herný notebook Asus TUF Gaming FX705D

Čo potrebuje mať dobrý herný notebook? Určite výkonné komponenty, agresívny dizajn, pekný obraz či kvalitný zvuk. Bude nový notebook od spoločnosti Asus tieto podmienky spĺňať?

Dizajn herného notebooku

Celé telo notebooku je z plastu, vďaka ktorému má naozaj nízku hmotnosť. Herné zariadenia bývajú zväčša ťažké, FX705D váži len okolo 2,6 kg. Hmotnosť a prijateľné rozmery umožnili notebooku ľahkú prenosnosť. Hoci telo notebooku je vyrobené z plastu, Asus TUF Gaming FX705D prešiel testom MIL-STD-810G. To znamená, že notebook je skutočne odolný. Prežije vystavenie na priamom slnku, vysokú nadmorskú výšku ako aj vyššiu vlhkosť vzduchu. Každodenné “obúchavanie“ pevný plast vydrží bez problémov. Asus TUF Gaming FX705D ako herný počítač nepôsobí príliš agresívne. Po jeho tele je rozmiestnených veľa rôznych textúr, ktoré ho robia zaujímavým. Horná lišta nad displejom je vybavená web kamerou. Kamera s rozlíšením 720p je veľmi slabá. Ak web kameru potrebujete, odporúčame vám kúpiť externú.

Klávesnica a Touchpad

Na klávesnici sa píše výborne. Klávesy sú dobre rozmiestnené, dostatočne veľké, a to aj napriek prítomnosti numerickej klávesnice. Klávesy WASD sú zvýraznené bielou farbou.  Celá klávesnica je samozrejme podsvietená. Podsvietenie sa dá nastavovať. Touchpad je rýchly a má dobrú odozvu. Gestá sa na ňom používajú ľahko. Trochu nás rušil hlasný zvuk pri klikaní, ako aj uvoľnenie touchpadu na spodnej strane.

Konektivita pre herný notebook

Všetky porty Asus umiestnil na ľavý bok notebooku. Nájdeme tam USB 2.0, 2-krát USB 3.0 a kombinovaný audio konektor. Hráčov poteší HDMI a Ethernet port. Ako už býva zvykom, ani pri tomto notebooku nie je  čítačka SD kariet. Taktiež by sme privítali aspoň jeden USB port na pravej strane.

Displej

17,3-palcový displej s FHD rozlíšením je výborný. Farebná paleta je bohatá.  Farby sú krásne a živé. Obraz je ostrý a detailný zabezpečený IPS panelom zabudovaným do notebooku. Toto všetko a 144 Hz sa postaralo o hladký a príjemný gaming.

display Asus TUF Gaming FX705D

Hardvér

Herný notebook vyžaduje poriadny hardvér. Asus ho v tomto prípade zabezpečil kombináciou procesoru AMD Ryzen 73750 a grafickej karty NVIDIA GeForce GTX 1660TI so 6 GB GDDR6 VRAM. Okrem tejto silnej dvojice, v počítači je k dispozícii 32 GB RAM. Každodenné používanie Asus TUF Gaming FX705D s RAM-kou s takouto kapacitou je naozaj hladké. Pri testovaní sme nezaznamenali žiadne záseky alebo pomalé načítavanie. Počítač zvládne bez problémov väčšinu hier. My sme si na ňom vyskúšali zahrať DOOM. Na ultra detaily sme mali veľmi pekných 60 snímok za sekundu.

Výdrž

nabíjací adaptér Asus TUF Gaming FX705D

Výdrž batérie si drží priemer. Herné notebooky majú zväčša výdrž 4 a pol hodiny. FX705D nám vydržal približne 4 hodiny a 20 minút. Pri našom testovaní sme si na hodinu zapli seriál pri najvyššom jase. Zo 71 % nám za túto hodinu klesol na 54 %. Nie je to najlepšia výdrž, ale viac toho od herného notebooku očakávať nemôžeme.  Pri hrách nám percentá samozrejme pôjdu dolu rýchlejšie.

Zvuk

Reproduktory má Asus TUF Gaming FX705D na pravej aj ľavej strane, avšak rovnako ako web kamera sú malým sklamaním. Maximálna hlasitosť je nedostačujúca ako aj kvalita zvuku. Reproduktory podľa nás majú slabý zvuk bez basov. Jednoduchým riešením je použitie sady externých reproduktorov.

Záver redakčného testu

Herný notebook Asus TUF Gaming FX705D má výborný pomer cena/výkon. Pevné telo s certifikáciou MIL-STD-810G je naozaj ľahké, čo je veľký bonus pre ľudí, ktorí radi cestujú. Po dizajnovej stránke notebook pôsobí zaujímavo a nie veľmi agresívne. Na klávesnici sa píše príjemne a touchpad je spoľahlivý. K notebooku pravdepodobne nebudete potrebovať dodatočné redukcie, pretože portová výbava obsahuje všetko potrebné. Hardvér je poriadne silný, vďaka nemu najnovšie hry notebooku Asus TUF Gaming FX705D nebudú robiť problém. Obraz displeja nesklame. Krásne farby, ostrosť, detailnosť. Toto všetko má displej zvládnuté na jednotku. Malé sklamanie prišlo len vo forme reproduktorov  a web kamery. Túto nedokonalosť však vyvážia externé reproduktory a externá web kamera.

Techvia.sk