novinka telefón Huawei P30 Pro

Huawei má na konte už niekoľko výborných telefónov. V spoločnosti Huawei tvrdia, že s novou radou kvalitu posúvajú na vyšší level. Huawei P30 sme si v našej redakcii už vyskúšali. Úspešne prešiel naším redakčným testom. Ako obstojí jeho drahšia verzia?

Dizajn smartfónu Huawei P30 Pro

Dizajnovo rovnako ako základná P30, aj verzia Pro vyzerá vynikajúco. Obidve verzie totiž vyzerajú podobne. Keď ich však položíte vedľa seba, model Pro s rozmermi 158 x 173,4 x 8,41 mm je o niečo väčší a určite si hneď všimnete zaoblené okraje, ktoré obyčajná P30-ka nemá. Predná aj zadná strana je zo skla. Do ruky telefón padne dobre a používa sa pohodlne aj jednou rukou. Sklenený povrch je však šmykľavejší, na mieste je trochu opatrnosti.

Telefón prichádza v troch farbách. Breathing Crystal, Aurora a Black. O niekoľko dní po uvedení telefónu sa očakáva ďalšia, štvrtá farebná verzia – jantárovo oranžové prevedenie s názvom Amber Sunrise. Tieto farebné prevedenia pridávajú telefónu na kráse. Postupný prechod z bielej do fialovej, alebo zo svetlomodrej do tmavomodrej vyzerá naozaj dobre. Ak však ste za klasiku a nepreferujete farebné verzie, v Huawei na vás mysleli a na trh uviedli aj čierne prevedenie.

Na zadnej strane P30 Pro sa nachádza fotoaparát, ktorý z nej o niekoľko milimetrov vystupuje. Telefón je orámovaný hliníkovým rámom. To by sa vám malo postarať o dostatočnú ochranu pri páde. Ochranné puzdro však nepodceňujte. Predná strana displeja má už spomínané zahnuté okraje. Horná lišta má výrez v tvare kvapky, ktorý ukrýva predný fotoaparát. Horná časť displeja pod sebou ukrýva reproduktor. Dolný bok poslúžil na umiestnenie reproduktora, slotu pre SIM kartu a USB-C konektora. Tlačidlá na pravom boku vám dajú možnosť regulovať zvuk, vypínať a zapínať zariadenie. Na žiadnej strane nenájdete jack.

Displej FullHD+ OLED

Vlajková loď disponuje 6,47-palcovým FullHD+ OLED displejom. Pravdou je, že obrazovka vyzerá naozaj dobre. Farby na nej sú pekné a všetko je ostré. Telefón poslúži výborne na pozeranie videí, hranie alebo len prezeranie galérie. Jas je tiež výborný. Počas slnečného dňa sme nemali problém pracovať s obrazovkou.

Odomykanie telefónu Huawei P30 Pro

Podobne ako reproduktor, aj snímač odtlačkov prstov  je schovaný pod displejom. Snímač fungoval rýchlo a spoľahlivo. Páčilo sa nám, že hneď po zdvihnutí telefónu sa na displeji zobrazí, kde presne je čítačka zabudovaná. Telefón odomknete aj tvárou. Zariadenie využíva iba 2D technológiu, čo znamená, že nie je také bezpečné ako s 3D technológiou.

Batéria

Batéria má úctyhodnú kapacitu 4200 mAh, ktorá zaručí dlhú výdrž bez nabíjania. V prípade nenáročného bežného užívania telefónu, batéria vydrží minimálne dva dni. Nad očakávanie vydrží i v prípade náročnejšieho využívania – približne jeden pracovný deň. Súčasťou balenia je aj 40 W rýchlo nabíjačka, ktorá sa postará o nabitie telefónu vo veľmi krátkom čase. Telefón podporuje aj bezdrôtové nabíjanie.

Softvér

Android 9 Pie si našiel svoje miesto aj na tomto zariadení. Ak ste fanúšikom neporušeného Androidu, sklameme vás. Huawei do svojich telefónov pridáva nadstavbu EMUI, na ktorej pracuje už niekoľko rokov. Za ten čas bola detailne prepracovaná s každou aktualizáciou. Novinkou je napríklad automatické uzatvorenie všetkých aplikácií na pozadí. Toto riešenie vám ušetrí cenné percentá výdrže batérie. Android verzia s nadstavbou od Huawei vám ponúkne veľa ďalších užitočných funkcií, ako napríklad ovládanie jednou rukou alebo tmavý mód, ktorý sa taktiež podieľa na šetrení percent vašej batérie.

