motorola G8 Plus

Nedávno sme počuli jednu celkom zaujímavú úvahu. Týkala sa mobilných telefónov. Úvaha znela asi takto: ,,Niet úspechu, keď niet dobrého mobilu.“ Hoci nie každý z nás by s týmto výrokom súhlasil, niečo na tom bude. Šikovnosť telefónu rozhoduje o jeho efektívnosti.
Spoločnosť Motorola v poslednej dobe ohromuje trh neskutočnými novinkami. Medzi nimi boli napríklad Motorola One Action, Motorola One Zoom a mnoho ďalších. Nedávno nás však Motorola prekvapila novinkou s názvom Motorola Moto G8 plus, ktorú sme pre vás otestovali. Výsledok redakčného testu prinášame v tejto recenzii.

recenzia motorola_G8_PlusČo nájdeme v balení?

V balení nájdete smartfón Motorola Moto G8 plus, na ktorom je umiestnená nálepka, ktorá vykresľuje rôzne funkcie mobilného zariadenia. Ďalej sa pod Motorolou nachádza nabíjačka s konektorom USB-C. V neposlednom rade balenie obsahuje manuál na obsluhu Motoroly a  záručný list pre prípad reklamácie.

Dizajn

Motorola Moto G8 Plus prišla s úplne novým dizajnom, ktorý vyzerá neskutočne dobre. Telefón totiž svojím vzhľadom pôsobí o dosť drahšie ako predošlé modely, ale opak je pravdou. Dizajn určite predbehol cenu na plnej čiare.
Pokiaľ je reč o veľkosti tohto telefónu, tak je treba povedať, že jeho parametre sú 158,4 x 75,8 x 9,1 mm, pričom jeho váha je 188 gramov. Pravdou je, že rozmermi je to vskutku veľký telefón.
Motorolu Moto G8 Plus si môžete zakúpiť v dvoch rôznych farebných prevedeniach, konkrétne vo farbe modrej alebo červenej.

Na prednej strane mobilu sa nachádza displej, ktorý má veľkosť uhlopriečky 6,3 palcov. Na hornej strane displeja si môžeme všimnúť prednú kameru, ktorá je však vcelku neesteticky vložená do tohto zariadenia. Zavadzala nám najmä pri pozeraní videí na YouTube. Avšak výhodou tejto prednej kamery je jej ostrosť. Nad obrazovkou sa nachádza klasický jack na slúchadlá a na boku majú svoje miesto tlačidlá na ovládanie hlasitosti Motoroly Moto G8 plus. Hneď pod týmito tlačidlami je umiestnené tlačidlo na zapínanie a vypínanie zariadenia. Na opačnej strane je komôrka na vloženie SIM a micro SD karty, pričom zariadenie podporuje až 2 SIM karty. Úplne na spodnej časti zariadenia sa nachádza reproduktor, ktorý má naozaj dobré ozvučenie. Najzaujímavejšia pre nás bola zadná strana, na ktorej sa nachádza logo Motoroly, ktoré zároveň funguje aj ako snímač odtlačkov prstov a v neposlednom rade štyri fotoaparáty, ktoré sú umiestnené symetricky pod sebou. Pod týmito fotoaparátmi sa nachádza blesk, ktorý môže zároveň slúžiť aj ako baterka. Motorola Moto G8 Plus perfektne sadne do ruky i napriek svojej veľkosti.

Hardvér a Softvér

Úspešnosť Motoroly Moto G8 Plus predstavuje aj prítomnosť komponentov, ktoré ju robia tak efektívnou. Motorola má v sebe totiž procesor Octa-core Kryo 260 a grafickú kartu Adreno 610. Kapacita pamäte na tomto zariadení je 64 GB, pričom sa dá pomocou micro SD karty zväčšiť toto úložisko na 512 GB. Veľkosť RAM pamäti je 4 GB, čo je na mobil v tejto cenovej kategórii bohato postačujúce. O samotný systém sa stará Android s verziou 9, o ktorej si taktiež niečo ešte povieme.

test motorola_G8_Plus

Grafická karta

Qualcomm Adreno 610 je mobilná grafická karta pre smartfóny a tablety strednej triedy väčšinou na báze Android. Je založená na architektúre Adreno 600. GPU podporuje moderné štandardy ako Vulkan 1.0 (podľa Wikipédie), OpenGL ES 3.2, OpenCL 2.0 a DirectX 12.1. Dôležitou informáciou je to, že táto grafická karta pre mobilné zariadenia je stará ani nie rok. Umožňuje vám si zahrať tie najnovšie graficky náročné hry takmer bez zásekov.

