ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QS

V tejto recenzii sa dozviete ako si počínal veľmi výkonný notebook značky Asus, hernej a grafickej rady ROG Zephyrus s praktickou vychytávkou dvoch obrazoviek, takzvaný Duo 15 SE. Tento notebook pôsobí výborne v každom ohľade. Medzi jeho silné stránky patrí batéria, zobrazovacie schopnosti ako aj celkový výkon. V redakcii techvia.sk sme ho vyskúšali v rámci viacerých parametrov.

ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QS

Dizajn

ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QSCelkový dizajn ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QS sa nesie v súlade s jeho určením a výkonom. Po otvorení si oko používateľa všimne ako prvé druhú obrazovku, ktorá je polovičná a dotyková. Pri otváraní sa spoločne s hlavnou otvára aj spomínaná druhá obrazovka, pričom otvorí priestor a umožní tak oveľa efektívnejšie chladenie.

Konektory možno nájsť z každej strany. K dispozícii sú aj konektory, ktoré sa bežne v notebookoch nenachádzajú.

Notebook nemá vstavanú webkameru, ale v balení sa nachádza externá, veľmi kvalitná FullHD webkamera so stereo mikrofónom. Túto webkameru si môžete položiť štandardne nad obrazovku alebo na tiež pribalený stojan. Napájaná je klasickým micro USB káblom.

Hmotnosť zariadenia ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QS je predsa len vyššia, avšak z dôvodu veľkého akumulátora. Pre tento notebook je teda výstižnejší názov prenosný počítač. Napájať sa dá cez veľkú a malú nabíjačku, obidve sú zložené z adaptéra a klasického napájacieho kábla.

ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QS

Hmotnosť 2,48 kg
Rozmery 360 x 20,9 x 268 mm
Farba Tmavá modrá

Pri testovaní sa nám páčila aj podporná podložka pod zápästie, ktorá sa priloží tesne k notebooku a písanie je tak oveľa jednoduchšie a prirodzenejšie.

Obrazovka

displej republic of gamers ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QSDisplej je primerane veľký s priemernými zobrazovacími schopnosťami. Spomedzi nich je nadštandardná iba obnovovacia frekvencia displeja, ktorá dosahuje hodnotu na pohľad úplnej plynulosti.

Rozlíšenie hlavnej obrazovky 1920 x 1080 pixelov
Rozlíšenie dotykovej obrazovky 1920 x 540 pixelov
Pomer strán hlavnej obrazovky 16:9
Pomer strán dotykovej obrazovky 32:9
Uhlopriečka hlavnej obrazovky 15,6”
Dotykovosť Áno – druhá obrazovka
Svietivosť 400 nitov
Obnovovacia frekvencia 300 Hz
Validácia farieb ProArt TrueColor Technology
100% sRGB
Iné technológie Adaptive Sync

Výrazným plusom pre tvorcov ako aj hráčov preferujúcich kvalitu je obnovovacia frekvencia na úrovni, ktorá sa len ťažko dá zaznamenať ľudským okom. Preto ani po dlhých hodinách pozerania na obrazovku by používateľa nemali bolieť oči, ako je to pri pozeraní na televíziu zblízka.

Touchpad a klávesnica

klávesnica ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QS

Na klávesnicu je potrebné si zvyknúť. Na pravej strane sa nachádza touchpad kombinovaný s numerickou klávesnicou, spúšťa sa podržaním ľavého horného rohu touchpadu.

Klávesnica je podsvietená a jej farby sa dajú prepínať v najrôznejších režimoch. Hlavná a prednastavená farba je červená, rovnako ako pri numerickej klávesnici.

klávesnica ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QS

Pomocou tlačidla funkcie Fn sa používateľské rozhranie opäť rozšíri. Takto sa dá ovládať napríklad vetranie, druhá obrazovka či premietanie. Nad touchpadom je tlačidlo ROG, ktoré vás presunie do predinštalovanej aplikácie, kde je možné nastavovať celý notebook podľa ľubovôle.

Podsvietenie klávesnice Áno – RGB
Touchpad Áno
Numerická časť Áno – dotyková
Jazyk klávesnice Czech + Slovak

klávesnica ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QS

Konektivita

konektivita ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QS

Konektory sú umiestnené z každej strany, čo umožňuje ideálne rozloženie pracovného stola tak, aby vám nič neprekážalo.

USB-C 1x
USB 3.2 1.gen 3x (USB 3.0)
HDMI 1x
Bezdrôtové pripojenia Wi-fi 6 (WiFi 802.11ax) a Bluetooth 5.1
Audio Jack kombinovaný 3,5 mm
Sieť RJ45 – Sieťový LAN
SD 1x  microSD konektor

Pri konektoroch sa nachádzajú signalizačné diódy.

Hardvér

Notebook ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QS pracuje pomocou operačného systému Microsoft Windows 10 Home, pričom mozgom je procesor od spoločnosti AMD. Grafický procesor je od spoločnosti NVIDIA.

amd gpu

Operačný systém Windows 10 Home
Operačná pamäť RAM 32 GB (2x 16 GB)
Typ RAM DDR4 SDRAM
Procesor CPU AMD Ryzen 9 5900HX
Počet jadier CPU 8x
Integrovaná grafika GPU AMD Radeon Vega
Hlavná grafická karta GPU NVIDIA GeForce RTX 3080 Mobile
Pevná pamäť 1 TB
Typ pamäťového úložiska SSD
Redakčný test – Cinebench R15
GPU max 129,83 FPS
GPU mix 54,87  FPS
CPU max 2390 cb
CPU min 1029 cb

V aplikácii Armoury Crate si môžete nastaviť výkon procesora, chladenie, zníženie hluku, šetrenie energie a výkon grafickej karty. Okrem toho v jednotlivých paneloch je používateľské rozhranie, cez ktoré si môžete kompletne nakonfigurovať celý notebook.

aplikácia Armoury Crate

Batéria

batéria ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QSObrovský akumulátor je citeľný nielen na váhe, ale aj na výkone, keď nie je k dispozícii prístup k elektrickej sieti. Jeho batéria má až 90 watthodín.

V balení sú dve nabíjačky, pričom pomocou jednej je možné nabíjať notebook dokonca aj cez USB-C, a druhou je klasický konektor DC-IN.

Nabíjanie cez USB-C Áno
Počet nabíjacích káblov + adaptéry 2x
Počet článkov 4
Výkon napájacieho adaptéra 280 W
Kapacita akumulátora 90 Wh
Nabíjací konektor DC-IN

Audio

audio ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QS

Celkovo sa ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QS môže pochváliť kvalitným podaním zvuku. Navyše disponuje kombinovaným jackom na ľavej strane prístroja. Na nahrávanie vývojári zvolili externý stereo mikrofón  ako súčasť webkamery.

Záver

Naše pocity z testovania tohto výkonného stroja ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QS vhodného pre grafikov, hráčov, ako aj streamerov sú celkovo veľmi dobré. Pracuje sa s ním pohodlne, hoci zvyknúť si na nezvyčajnú polohu jeho klávesnice chvíľku trvá. Druhá obrazovka je nenahraditeľným pomocníkom, napríklad pri strihu videa ako timeline, pri hrách ako pomocné programy či pri inej aktivite, povedzme prehrávaní hudby či interpretácii textov.

plusV našej redakcii techvia.sk môžeme teda s určitosťou skonštatovať, že sa nám ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QS páčil najmä kvôli benefitom, ktoré v bežných notebookoch nenájdete.

herný notebook ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551QS

techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here