herný notebook Lenovo Legion Y740

Na trhu je momentálne veľké množstvo herných notebookov. Všetky majú svoje pre a proti. Niektoré majú silný hardvér, ale slabú výbavu portov, niektoré majú zasa úžasný displej, no nie až tak úžasné komponenty. Podarilo sa Lenovu navrhnúť notebook, ktorý by eliminoval nedostatky tých ostatných?

Dizajn herného notebooku Lenovo Legion Y740

Lenovo sa vzdalo už zaužívaného agresívneho dizajnu, ktorý pri herných notebookoch vídavame a v prípade Lenovo Legion Y740 stavilo na jednoduchší a elegantnejší dizajn. Jediné, čo vám z vonkajšej strany notebooku napovie, že sa jedná o herný počítač je svietiaci tvar Y v logu Legion a svetlá pri zadných ventilátoroch. Lenovo Legion Y740 má pevnú hliníkovú konštrukciu s prekvapivo nízkou hmotnosťou. Celkovo notebook váži okolo 2,2 kg, čo je na herný notebook naozaj nízka hmotnosť. Jeho rozmery sú taktiež veľmi prijateľné, na šírku má nový Legion 361,42 mm, na dĺžku 267 mm a hrúbka je 22,45 mm. Y740 je teda dobre prenosný. Pánt, ktorý drží displej je pevný a umožní vám obrazovku dať do vodorovnej polohy. Za týmto pántom je ešte niekoľkocentimetrový priestor, ktorý výrobca použil ako miesto pre podsvietené označenie portov. Na dosiahnutie čo najtenšieho rámu okolo displeja museli umiestniť web kameru na spodnú lištu. Nie je to zrejme najlepšie riešenie, pretože kamera vás bude brať zdola, čo ľuďom, s ktorými práve komunikujete poskytne pohľad rovno do vášho nosa. Kvalita tejto kamery nepatrí medzi najvyššie. Web kamera s rozlíšením 720p je vhodná na hovory s kamarátmi alebo rodinou. V prípade, ak kameru potrebujete pre vašu profesiu, jediná možnosť je zakúpiť si externé zariadenie.

Klávesnica a touchpad

Klávesnica na notebooku je dobrá. Píše sa na nej príjemne, je rýchla a presná. Nebola by to herná klávesnica bez RGB podsvietenia. Y740 nie je výnimkou. Klávesnica má pestrofarebné a najmä vysoko nastaviteľné podsvietenie. Touchpad si drží svoju kvalitu. Gestá a aj celkové ovládanie je na ňom príjemné.

touchpad herný notebook Lenovo Legion Y740

Konektivita

Silná hardvérová výbava je pri herných notebookoch kľúčová. Rovnako aj portová výbava je pre hráčov veľmi dôležitá. Bez Ethernet portu by ste si museli zvyknúť na slabšiu rýchlosť internetu, bez USB si nepripojíte myš a budete musieť používať  touchpad, bez audio konektora si nepripojíte slúchadlá. Poteší vás teda, že všetky tieto konektory notebook má. Na zadnej strane notebooku môžeme nájsť Mini-DisplayPort, HDMI, dvakrát USB 3.1, Ethernet port, nabíjací port a o zabezpečenie notebooku sa postará slot pre zámok Kensington. I keď sú skoro všetky porty umiestnené na zadnej strane, pár portov sa ušlo aj bočným stranám. Na ľavej strane je Thunderbolt 3 typu C a 3,5 mm kombinovaný port pre mikrofón a slúchadlá. Opačná, pravá strana má k dispozícii ešte jeden USB port. Lenovo Legion Y740 nedisponuje čítačkou SD kariet.

Displej notebooku Legion

Pre maximálny pôžitok z hier budete určite potrebovať poriadny displej. 15,6-palcový FHD IPS displej, ktorým je notebook vybavený sa o to postará. Ostrosť, detailnosť, farebnosť. Toto všetko sú vlastnosti, ktoré notebook ponúka. Farebná paleta je široká a veľmi pekná, detaily sú ostré, na hranie hier je výborný a to aj vďaka svojej 144 Hz obnovovacej frekvencii.

display notebooku

Hardvér

Intel Core i7 a NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q. Táto kombinácia bola vybraná za účelom čo najvyššieho výkonu. Pripočítajte si k tomu ešte 16 GB RAM a dostanete poriadne vyzbrojený notebook. Lenovo Legion Y740 sa bez problémov pohrá so všetkými AAA titulmi. My sme si na ňom vyskúšali DOOM. Ako sme očakávali, notebook sa ani nezapotil. Počas hrania nám snímky za sekundu skákali medzi 80 až 100. V priemere sa držali okolo 80. Novšie tituly ako napríklad Metro Exodus alebo Sekiro Shadows Die Twice vám pôjdu podobne plynulo. Každodenné úkony notebook samozrejme zvláda rýchlo a spoľahlivo. Hardvérovo je vybavený dostatočne.

Výdrž – batéria

Herné notebooky sú známe svojou krátkou výdržou. Obvykle u herného notebooku môžete očakávať výdrž približne štyri a pol hodiny. No a práve tu nastáva jeden z najväčších problémov Lenovo Legion Y740. Notebook má priemernú výdrž niečo okolo troch hodín, čo je veľmi podpriemerné. Pri našom testovaní sme si na 50 minút pustili seriál pri najvyššom jase. Z 95 % nám za tento čas odbudlo 32 %. Výdrž je teda naozaj slabá a nosiť so sebou nabíjačku je nutnosť. V tomto prípade je však nabíjací adaptér obrovský. Má veľké rozmery a váži skoro kilo. Brať so sebou všade túto nabíjačku nie je najjednoduchšie, ak však notebook potrebujete, inú možnosť nemáte.

Záver redakčného testu

Lenovo Legion Y740 je výborný herný notebook. Má jednoduchý a elegantný dizajn, výborný displej a najmä silný hardvér. Napriek svojmu vybaveniu je veľmi ľahký, navyše s pevným hliníkovým telom. Výbava portov by mala uspokojiť väčšinu. Všetko potrebné na notebooku nájdete, redukcia nebude potrebná. Spokojní sme boli aj so spomínaným displejom. Farby, ostrosť, 144 Hz. Všetko je na vysokej úrovni. Displej je na hranie dokonalý. Rovnako komponenty použité pri Lenovo Legion Y740 vám umožnia hrať všetky najnovšie AAA tituly bez nepríjemných zásekov alebo nekonečného načítavania. Obrovský mínus prichádza zo strany batérie. Výdrž je veľmi podpriemerná, nabíjačka nie je najvhodnejšia na prenášanie pri cestovaní vďaka svojim rozmerom a svojej hmotnosti. Okrem batérie máme už iba jednu výhradu, a to podľa nás umiestnenie web kamery. A opäť aj Lenovo Legion Y740 má svoje plusy a mínusy, v celkovom hodnotení je to však výborný notebook s dobrou cenou.

Techvia.sk