Motorola moto One Vision

Nedávno Motorola prišla s vydarenou radou G7. Tentokrát tu máme model Motorola one s prívlastkom Vision. Hlavný ťahák tohto modelu sú nadpriemerne kvalitné fotografie v neskorších hodinách. Čo ešte Vision dokáže ponúknuť? Poďme sa na to pozrieť.

Balenie

Výbava balenia je štandardná s príjemným prekvapením v podobe ochranného krytu a slúchadiel. V sympatickej fialovej krabičke nájdete všetko, čo potrebujete: nabíjačku, nástroj na vyberanie SIM karty a manuál.

Dizajn

Motorla moto One Vision

Motorola telefón spoznáte rýchlo už na prvý pohľad. A to najmä vďaka vystupujúcemu zadnému fotoaparátu v tvare kruhu. One Vision sa však od tohto zaužívaného štýlu odklonil. V spoločnosti sa rozhodli, že radšej pôjdu s trendom a fotoaparát umiestnia tak, ako pri telefónoch iných značiek na hornú ľavú stranu. Predný fotoaparát sa zmene tiež nevyhol. “Selfie” kamera sa po novom nenachádza v strede displeja a dokonca už nie je ani vložená do “kvapky”. Fotoaparát je prisunutý k ľavému kraju a kvapkový výrez bol zamenený  za okrúhly integrovaný otvor. Podľa nášho názoru “kvapkový dizajn“ je predsa len o niečo praktickejší. Ak pozeráte film, video na YouTube alebo len prechádzate galériou, okrúhly integrovaný otvor môže pôsobiť rušivo.

Motorla moto One Vision

Ďalšia zaujímavosť, ktorú si ihneď všimnete je natiahnutý displej. Pomer strán 21:9 sme síce už videli, no veľmi obvyklý nie je. Malé rámy (okrem spodného)  spolu s natiahnutým 6,3-palcovým displejom sú postavené tak, aby sa docielil čo najväčší pôžitok z filmov, fotiek či videí. Predná strana telefónu je chránená ochranným sklíčkom Gorilla Glass. Zadná strana má vo výbave taktiež Gorilla Glass, avšak namiesto 2,5D je na chrbte telefónu 3D sklo. One Vision vďaka týmto dvom sklám dobre odoláva pádom. Zariadenie sa v ruke drží pohodlne a s rozmermi 160,1 x 71,2 x 8,7 mm budete telefón bez problémov ovládať jednou rukou. Ochrana proti vode IP52 znamená, že telefón obliatie alebo dážď prežije, ale na potápanie nie je vhodný.  Poďme sa pozrieť,  čo vám ponúknu boky Vision-u. Na pravom sú tlačidlá na reguláciu zvuku a zapínanie/vypínanie. Opačná, ľavá strana disponuje slotmi pre dve SIM karty, pričom jednu SIM kartu môžete vymeniť za SD kartu. Dolný bok je miestom pre reproduktor a USB-C port. Zaujímavý je fakt, že horná strana telefónu vám ponúkne jack. V dnešnej dobe nie každý telefón jack má. My sme sa pridanému jack-u potešili.

One Vision má starý dobrý IPS LCD panel. To však znamená, že nedosahuje kvalitu OLED displejov. Smartfón disponuje FullHD+ rozlíšením.  Hoci farby sú vcelku dobré, niekoľko prípadov presýtenia farieb nájdete. Kontrast obrazovky je kvalitný. Jas je dostatočne vysoký a za slnečného dňa nie je problém s čítaním.

