telefón HONOR 8A

Spoločnosť Honor oslovuje trh s cenovo veľmi dostupným telefónom Honor 8A. Minuloročný model 7A sa vcelku vydaril a zabodoval dobrým pomerom medzi cenou a výkonom. Ako to bude vyzerať s tohtoročným modelom 8A?

Balenie telefónu HONOR 8A

Po otvorení balenia nájdete to najpotrebnejšie. Okrem telefónu je k dispozícii adaptér na nabíjanie, nabíjací kábel, manuál a ihla na otvorenie priestoru pre SIM a SD karty. Slúchadlá nie sú súčasťou balenia.

Dizajn smartfónu HONOR 8A

Telo telefónu Honor 8A je celé z plastu, je ľahké a v ruke sa drží príjemne. Na výšku má telefón 256,28 mm, na šírku 73,5 mm a hrúbka je 8 mm. Celé zariadenie váži 150 gramov, je teda veľmi ľahké. Nevýhodou povrchu je rýchle zachytávanie odtlačkov.

HONOR 8A

Tento model 8A sa na trhu predáva v štyroch farebných variantoch. Nám sa do redakcie dostal zaujímavý modrý variant. Okrem neho v ponuke sú ešte čierny, červený a zlatý model. Väčšina zadnej strany telefónu má lesklý povrch a len na ľavom okraji sa nachádza matný pás. V hornej časti zadnej strany je Honor 8A vybavený čítačkou odtlačkov prstov. Naľavo od nej je jeden fotoaparát a LED svetlo. Pravá bočná strana je miestom tlačidla na zapnutie/vypnutie a ovládača regulácie hlasitosti. Opačná strana má k dispozícii slot na SD kartu a dve SIM karty. Dolu nájdeme dva reproduktory a microUSB port. Horná strana je vybavená 3,5 mm jack-om.

Displej

Telefón má 6,09-palcový LCD displej s rozlíšením 720×1560. Tieto špecifikácie nepatria medzi špičku, napriek tomu sme boli s kvalitou displeja spokojní. Farby sú dobré a podobné skutočným, maximálny jas je dostatočný na pohodlné používanie aj pri slnečnom počasí. Pozorovacie uhly sú výborné a jemné stmavenie displeja uvidíte iba pri extrémnych uhloch. Predná strana je podobne ako celé telo z plastu. Ovláda sa pohodlne. Spodný okraj displeja je od ostatných okrajov o niečo hrubší. Niektorým by mohlo vadiť umiestnenie názvu spoločnosti práve na tomto okraji. Horná časť displeja má výrez pre prednú “selfie” kameru. Výrez nie je príliš veľký a neprekáža.

Softvér – Androide Pie s nadstavbou EMUI

Honor 8A beží na najnovšom Androide Pie s nadstavbou EMUI. Prekvapilo nás, že “šuflík” s aplikáciami  sa nezobrazil hneď pri spustení. V ponuke však je a môžete si ho zapnúť v nastaveniach. V prostredí je orientácia bez problémov. Je jednoduché a príjemné na používanie. Optimalizovanie je taktiež na dobrej úrovni. Počas testovania sme si nevšimli nejaké výrazné zasekávanie pri prechádzaní prostredím. V telefóne nájdete  predinštalované aplikácie ako napríklad Booking.com alebo Amazon. Zariadenie má aj pár zaujímavých funkcií. Užitočné vám môže napríklad byť ovládanie pomocou gest alebo jednoduchý režim.

Hardvér

Telefón Honor 8A v rámci svojej ceny je slušne hardvérovo vybavený.  8A-čko má v sebe 8-jadrový procesor a 3GB RAM. Tieto dva komponenty zaistia bezproblémové každodenné používanie. Aplikácie a hry na telefóne spustíte tiež, samozrejme nedá sa očakávať, že tie náročnejšie pôjdu bez problémov. Na trhu sa objavili dve verzie s rozličnou kapacitou interného úložiska. Zakúpiť je možné 32GB verziu alebo väčšiu 64GB verziu. Pri vyberaní z týchto dvoch verzií myslite na to, že pri prvom zapnutí vám predinštalované súčasti zaberú približne 6GB. Nedostatok miesta sa dá vyriešiť externou pamäťovou kartou. Telefón má podporu SD kariet až do 512GB.

Výdrž

Výrobca sa rozhodol do telefónu Honor 8A zabudovať batériu s kapacitou 3020 mAh. Je to dobrá voľba, pri nenáročnom užívaní telefón vydrží minimálne celý deň. Pri intenzívnom používaní výdrž batérie výrazne klesá a nevydrží ani jeden celý deň. Nabíjanie je pomalšie. Na začiatku testu sme mali batériu nabitú na 26 %. Na 100 % percent sme sa znova dostali až po dvoch hodinách.

Odomykanie

Telefón podporuje odomykanie pomocou čítačky odtlačkov prstov ako aj odomykanie tvárou. Obidve možnosti si nastavíte rýchlo a bez problémov. Čítačka funguje dostatočne rýchlo a spoľahlivo. Odomykanie tvárou je na tom podobne, problémom však môže byť odomykanie pri horších svetelných podmienkach.

fingerprint HONOR 8A

Fotoaparát

Telefón má jeden zadný fotoaparát a jednu prednú “selfie” kameru. Zadný fotoaparát má 13 Mpx so svetelnosťou f/1.8. Výsledné fotografie tak boli príjemným prekvapením. V priaznivých svetelných podmienkach Honor 8A dokázal urobiť pekné fotografie. Ostrosť, dynamický rozsah ako aj farby sú dobré. Aj napriek svetelnosti f/1.8 kvalita výrazne klesá pri horších svetelných podmienkach. Šum sa začne veľmi rýchlo objavovať. Aj predná 8 Mpx kamera v dobrých svetelných podmienkach spraví pekné fotografie. Avšak podobne ako pri zadnom fotoaparáte platí, že kvalita v horších svetelných podmienkach rýchlo klesá. Videá môžete nahrávať v maximálnej kvalite FullHD s 30 snímkami za sekundu. Kvalita videí je dostatočná.

Záver redakčného testu telefónu HONOR 8A

Telefón sa nachádza vo veľmi dostupnej cenovej kategórii. Ak nie ste náročný užívateľ, s 8A budete spokojný. Pomer cena/výkon je naozaj veľmi dobre vyvážený. Za cenu približne 150 Eur dostanete dizajnovo pekne vyriešené zariadenie s podporou dual SIM. Softvér je jednoduchý a príjemný na ovládanie. Niektorých z vás možno poteší jednoduchý režim, ktorý prechádzanie prostredím ešte viac zjednoduší a zväčší písmo a ikony. Hardvér vám umožní bezproblémové prechádzanie systémom ako aj hranie a používanie jednoduchších hier a aplikácií. Fotoaparát si splní svoju úlohu, pekné fotografie sa na ňom spraviť dajú najmä za pekného počasia. Batéria pri šetrnom používaní zariadenia dokáže vydržať minimálne deň, prípadne aj dva. Nevýhodou je dlhšie nabíjanie. Honor 8A je vydarený telefón za nízku cenu. Pre menej náročných je tento telefón správnou voľbou.

Techvia.sk