telefón Samsung Galaxy S10e

Telefón Samsung Galaxy S10e je najmenší z rady S. Od modelov Galaxy S10 a S10+ prevzal mnohé technologické novinky i napriek svojej veľkosti. Hoci je S10e zo spomínaných modelov najmenší, nie je to žiadna odľahčená ochudobnená verzia smartfónu rady Galaxy S10.

Dizajn telefónu Samsung Galaxy S10e

Už na prvý pohľad si všimnete, že displej telefónu nemá žiadny výrez na selfie kameru. Tá sa nachádza v pravom hornom rohu v otvore v displeji, ktorý má tvar kruhu. Ide o dobré riešenie, lebo samotný priestor pre selfie kameru nerozdeľuje informácie, ktoré sa zobrazujú v stavovom riadku. Ak si i napriek tomu budete chcieť  tento otvor pre selfie kameru skryť, tak treba prejsť do nastavenia telefónu: vyhľadať v menu zobrazenie, následne aplikácie na celej obrazovke, kde sa vám potom otvorí ponuka skryť predný fotoaparát. Keď zaznačíte skryť, stavový riadok sa presunie nižšie pod fotoaparát a namiesto neho ostane čierny pás.

Samotný dizajn telefónu je elegantný, príjemný na dotyk, sadne i do menších ženských rúk.

Telefón disponuje displejom s veľkosťou  5,8″. Ide o Full HD+ displej s technológiou Dynamic AMOLED Infinity-O. Displej má skvelé pozorovacie uhly a nerobí mu problém zobrazovať obsah i na priamom slnku. Konštruktéri na ochranu displeja použili ochranné sklo Gorilla Glass 5.

Zadná strana telefónu je sklenená s obdĺžnikovým otvorom v hornej časti, kde sa nachádzajú dve šošovky hlavného fotoaparátu s bleskom. Rám telefónu je z kovu, ktorý lícuje s prednou a zadnou stranou telefónu. Na bočnom ráme má svoje miesto tlačidlo zapnutia, oproti na bočnej hrane sa nachádza tlačidlo ovládania hlasitosti a pod ním tlačidlo zapnutia funkcie BIXBY.

Horný rám telefónu ponúka otvor na slot pre vloženie SIM kariet a SD karty. Na spodnej strane kovového rámu je k dispozícii 3,5 mm jack pre slúchadlá. V strede je nabíjací konektor typu USB-C a hneď vedľa sa nachádza reproduktor.

Čo ponúka balenie smartfónu Samsung Galaxy S10e

balenie Samsung Galaxy S10e

Okrem samotného telefónu sa v balení nachádza rýchlonabíjačka, dátový kábel, ihla pre SIM kartu, redukcia USB-C, konektor USB a kvalitné slúchadlá AKG.

Hardvér a softvér

Hardvérová výbava telefónu je výborná a postačujúca pre hladký chod telefónu. Zariadenie disponuje procesorom Exynos 9820 (8 nm), ktorému sekunduje 6 GB RAM. Úložného priestoru pre systém a samotné súbory a aplikácie je dostatok v celkovej kapacite 128 GB. Kto bude potrebovať viac úložného miesta, vie si ho rozšíriť pomocou SD karty do veľkosti 512 GB.

sim karta Samsung Galaxy S10e

Operačný systém je Android 9 (Pie) s nadstavbou rozhrania One UI. Vyladenosť systému zaručuje plynulý chod telefónu nielen pri samotnom používaní telefónu, ale aj pri náročnejšom používaní ako je hranie hier. Telefón hry zvládal hravo nedochádzalo k sekaniu a ani prílišnému zahrievaniu. Reprodukovaný zvuk je skvelý. So systémom Dolby Atmos je zvukový prejav pri počúvaní hudby, či sledovaní filmu alebo hraní hier super – slovom neopísateľný.
Rozhranie One UI okrem samotného zabezpečenia chodu telefónu ponúka aj množstvo ďalších funkcií, ktoré je možné v telefóne využívať. Jedná sa napríklad o bočnú lištu s aplikáciami  alebo o funkciu Bixby. Pomocou rozhrania je možné chrániť osobné údaje v telefóne pred škodlivými hrozbami, táto funkcia sa volá Samsung Knox.

Biometrické zabezpečenie telefónu Samsung Galaxy S10e

Fingerprint pri modeli telefónu S10e by ste na displeji hľadali márne. Odtlačok prsta sa nachádza na tlačidle zapnutia telefónu. Jedná sa o riešenie, ktoré poznáme už z iných telefónov. Senzor odtlačku reagoval rýchlo bez zbytočného zaváhania. Ďalším spôsobom zabezpečenia telefónu je klasicky vzor alebo kód. Pre tých, ktorí nechcú klasické zabezpečenie alebo otvorenie telefónu, je tu ešte možnosť rozpoznania tváre. Tento spôsob už Samsung ponúka dlhšie vo svojich telefónoch, a tak s ním nebol žiadny problém.