Softvér

Podobne ako celá G7 rada, aj Vision má skoro čistý Android Pie 9. Táto verzia má hlavnú výhodu, že nie je presýtená zbytočnými aplikáciami. Naopak, Motorola do systému pridala doplnky, ktoré sme radi videli pri G7 a pri One Vision je to podobne. Hovoríme o takzvaných Moto akciách. Ak už ste niekedy vlastnili telefón od Motoroly, tieto akcie sú vám už dobre známe. Moto akcie, inak povedané skratky umožňujúce rýchlejšie a pohodlnejšie ovládanie, si určite zamilujete. Napríklad fotoaparát zapnete jednoduchým dvojitým otočením zápästia. Ak neradi používate tlačidlá “domov, späť alebo multitasking“, určite sa vám bude páčiť možnosť ovládania pomocou gest. A rýchle zapnutie LED svetla sa vám tiež niekedy zíde. Always on obrazovka, v tomto prípade Moto obrazovka, je jednou z ďalších doplnkov, ktoré si obľúbite. Ak telefónom pohnete, ťuknete alebo len ponad ním prejdete rukou, telefón vám na displeji ukáže informácie ako čas, dátum, stav batérie alebo ikonu aplikácie, ktorá má pre vás notifikáciu.

Hardvér

Na rozdiel od väčšiny strednej triedy, ktorá využíva Qualcomm procesory, Motorola sa priklonila k procesoru Exynos 9609 od Samsungu. Osemjadrový procesor spolu s GPU Mali G72 vám zabezpečia rýchly bezproblémový chod pri bežnom každodennom používaní. No ak máte chuť aj na nejaký “gaming”, nemusíte sa obávať. S týmto vybavením očakávajte neprerušovaný výkon. 4 GB RAM a interné 128 GB úložisko (s podporou externej karty až do 512 GB)  sú skvelé parametre. Celkovo vám telefón s takmer neporušeným Androidom ponúknu hladký výkon. Na telefóne sme nenašli žiadne teplé miesta, a to ani po dlhom hraní hier.

Motorla moto One Vision

Výdrž

Nová Motorola One Vision v sebe ukrýva batériu s 3500 mAh. Pri bežnom používaní batéria bez problémov vydrží celý deň. Pri vybití, 15 W nabíjačka telefón nabije naozaj rýchlo.

Odomykanie

Zadná strana telefónu má k dispozícii čítačku odtlačkov prstov. Tá je umiestnená tak, aby sa vám čo najlepšie používala. Čítačka je rýchla a problémy s ňou sme žiadne nemali. Ak sa vám ale odomykanie pomocou čítačky odtlačkov prstov nepozdáva, je vám k dispozícii odomykanie tvárou. Táto funkcia taktiež funguje dobre, avšak  nepodporuje 3D skenovanie.

Motorla moto One Vision

Fotoaparát

Fotoaparát je pre mnohých neodmysliteľnou súčasťou telefónu. V akej kvalite ho nájdete vo One Vision?  Dvojitý zadný fotoaparát je poskladaný z hlavného 48 Mpx a doplňujúceho 5 Mpx fotoaparátu. 5 Mpx kamera sa používa na rozostrovanie pozadia. Optická stabilizácia a f/1.7 objektív nie sú štandardné v strednej triede. Vision je však týmito vymoženosťami  vybavená. Tento 48 Mpx snímač vypožičaný od Samsungu prichádza s technológiou Quad Pixel. To znamená, že snímač spája štyri pixely do jedného a výsledkom je kvalitná 12 Mpx snímka. Auto HDR vám vždy naskladá niekoľko fotografií na seba tak, aby výsledná fotografia bola čistejšia a ostrejšia s väčším dynamickým rozsahom. Konečné fotografie majú krásne prirodzené farby, ostré detaily, nízky šum a výborný dynamický rozsah. Ak HDR vypnete, občas dostanete o niečo ostrejšiu fotografiu, avšak viditeľné zníženie v kvalite dynamického rozsahu. Fotky s vypnutým HDR sú v prijateľnej kvalite, mať ho zapnuté je výhodnejšie. Zariadenie má v ponuke aj vydarený Portrét mód. 5 Mpx fotoaparátom rozmaže pozadie a výsledkom sú pekné fotografie. Rozmazané pozadie je od zaostreného objektu dobre oddelené a rozsah rozmazania pozadia si môžete zvoliť.

A konečne sa dostávame k dôvodu, prečo má zariadenie prívlastok Vision. Získalo ho na základe toho, že dokáže robiť neuveriteľné fotky v tme. S clonou f/1.7 očakávajte výborné výsledky aj pri slabom osvetlení. Krásne detaily, výborný kontrast, pekné farby a veľmi nízky šum. Fotografie odfotené v tme patria naozaj medzi najlepšie z momentálnej ponuky strednej triedy. Ak k tomu zapnete nočný režim upravujúci softvérovo fotografie, očakávajte ešte lepšie výsledky. Hoci na odfotenie potrebuje približne 2-3 sekundy a oreže trochu zo zorného poľa, výsledok má však vyšší jas v tieňoch, sýtejšie farby a lepší kontrast.

