Samsung Galaxy Note 10+

Do redakcie nám prišiel nový Samsung Galaxy Note 10+. Zaujal nás svojím výkonom, displejom a aj perom S Pen. Ako budú fungovať gestá pomocou tohto pera? Ako telefón zvládne všetky úlohy? Čo môže ešte ponúknuť? Na tieto otázky sa v tejto recenzii pokúsime odpovedať.

Dizajn smartfónu Samsung Galaxy Note 10+

Telefón je naozaj veľký, čo môže mnohých hneď na začiatku odradiť. Je však pravdou, že vzhľadom na svoju veľkosť sa v ruke drží pohodlne. O to sa postarali zaoblené okraje a najmä nízka hmotnosť. Telefón váži iba 196 gramov, čo pri rozmeroch 162,3 x 77,2 x 7,9 mm naozaj nie je veľa. Note 10+ momentálne nájdete v slovenských obchodoch v čiernom a striebornom prevedení. V budúcnosti bude k dispozícii viac farebných prevedení. K nám sa dostal strieborný variant, ktorý pôsobí veľmi elegantne. Zariadenie je dobre chránené. Gorilla Glass 6 ho spoľahlivo ochráni pred pádmi a inými nepríjemnými nehodami.

Na zadnej strane je klasická výbava – fotoaparáty. Tentokrát sa na zadnej strane nenachádza čítačka odtlačkov prstov, pretože je zabudovaná priamo v displeji. Tlačidlá na reguláciu zvuku a zapínanie telefónu umiestnili konštruktéri na ľavú bočnú stranu. Na toto umiestnenie si je potrebné zvyknúť, čo je pomerne rýchla záležitosť. Tlačidlo Bixby je skombinované s tlačidlom na zapínanie zariadenia. Spodná strana je vybavená reproduktorom, USB-C konektorom a novým dotykovým perom S Pen. Z hornej strany je prístup k hybridnému Dual SIM slotu. Jack v smartfóne Samsung Galaxy Note 10+ nie je k dispozícii. V balení sú pribalené slúchadlá s koncovkou USB-C.

Displej telefónu

Samsung Galaxy Note10+

Samsung Galaxy Note 10+ má nádherný infinity displej. Veľká 6,8-palcová obrazovka zabrala celú prednú stranu, čím vznikol “nekonečný” obraz. AMOLED displej s rozlíšením Quad HD+ a certifikáciou HDR10+ je výborný. Rovnako jeho farby, ostrosť či detailnosť. Všetko na displeji vyzerá dokonalo. Potešili nás aj výborné pozorovacie uhly a maximálny jas. Malým mínusom je absencia plynulej 90Hz obnovovacej frekvencie.

S Pen pre smartfón Samsung Galaxy Note10+

Samsung Galaxy Note10+

Silnou stránkou Note 10+ je takzvané S Pen pero. Toto pero je umiestnené na spodnej strane telefónu a vytiahne sa jednoduchým stlačením. Hneď po vytiahnutí S Pen pera sa otvorí menu, kde si môžete vybrať z niekoľkých možností ako kreslenie alebo písanie. Na pere je najviac zaujímavé ovládanie fotoaparátu “vo vzduchu”. To znamená, že môžete približovať, prepínať režimy a celkovo ovládať fotoaparát bez toho, aby ste boli pri telefóne. Napríklad točením v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek sa ovláda zoom.  Hoci gestá fungujú dobre, zo začiatku je nutné si tieto pohyby natrénovať. S perom sa po povrchu displeja píše príjemne. Rozpoznávanie textu je dobré, hoci pár chýb sa sem a tam občas vyskytne.

Softvér

Telefón Samsung Galaxy Note 10+ má v sebe samozrejme najnovší Android Pie s nadstavbou One UI. Prostredie je veľmi dobre prispôsobené na veľký displej. Na všetko sa dá pohodlne dočiahnuť. One UI je čisté a ovláda sa jednoducho. Ak ste Android v ruke niekedy držali, s ovládaním nebudete mať žiadny problém. Note 10+ prichádza aj s veľmi užitočnými funkciami. Jednou z nich je Samsung Dex,  ktorá vám umožní zobrazenie vášho telefónu na počítači jednoduchým prepojením pomocou USB-C kábla.

Hardvér

Výkon je presne taký, ako by sa očakával od telefónu v tejto cenovej triede. Procesor Exynos 9825 s ôsmimi jadrami a 12 GB RAM zaručia hladké prechádzanie prostredím, ako aj plynulý gaming a bezproblémové používanie náročných aplikácií. Ak ste teda náročný užívateľ a potrebujete telefón, na ktorý nemusíte “čakať”, Note 10+ vám určite bude vyhovovať.