Hardvér

Osemjadrový procesor Kirin 980 si P30-ka požičala od Mate 20. Hardvérovú výbavu dopĺňa ešte 6 alebo 8 GB RAM, Mali-G76 MP10 GPU a 128 alebo 256 GB internej pamäte. Pri testovaní telefónu sme nemali žiadne problémy s jeho chodom a to dokonca ani pri silnom multitaskingu. Prechádzanie webom je plynulé a všetky aplikácie P30 Pro zvláda bravúrne. Taktiež hry na P30 Pro bežia úplne hladko. Také PUBG si na zariadení zahráte na najvyšších detailoch v 60 snímkach za sekundu.

Fotoaparát LEICA

Fotoaparát je pri P30 Pro práve tým, čím sa telefón snaží pritiahnuť pozornosť potenciálnych zákazníkov. A veru má čo ponúknuť.

Na zadnej strane má telefón štvoritý fotoaparát Leica. Hlavný fotoaparát je 40 Mpx s clonou f/1,6 a OIS, ultra širokouhlý 20 Mpx má f/2.2 clonu a 8 Mpx teleobjektív s clonou f/3,4 a OIS. Plus ešte fotoaparát s technológiou Time- of-Flight (TOF). Podľa Huawei TOF bol špeciálne vyvíjaný na vypočítanie priestorovej hĺbky. Fotoaparát nie je možné používať samostatne.

Poďme sa bližšie pozrieť na hlavný fotoaparát P30 Pro. Za pekného slnečného dňa fotoaparát urobí úžasné fotografie. Je pravdou, že fotografie z P30 Pro sú jedny z najkrajších, ak nie najkrajšie, aké vám v dnešnej dobe dokáže telefón spraviť. Farby sú živé a krásne, majú výborný dynamický rozsah a vynikajúci kontrast. Fotky sú neuveriteľne detailné. Zaručujeme vám, že s týmto zariadením vytvoríte nádherné fotografie.

Ultra širokouhlý objektív nedosahuje kvalitu toho hlavného, avšak stále je to excelentný fotoaparát. Vďaka tomu, že telefón odfotí niekoľko fotiek a vytvorí z nich jednu, dynamický rozsah je naozaj výborný. Farby sú realistické a šum je zanedbateľný. S týmto fotoaparátom dokážete urobiť zábery na krátku vzdialenosť. Na tento druh fotografií je najlepšie použiť mód, ktorý má zariadenie vo výbave.

Posledný fotoaparát, ktorým P30 Pro disponuje je 8 Mpx teleobjektív. Aj keď je objektív iba 8 Mpx, výsledné fotografie sú 10 Mpx. Fotky s 5-násobným priblížením sú naozaj dobrej kvality. Za pekného slnečného dňa sa vám určite podarí vytvoriť nakoľko pôsobivých fotografií. Priblížené fotografie majú veľa detailov, veľmi pekné farby a dobrý dynamický rozsah. Zariadenie má však aj hybridný digitálny zoom. Fotky s týmto priblížením vyzerajú tak, ako keby ste zobrali fotku z 5-násobného priblíženia a tú priblížili ešte viac. Oceníte to najmä pri scenériách s viacerými detailmi. A nakoniec v ponuke je dokonca až 50-násobné priblíženie. Samozrejme kvalita snímky radikálne klesá. Toto priblíženie využijete pravdepodobne iba ako ďalekohľad.

50 nasobne priblizenie

Nočné fotenie telefónom Huawei P30 Pro

Keď Huawei prezentovalo novú P30 Pro, všetci boli tak nadšení nočným fotením, že o fotení za dobrých svetelných podmienok sa takmer nikto nezmienil. Je nočné fotenie skutočne tak dobré? Odpoveď je jednoduchá. Áno je. Boli sme až prekvapení ako nočné fotografie vyzerajú. Fotografie, ktoré budete fotiť v tme bez blesku vyzerajú tak, ako keby ste blesk zapnutý mali. Huawei spravilo veľký krok vpred. Oproti P20 Pro by mal nový model poskytnúť o 40 % lepšiu fotosenzitivitu. Fotoaparát má f/1,6 clonu, čo je oproti staršiemu modelu s clonou f/1,8 veľký posun. Fotoaparát má taktiež nový farebný filter RYYB. Huawei tvrdí, že žltá im napomáha zabrať o 40 % viac svetla ako klasická zelená. Týmto sa má zvýšiť kvalita fotiek, najmä za slabého osvetlenia. A aj sa veru zvýšila. Fotky sú nádherné.