Procesor

Procesor je asi najzaujímavejší komponent, ktorý dosť prezrádza o výkone samotného mobilného zariadenia. Motorola má v sebe osem jadrový procesor Kryo 260 a tento procesor bol ohlásený spolu s mobilnou platformou Snapdragon 660 pre smartfóny strednej triedy v máji 2017.  Jadrá Kryo 260 sa používajú aj v modeloch Snapdragon 636 a Snapdragon 665, pričom najväčší úspech s najväčšou efektivitou prebrala práve firma Motorola, ktorá tento procesor vylepšila o celkovú rýchlosť taktu a mnoho ďalšieho. Rýchlosť prvých štyroch jadier triedy Kryo 260 Gold je 2 GHz za sekundu. Rýchlosť taktu ďalších procesorov triedy Kryo 260 Silver je 1,8 GHz. Môže sa to zdať ako neefektívne, ale musíme povedať, že takty sa dopĺňajú úplne krásne a systém beží bez zásekov.

Android 9

Google vypustil 7. marca 2018 do sveta vývojársku preview, beta verziu Androidu s tajomným označením „P“. Zbrusu nová oficiálna verzia tohto operačného systému vyšla o päť mesiacov neskôr, 6. augusta 2018. Nesie názov Android 9.0 Pie. Na jeseň ju potom nasledovala odľahčená verzia Go Edition. Okrem očakávaných dizajnových zmien dostali nové mobilné telefóny do vienka aj funkcie vylepšené o umelú inteligenciu.
Prináša nám: Nové UI v Androide Pie, Vylepšený volume bar v Androide Pie, vylepšuje kvalitu videí a v neposlednom rade podporuje šetrnosť batérie.

Displej

Samotný displej je dosť mohutný, ktorý sa nám však v redakcii techvia páči a oceňujeme jeho rozmery. Displej je z technológie LED s rozmermi 19:9. Celková veľkosť uhlopriečky je ohromných 6,3 palca. Rozlíšenie obrazovky je 1080 na 2280 pixelov. Veľmi sa nám páči bohatý výber farieb a celková estetika a najmä ich bohaté RGB. Táto vec sa tvorcom opäť podarila. Navyše sa s displejom pohodlne pracuje.
V redakcii sme ocenili funkciu inteligentného displeja, ktorá dokáže rozpoznať, kedy je tma a kedy je svetla dostatok. Totiž jas sa automaticky dolaďuje pre používateľa. Ďalšou zaujímavosťou mobilu je schopnosť rozpoznať, že sa naň dívate. Automaticky, keď vyberiete mobil z vášho vrecka, tak vám hneď ukáže čas a dátum.

Fotoaparáty a ich celková kvalita

recenzia motorola_G8_Plus

Motorola od svojich minulých verzií o dosť vylepšila svoje samotné rozloženie fotoaparátov. V minulých zostavách boli zadné fotoaparáty umiestnené do rôznych strán a pôsobilo to mierne chaoticky. Motorola Moto G8 Plus má umiestnené fotoaparáty vodorovne pod sebou. Zariadenie má štyri zadné fotoaparáty, najväčší z nich je hlavný fotoaparát. Pod ním sa nachádza akčná kamera a ešte nižšie sú už len pomocné kamery na zdokonalenie fotografií. Pozrime sa na fotoaparáty podrobnejšie.
Na prednej strane Motoroly Moto G8 Plus sa nachádza predná kamera. Jej najlepšie rozlíšenie je veľkolepých 25 Mpx a fotky z nej sú naozaj prekrásne. Môžete si vybrať zo šiestich možností veľkosti fotky, pričom každá má inú ostrosť. Napríklad motív fotky 4:3 má presne rozlíšenie spomínaných 25 Mpx. Ďalší motív je 16:9, ktorý podporuje rozlíšenie 18,7 Mpx. Rozlíšenie 19:9 má „najhoršie“ rozlíšenie s celkovou veľkosťou 15,7 Mpx. Ďalšie tri rozlíšenia sú rovnaké s tým, že sa automaticky dolaďujú fotky pomocou rôznych nastavení. V ponuke je možnosť Portrétu či Panoráma a mnoho ďalších.