Batéria a nabíjanie telefónu

Kapacita použitej batérie je 3100 mAh. Pri našom redakčnom klasickom používaní ako sú sociálne siete, email komunikácia, wifi, dáta, bluetooth, telefonovanie či jedna-dve fotografie sme s energiou vydržali necelý deň. Ku koncu dňa, keď si v letnom období pôjdete sadnúť s priateľmi na terasu, treba rátať s dobitím telefónu. Telefón podporuje rýchle 15W nabíjanie z adaptéra alebo cez wireless charging.

USB - C konektor Samsung Galaxy S10e

Fotoaparáty v telefóne Samsung Galaxy S10e

Predný selfie fotoaparát

selfie Samsung Galaxy S10e

Predný selfie fotoaparát je jeden. Nachádza sa v pravom hornom rohu v kruhovom výreze displeja.
Fotoaparát má hodnotu 10 MPx so svetelnou clonou f/1.9. Kamera zvláda video v režime  2160p@30fps a 1080p@30fps.

Selfie fotografia nasnímaná počas recenzie

selfie fotografia

Zadný – hlavný fotoaparát

Smartfón Galaxy S10e disponuje dvomi šošovkami. Jednou širokouhlou s hodnotou 12 MPx so svetelnou clonou f/1.5-2.4, 26mm a druhou ultra širokou šošovkou s hodnotou 16 MPx s clonou f/2.2, 12mm. Snímačom pri zhoršených podmienkach pomáha LED blesk. Snímače dokážu nahrávať video s rozlíšením 4K 60fps.

Fotografie nasnímané počas recenzie
Širokouhlé snímanie Ultra širokouhlé snímanie
Panoráma nasnímaná smartfónom
Dynamický režim snímania fotografií
Fotografie nasnímané pri zhoršených svetelných podmienkach a v noci
Video nasnímané počas recenzie telefónu Galaxy S 10e

Záver redakčného testu

Smartfón Samsung Galaxy S10e určite nezaostáva za svojimi súrodencami z rady Galaxy S. Telefón sme v redakcii používali aktívne. Počas testovania sa neprejavili žiadne spomalenia systému alebo zaváhania. Čo sa týka výdrže batérie, ide o klasické dosiahnuté časy používania. Nasnímané fotografie a videá sú na vysokej úrovni pri rôznych svetelných podmienkach alebo efektoch snímania. Jediné,  čo sa dá pri snímaní fotografií vytknúť je, že pri použití maximálneho zoomu sa fotografia nasníma so skreslením a deformáciou kontúr snímaných objektov.
Zariadenie je na pohľad krásne, uhladené  a je elegantné. Jeho rozmery 142,2 x 69,8 x 7,9 mm a hmotnosť  150 g určite ocenia naše nežnejšie polovičky. Smartfón Samsung Galaxy S10e je možné si zakúpiť vo farebných prevedeniach: biela, čierna, zelená a žltá. Telefón disponuje ochranou proti vode a prachu podľa triedy IP68.

Technické špecifikácie zariadenia Samsung Galaxy S 10e
názov / model
Samsung Galaxy S10e
rozmery 142,2 x 69,8 x 7,9 mm
hmotnosť 150 g
počet SIM / formát 2 / nanoSIM
konštrukcia klasická s dotykovým displejom
Fingerprint áno
vodeodolnosť áno / IP68
obsah balenia telefón, nabíjačka, dátový kábel, USB redukcia, dokumenty
Displej
veľkosť 5,8″
typ Super Amoled
rozlíšenie 2280 x 1080 px
Batéria
typ / kapacita Li – Ion / 3 100 mAh
Foto
zadná kamera 16 + 12 MPx
blesk áno
zadná kamera video áno
predná kamera 10 MPx
Platforma
operačný systém Android 9.0 (Pie)
frekvencia procesora 2 x 2.73 GHz & 2 x 2.31 GHz & 4 x 1.95 GHz
počet jadier procesora 8
Pripojiteľnosť
dáta GSM / HSPA / LTE / CDMA / LTE
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/aq
BlueTooth 5.0
NFC áno
IrDA
GPS áno
Pamäť
vnútorná pamäť 128 GB
RAM 6 GB
pamäťová karta do 512 GB

Martin Morávek