Výborný dynamický rozsah, nočné farby boli veľmi pekné a takmer žiadna stopa po šume. Nočný mód neprešiel žiadnou zmenou. Fotoaparát na seba naskladá niekoľko fotiek, čím dostanete lepšiu expozíciu a ak ste náhodou nejaký šum objavili, nočný mód to vyrieši. Hoci veľký rozdiel nie je medzi fotením nočným módom a bez neho, v prípade, že chcete svetlejšiu oblohu alebo vyššiu detailnosť fotografie, nočný mód vám poslúži dobre.  Ultra širokouhlý objektív má f/2,2a je bez optickej stabilizácie. Fotografie teda nedosahujú kvalitu tých z hlavného fotoaparátu. Avšak nočný mód opäť veľmi pomôže a fotografie neporovnateľne vylepší. Telefónu síce odfotenie zaberie dlhých osem sekúnd, výsledok však za to stojí.

Predná kamera

Predná “selfie” kamera má prekvapujúcich 32 Mpx a clonu f/2,0. Fotoaparát odvedie dobrú prácu pri fotení. Fotky sú krásne farebné a veľmi detailné. K dispozícii je vám aj niekoľko užitočných módov.

Natáčanie videa telefónom Huawei P30 Pro

Kamera podporuje natáčanie v 4K a aj 1080p. Všetky tri kamery vám umožnia obidve rozlíšenia v 30 snímkach za sekundu. 60 snímok za sekundu dostanete iba pri 1080p rozlíšení a umožní vám to iba hlavný a ultra širokouhlý fotoaparát. 4K nahrávky majú excelentný dynamický rozsah, nádherné farby a výborný kontrast. Detaily sú dobré, trochu vyššia ostrosť by bola na mieste. Pre 1080p v 30 snímkach za sekundu platí skoro to isté. 1080p videá v 60 snímkach za sekundu majú o niečo nižšiu ostrosť ako tie v 30. Natáčanie v noci je podobne ako pri fotení excelentné. Nízky šum, pekné farby, vysoká úroveň detailov. 5-násobný optický zoom je momentálne neporovnateľný s ostatnými telefónmi. Videá vyzerajú výborne a nie sú príliš roztrasené. 10-násobný zoom je možný aj pri natáčaní. Kvalita obrazu výrazne klesne, ale zábery sa stále dajú využiť. Ultra širokouhlý objektív nedosahuje kvalitu hlavného, zábery z neho sú menej kvalitné ako z teleobjektívu.

Záver redakčného testu

smartfón Huawei P30 Pro

Rada P nám už na trh uviedla niekoľko výborných telefónov. Vlajková loď P30 Pro je ďalší z nich. Určite každého zaujíma jeho fotoaparát. Ten je naozaj výborný, dá sa povedať, že je jedným z tých najlepších. Nočné fotografie sú úžasné a ich kvalita nás naozaj prekvapila. Zariadenie disponuje dobre vybaveným hardvérom. Každodenné používanie je plynulé. “Gaming” je bezproblémový. Dizajnovo telefón vyzerá zaujímavo. Jeho farebné odtiene sú naozaj elegantné. Kapacita batérie je obrovským plusom a rýchle nabíjanie vás neraz zachráni. Celkovo sme s telefónom spokojní a hodnotíme ho na výbornú.

Technické parametre telefónu Huawei P30 Pro

 

rozmery 158 x 73,4 x 8,41 mm
hmotnosť 192 g
počet SIM / formát 2 / nanoSIM
konštrukcia klasická s dotykovým displejom
Fingerprint áno
vodeodolnosť áno
obsah balenia telefón, nabíjačka, dátový kábel, slúchadlá s mikrofónom, nástroj na vytiahnutie SIM karty a užívateľská príručka.
Displej
veľkosť 6,47″
typ OLED
rozlíšenie 2340 x 1080 px
Batéria
typ / kapacita Li-Po / 4200 mAh
Foto
zadná kamera 40 MPx + 20 MPx + 8 MPx + TOF snímač
blesk áno
zadná kamera video áno
predná kamera 32 MPx
Platforma
operačný systém Android 9 (Pie)
frekvencia procesora 2 x 2.6 GHz & 2 x 1.92 GHz & 4 x 1.8 GHz
počet jadier procesora 8
Pripojiteľnosť
dáta GSM / HSPA / LTE
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
BlueTooth 5.0
NFC áno
IrDA áno
GPS áno
Pamäť
vnútorná pamäť 128 GB / 256 GB
RAM 6 GB / 8 GB
pamäťová karta áno

Martin Morávek