recenzia motorola_G8_Plus Čo sa týka videa, tak možnosti už nie sú tak bohaté a sú „len“ tri: možnosť videa vo Full HD, druhý variant je opäť Full HD s rozlíšením 19:9 a ako posledná je kvalita HD.
Zadné fotoaparáty sú na mimoriadne vysokej úrovni. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 48 Mpx. Ak sme povedali, že predný fotoaparát je naozaj ostrý, tak tento zadný je stelesnená ostrosť! Rovnako ako pri prednom fotoaparáte, tak aj pri zadnom je šesť možností pre výber veľkosti fotky. Opäť najostrejší je motív 4:3, ktorý umožňuje rozlíšenie 48 Mpx. Potom je tu motív 16:9, ktorý ponúka možnosť rozlíšenia 36 Mpx a v neposlednom rade motív 19:9, ktorý má rozlíšenie 7,6 Mpx. Ostatné rozlíšenia sú taktiež ako pri prednom fotoaparáte, len s tým, že nie sú pri týchto motívoch funkčné podporné kamery.
Pri tomto fotoaparáte oceňujeme aj možnosť nočného videnia, ktoré sa perfektne hodí do tmavého prostredia. Veľkou pomocou je aj stabilizátor polohy, ktorý pomáha lepšie zaostriť predmety v prípade chvejúcich sa rúk.
Pri videách kamera dokáže natáčať videá vo veľkosti 4K v rozlíšení 19:9. Videá sú krásne a konštruktérom sa tento krok naozaj podaril. Potom sú tu už len klasické motívy ako FullHD a HD. Ďalšia kamera, ktorá slúži na natáčanie videí je Akčná Kamera, ktorú môžeme poznať z mobilu Motorola One Action. Táto kamera dokáže robiť vysokorýchlostné videá a spolu s funkciou Slow Motion si môže naozaj hovoriť akčná. Pri rozlíšení FullHD môže mať rýchlosť s frekvenciou 60 snímok za sekundu a taktiež podporuje tento motív v rozlíšení 19:9. O spomalení sa dá povedať len toľko, že pri Full HD videu je frekvencia 120 snímok za sekundu a pri HD gigantických 240! Taktiež je v ponuke funkcia kinematograf, ktorá umožňuje vytvárať GIF formáty.

Fotografie nasnímané počas testovania telefónu motorola g8 PLUS

Batéria a jej výdrž

test motorola_G8_Plus

Motorola je známa svojimi veľkokapacitnými batériami, ktoré vydržia naozaj neskutočne dlho. Našťastie, Motorola Moto G8 Plus nie je výnimkou. Batéria má 4000 mAh akumulátor a mimoriadne rýchle Turbo nabíjanie. S celkovou kapacitou sme spokojní a je potešiteľné, že smartfón s veľkým displejom má aj dostatočnú výdrž.

Záver redakčného testu

recenzia motorola_G8_PlusMotorola nás opäť prekvapila svojou šikovnosťou a skvelým dôvtipom. Spojila všetky svoje tromfy do jedného zariadenia a tým vytvorila naozaj prémiový telefón Motorola Moto G8 Plus s množstvom skvelých vychytávok. Nie je veľa mínusov na tomto telefóne. Motorola Moto G8 Plus obsahuje mnoho funkcií použitých v  predošlých zariadeniach ako napríklad pri zatrasení mobilom sa zasvieti baterka. Musíme konštatovať, že za skvelú cenu je Motorola Moto G8 Plus naozaj smartfón pre každého, kto si potrpí najmä na fotky a videá.

Techvia.sk