telefón SAMSUNG Galaxy A80

Kam zmizla predná kamera? To je možno vaša prvá myšlienka, keď sa na telefón prvýkrát pozriete. A aj keď vysúvacia kamera nie je nič nové, stále je nezvyk nemať prednú kameru na vrchnej časti prednej strany. Je teda A80 iba pokus, alebo telefón bude naozaj hodný kúpy?

Balenie telefónu SAMSUNG Galaxy A80

V krabičke nájdete klasickú výbavu. Okrem telefónu dostanete nabíjací adaptér s nabíjacím káblom, slúchadlá a samozrejme príručku.

obsah balenia SAMSUNG Galaxy A80

Dizajn smartfónu SAMSUNG Galaxy A80

Na prvý pohľad telefón vyzerá klasicky. Až po chvíli si všimnete, že mu niečo chýba. Predná kamera. S novým Samsungom nie je možné urobiť selfie? Nebojte sa, predná kamera tu stále je, len ju výrobca zlúčil s hlavnou. V praxi to teda vyzerá tak, že sa zadná kamera vysunie a otočí o 180 stupňov. To znamená, že by ste mali dostať vaše selfie v rovnakej kvalite ako fotografie zo zadnej kamery. Hmotnosťou sa Samsung Galaxy A80 od ostatných telefónov odlišuje váhou, je o niečo ťažší. A80 váži 220 g, čo je pre telefón naozaj dosť. S rozmermi 165,2×76,5×9,3 mm (výška x šírka x hrúbka)  je aj o niečo väčší ako býva zvykom.

Na zadnej strane je iba fotoaparát. Ak by ste hľadali čítačku odtlačkov, tak tá je zabudovaná v displeji. Na pravej strane nájdeme tlačidlo na zapnutie/vypnutie, na druhej strane sú umiestnené  tlačidlá na reguláciu hlasitosti. To znamená, že sme späť pri klasickom Samsung rozložení tlačidiel. Spodná strana nám dá k dispozícii USB-C konektor, reproduktor a slot pre dve SIM karty. Spoľahnúť sa však budete musieť na 128 GB internej pamäti, pretože telefón nemá slot pre SD kartu.

Displej smartfónu SAMSUNG Galaxy A80

Galaxy A80 ponúka pravý “infinity” displej. Telefón využíva celú prednú stranu ako obrazovku a má len naozaj malé okraje a žiadne prekážajúce výrezy. Na displej bol použitý 6,7-palcový AMOLED panel s rozlíšením 1080×2400. Farby sú živé a pekné, pričom celkovo sa na obrazovku pozerá príjemne. Pozorovacie uhly sú taktiež na dobrej úrovni, rovnako ako aj svietivosť. Trochu problémová je iba pri veľmi slnečných dňoch.

displej SAMSUNG Galaxy A80

Softvér

A80 beží na najnovšom Android Pie s nadstavbou One UI. OneUI ste mohli nájsť aj v S10-ke, ktorá na A80 preniesla nový dizajn ikon, zlepšenie pri režime ovládania jednou rukou, gestá a rôzne iné novinky. Prostredie je teda ako z vlajkovej lode. Ovládanie telefónu je jednoduché a prirodzené. Problém by ste s ním teda naozaj nemali mať. V telefóne sú k dispozícii klasické funkcie, ako ovládanie gestami alebo nočný mód. A ako to už býva, v telefóne nájdeme predinštalované Samsung aplikácie, ale aj aplikácie ako je Netflix.

Hardvér

Telefón v sebe ukrýva procesor Snapdragon 730 s ôsmimi jadrami a 8GB RAM. Každodenné úkony ako prechádzanie internetom alebo písanie mailov telefón zvláda výborne. Všetko beží plynulo. Drahším procesorom sa predsa len nevyrovná, a preto náročnejšie úkony vedia telefón poriadne potrápiť. Je však na škodu, že Samsung Galaxy A80 disponuje slabším procesorom v porovnaní s inými telefónmi vo svojej triede, ktoré sú o niečo výkonnejšie.