Výdrž – batéria 4300 mAh

Samsung Galaxy Note 10+

Note 10+ je vybavený  4300 mAh batériou. Pre normálny telefón je takáto kapacita viac než dosť. Tu ale musíme brať do úvahy veľkú obrazovku, vysoký výkon a S Pen pero, ktoré sa v telefóne nabíja. Zariadenie napriek takémuto veľkému odberu energie stále vydrží poriadne dlho. Jeden deň telefón vydrží určite vďaka Samsung manažment energie. Note 10+ má podporu rýchleho nabíjania so 45W nabíjačkou. Tú si však musíte dokúpiť osobitne, pretože v balení nájdete iba 25W nabíjačku. Tá však vo väčšine prípadov úplne postačí. Z 0 % na 100 % sa Samsung Galaxy Note 10+ dostane za približne niečo cez hodinu.

Fotoaparát – Samsung Galaxy Note10+

Fotoaparáty Samsung Galaxy Note 10+ sú na vysokej úrovni, i keď úplne nepatria medzi špičku v tejto cenovej triede. Telefón má až 5 fotoaparátov. Štyri vzadu a jeden vpredu. Na zadnej strane sa nachádza 16 Mpx ultra širokouhlý fotoaparát, 12 Mpx širokouhlý fotoaparát, 12 Mpx teleobjektív a DepthVision fotoaparát. Hlavný 12 Mpx fotoaparát robí naozaj pekné fotografie. Farby sú živé, snímky detailné, ostré  s dobrým dynamickým rozsahom. Príjemne nás prekvapil nočný režim. Fotografie odfotené v noci či za zlých svetelných podmienok sú naozaj dobré. Teleobjektív poskytne 2-násobný zoom, čo však nie je veľa. Napriek tomu musíme uznať, že snímky s 2-násobným zoomom sú naozaj ostré a pekné. Fotografie si ponechali detailnosť ako aj dobrý dynamický rozsah. Ultra širokouhlý objektív so 123 stupňovým zorným poľom dokáže spraviť taktiež veľmi pekné fotografie. Snímky kvalitou od hlavného fotoaparátu samozrejme klesajú, ale to je úplne normálne. Dôležité je to, že fotky majú dobrú detailnosť, ostrosť, farby ako aj dynamický rozsah. Posledný fotoaparát je senzor hĺbky. S ním budete môcť spraviť fotografie s bokeh efektom. Senzor sníma v reálnom čase, čiže pokiaľ raz zaostríte na fotený objekt, systémové rozmazanie pozadia sa bude hýbať podľa objektu. Pobaviť sa môžete s rôznymi funkciami. Môžete napríklad nechať čierno-biele pozadie a fotený objekt farebný alebo na fotený objekt kresliť. Oddelenie objektu od pozadia je výborné.

Výrez v displeji ukrýva 10 Mpx “selfie” fotoaparát. Podobne ako zadné fotoaparáty, aj tento je naozaj dobrý.

Natáčanie videa telefónom

Videá sú výborné vďaka OIS (optickej stabilizácie obrazu), ktorá sa stará o to, aby neboli videá roztrasené. Natáčať môžete v rozlíšení 4K a to aj pri 60 snímkach za sekundu. Kvalita videa je, ako sa dá očakávať, na jednotku. Dynamický rozsah, farby, detailnosť sú jednoducho super. Určite vás poteší už spomínané snímanie v reálnom čase, s ktorým budete môcť natáčať videá s rozmazaným pozadím a inými efektmi. Samsung pridal aj možnosť strihania priamo v telefóne. Ovládanie je jednoduché a pero S Pen vám veľmi pomôže.

Video nasnímané počas dňa telefónom Samsung Galaxy Note 10+

Video nasnímané telefónom pri zhoršených svetelných podmienkách telefónom Samsung Galaxy Note 10+

Záver redakčného testu telefónu Samsung Galaxy Note 10+

Čo viac povedať ako to, že telefón Samsung Galaxy Note 10+ je “poriadna mašina“. Hardvér, ktorý utiahne všetko, dobre odladený Android Pie s nadstavbou a úžasný displej. Manažment energie sa postará o veľmi dobrú výdrž. A S Pen pero, s ktorým sa neraz budete hrať. Napriek týmto superlatívom sa zopár mínusových  maličkostí nájde. S perom sa dá telefón ovládať na diaľku, je však nevyhnutný tripod. Natrénovanie jednotlivých gest chvíľu zaberie. A  na škodu veci je absencia jack-u. Samsung Galaxy Note 10+ možno nie je úplne dokonalý, ale pravdou je, že napriek týmto drobnostiam je to silný, spoľahlivý  a zaujímavý smartfón, ktorý bude dobrým spoločníkom.

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here