou Sony. Tie napomáhajú k lepšiemu využitiu telefónu pre hudobné, fotografické či video procesy.

V tomto telefóne je osadený procesor z dielne Qualcomm, Snapdragon 88 5G a nápomocné sú mu 8 GB RAM spolu so 128 GB ROM pamäte.

mobilný telefón Sony Xperia 5 III

Výkon smartfónu Sony Xperia 5 III počas nášho testu bol dostatočný a spoľahlivý pri všetkých aktivitách s ním vykonaných, ako napríklad  fotenie, hranie hier či sledovanie filmov. Zážitok z hier či sledovania bol vynikajúci aj vďaka 120 Hz displeju. Hernému zážitku taktiež prospieva podlhovastý tvar displeja, ktorý rozširuje zorné pole najmä pri strieľačkách ako aj zosvetľovanie nepriateľov v tme či možnosť vlastného nastavenia displeja.

Batéria

nabíjanie smartfón Sony Xperia 5 III

Sony Xperia 5 III je vybavený batériou s kapacitou 4 500 mAh, ktorá vydrží bez problémov jeden celý pracovný deň vrátane urobenia pár fotografií či sledovania pár krátkych videí, ale samozrejme, vždy to závisí od intenzity využívania systému. Pre vyššiu výdrž batérie odporúčame  nastaviť v nastaveniach tmavý režim a to platí aj pre všetky aplikácie. Hoci sa to môže zdať nekomfortné, má to skutočne veľký vplyv na výdrž. Batériu viete nabiť fast-charge nabíjačkou s výkonom 30 W.

nabíjanie smartfón Sony Xperia 5 III

Fotoaparáty

Sony Xperia 5 III je telefón, ktorý ocenia najmä priaznivci fotografovania. Vo svojom menu ponúka okrem  klasického režimu aj rôzne vychytávky,  ktoré sú dostupné vo fotoaparátoch Sony Alpha. Prvou vychytávkou je možnosť prepnúť fotoaparát do režimu automatiky, programovej automatiky, režimu rýchlosti uzávierky, režimu manuálnej expozície či možnosť uloženia nastavení fotoaparátu a ich použitia kedykoľvek. Pri jednotlivých režimoch sa vám zobrazia nastavenia pripomínajúce nastavenia na displeji fotoaparátu Alpha. Ako tlačidlo spúšte sa dá využiť spomínané bočné tlačidlo, ale samozrejme aj klasický krúžok na displeji. Všetky vynikajúce fotografie  sú snímané vďaka trom 12 MP šošovkám, kde prvá hlavná má clonu f/1.7, druhá teleobjektívová šošovka  s ohniskovou vzdialenosťou 70-105 mm má clonu od f/2,3-2,8, pričom posledná ultraširoká šošovka so zorným poľom až 124° má svetelnosť f/2,2. Optika použitá v šošovkách je Zeiss s pokrytím Zeiss T.

fotoaparát mobilný telefón Sony Xperia 5 III

Fotografovanie telefónom Sony Xperia 5 III je jednoduché a intuitívne nielen pre používateľov spomínaných fotoaparátov. Fotky sú podľa nás vo veľmi dobrej kvalite už aj pri režime Basic, však posúďte sami v galérii. Okrem  režimov nastavenia fotoaparátu sú k dispozícii aj možnosti spomaleného záberu, selfie portrétu, panorámy či kreatívneho efektu, ktorý ponúka tieto možnosti: kaleidoskop, harrisova uzávierka, čiastočne farebný, komiks, skica ceruzkou, farebná skica, rybie oko, tónovanie, jasný, miniatúra, nostalgický, zanechať stopy pohybu, mozaika, efekty pohybu, starý film, zrkadlo, odtieň a sýtosť, jas a kontrast. Pri niektorých  z týchto efektov existuje ešte viacero možností nastavenia efektu.

Video je možné týmto telefónom snímať do rozlíšenia 4K pri 24/25/30/60/120 fps alebo do 1080 px rozlíšenia  s 30/60/120/240 fps. Video je aj napriek snímaniu z ruky veľmi dobre zastabilizované vďaka 5-osovému stabilizovaniu.

0,7 x zoom
0,7 x zoom
panoráma
panoráma

Selfie šošovka v telefóne Sony Xperia 5 III je umiestnená v hornom tmavom rámiku a disponuje parametrami 8 MP s f/2.0 a snímaním videa pri 1080 px s 30 fps a taktiež stabilizovaním pomocou 5 osí.

mobilný telefón Sony Xperia 5 III

Audio

Sony Xperia 5 III disponuje 2 reproduktormi, jedným hore a druhým dole,  ktoré spolu vytvárajú kvalitný hudobný zážitok vďaka technológii dolby Atmos. Telefón ponúka spomínaný audio jack na pripojenie slúchadiel, prípadne si  viete pripojiť bezdrôtové slúchadlá pomocou Bluetooth 5.2.

Záver

Sony Xperia 5 III určite nesklame fanúšikov kvalitnej fotografie a rovnako tak poteší svojím výkonom a originálnym dizajnom vďaka podlhovastému tvaru. V našej redakcii techvia.sk sme sa zhodli na tom že celkovo je tento smartfón veľmi vydarený, spoľahlivý a v neposlednom rade zaujímavý.

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here