Výdrž – batéria

Batéria s kapacitou 3700 mAh je štandardná, no pre telefón s takýmto displejom to nie je najideálnejšie riešenie. Výdrž na jeden deň z neho určite dostanete. Ak telefón využívate naozaj málo, dva dni sú taktiež možné. Pozitívne je rýchle nabíjanie. 25W nabíjačka vám telefón z 0 % na 100 % nabije za niečo cez hodinu.

Fotoaparát

Telefón disponuje tromi fotoaparátmi. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 48 Mpx, ultra širokouhlý objektív má rozlíšenie 8 Mpx, a nakoniec tu máme ešte snímač hĺbky ostrosti. 48 Mpx fotoaparát je ale najefektívnejší pri fotení v rozlíšení 12Mpx. Je to kvôli tomu, že telefón využíva systém, ktorý spája pri sebe ležiace pixely, a tým vytvára snímku s lepšou kvalitou. Samozrejme dá sa fotiť aj v 48 Mpx rozlíšení. Cez deň telefón dokáže spraviť naozaj podarené fotografie. Krásne farby, dobrý kontrast, dostatočná detailnosť. Pri bližšom skúmaní sme si všimli jemný šum. Ten je iba veľmi jemný a na fotografiách vôbec nepôsobí rušivo. Portrét mód je pri tomto telefóne veľmi dobrý. O to sa postaral najmä snímač hĺbky ostrosti. Oddelenie foteného subjektu od pozadia je výborné.

Od ultra širokouhlého objektívu toho veľa nečakajte. Oproti hlavnému sú odfotené snímky málo detailné a aj celková ostrosť veľmi klesla. S kvalitou šiel dole aj dynamický rozsah. Je už teda len na vás, či vôbec budete tento objektív používať.

Nočné fotografie sú v klasickej kvalite a pomôže im nočný režim, ktorým fotoaparát disponuje. Farby sú sýtejšie a fotografie o niečo detailnejšie. Podľa očakávaní, ultra širokouhlý objektív nie je vhodný na nočné fotenie. Farby sú fádne, detailnosť je na nízkej úrovni a na snímkach je veľa šumu.

Selfie urobené fotoaparátom sú naozaj podarené. Farby či detailnosť sú pekné. Tešiť sa teda môžete na naozaj pekné selfie fotografie.

Video

Natáčať môžete v rozlíšení 2160p v 30 snímkach za sekundu s hlavnou kamerou a 1080p v 30 snímkach za sekundu s ultra širokouhlým objektívom. Pri 1080p nahrávaní máte vždy zapnutý stabilizátor pri obidvoch objektívoch. Natáčanie v 4K nemá žiadnu stabilizáciu. Kvalita videa v 4K je výborná. Videá sú dostatočne detailné, skoro žiadny šum, široký dynamický rozsah a pekné farby. To platí aj pri rozlíšení 1080p. Ultra širokouhlý objektív opäť nedosahuje kvalitu hlavného objektívu.

Záver redakčného testu telefónu SAMSUNG Galaxy A80

Samsung Galaxy A80 je praktický telefón. Má všetko, čo bežný užívateľ potrebuje. Hardvér dokonalý na každodenné používanie, veľmi dobrý fotoaparát, príjemné prostredie na používanie a výborný displej, ktorý je natiahnutý po celej obrazovke. Hlavný fotoaparát je taktiež vydarený.  Snímky sú za dobrých svetelných podmienok výborné, či už objektív využívate ako prednú alebo zadnú kameru. Telefón však zaostáva na niekoľkých miestach. Sklamal nás ultra širokouhlý objektív alebo iba jednodňová výdrž. Hoci hardvér na každodenné úkony bohato postačí, nenaplnil naše očakávania v rámci svojej cenovej kategórie. Pomer cena/výkon v tomto prípade nie je dostatočne vyvážená.

novinka SAMSUNG Galaxy A80Techvia.sk