Fotografie nasnímané počas testovania telefónu Motorola One Vision

Kamera podporuje 4k natáčanie v 30 snímkach za sekundu. Rozlíšenie 1080p má podporu 30 ako aj 60 snímok za sekundu. Optická stabilizácia je dostupná pri všetkých rozlíšeniach. 4k nahrávka vyzerá výborne. Farby sú živé a dynamický rozsah je dobrý. Detaily sú dostatočné, len potrebujú trochu doladiť. 1080p s 30 fps je na tom podobne, avšak 1080p so 60 fps sú ešte o trochu menej detailnejšie.

Videá nasnímané počas recenzie telefónu Motorola One Vision

Video nasnímané telefónom Motorola One Vision v režime 4K 30fps

Video nasnímané telefónom Motorola One Vision vo formáte spomalené video

Predný fotoaparát má 25 Mpx a pevné zaostrenie. Pevné zaostrenie je trochu sklamaním, ale v tejto cenovej kategórii to nie je nič nezvyčajné. Fotografie z tohto “selfie” fotoaparátu sú naozaj dobré. Ak budete fotiť v 25 Mpx rozlíšení, rátajte s tým, že si na fotografiu počkáte 6 sekúnd. To je ale malá cena za výsledok, ktorý má v dobrom svetle a v správnej vzdialenosti veľmi peknú paletu farieb a výborné detaily. Ak znížite rozlíšenie, fotografie majú stále krásne farby, avšak detaily už také dobré nie sú. Preto, ak máte čas, zvoľte radšej tú najvyššiu kvalitu. Napriek len jednej prednej kamere fotoaparát umožňuje aj portrét mód. A ten nás svojou kvalitou prekvapil. Samozrejme kvalita nie je tak vysoká ako pri zadnom fotoaparáte,  ale výsledok je naozaj dobrý.

Záver

Motorla moto One Vision

Motorola One Vision je telefón, ktorý okrem fotoaparátu robiaceho krásne fotografie aj za zlých svetelných podmienok ponúka oveľa viac. Známe Moto gestá sú “návykové“, čistý Android sa používa príjemne a hardvérové vybavenie vám zabezpečí hladký chod a nerušené hranie. Okrúhly integrovaný otvor prednej kamery trochu narúša celkový dojem. Výdrž batérie a displej sú klasickým  štandardom v tejto cenovej kategórii. Bezpečnosť zabezpečuje bezproblémová čítačka odtlačkov prstov a odomykanie tvárou. Celkovo je One Vision smartfón s výborným pomerom cena/výkon. Za redakciu ho môžeme smelo odporúčať.

Technické špecifikácie smartfónu
názov / model
Motorola One Vision
rozmery 160,1 x 71,2 x 8,7 mm
hmotnosť 180 g
počet SIM / formát 2 / nanoSIM
konštrukcia klasická s dotykovým displejom
Fingerprint áno
vodeodolnosť
obsah balenia telefón, nabíjačka, dátový kábel, dokumenty
Displej
veľkosť 6,3″
typ LTPS
rozlíšenie 2520 x 1080 px
Batéria
typ / kapacita Li-Po / 3500 mAh
Foto
zadná kamera 48 MPx s OIS + 5 MPx
blesk áno
zadná kamera video 2160p@30fps, 1080p@30/60fps
predná kamera 25 MPx
Platforma
operačný systém Android 9 (Pie)
frekvencia procesora 4 x 2,2 GHz + 4 x 1,6 GHz
počet jadier procesora 8
Pripojitelnosť
dáta GSM / HSPA / LTE
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
BlueTooth 5.0
NFC áno
IrDA
GPS áno
Pamäť
vnútorná pamäť 128 GB
RAM 4 GB
pamäťová karta do 512 GB

Martin Morávek