Sony_Xperia_L3

Sony momentálne uvádza na trh množstvo zariadení v rôznych cenových kategóriách. My si teraz predstavíme zariadenie patriace do nižšej cenovej triedy Sony Xperia L3. Dozviete sa, čím nás pri testovaní zaujala a čo vie ponúknuť.

Dizajn

Sony_Xperia_L3

Sony Xperia L3 patrí do tzv. rodiny „budget“ smartfónov, ktoré nesie označenie L od Sony. Na prvý pohľad si však L3 môžete pomýliť s jednou z vlajkových lodí. Sony Xperia L3 má telo z plastu, okolo ktorého sú však kovové boky. Príjemne sa drží v ruke, nešmýka sa a vďaka svojmu plastovému telu je telefón veľmi ľahký a váži len 156 g. S veľkosťou 154 x 72 x 8.9 mm príjemne padne do ruky. Zadná strana je však magnet na odtlačky prstov a počas testovania sme zadnú stranu neraz čistili. Dvojitý fotoaparát nevyčnieva do priestoru, naopak je pekne zarovnaný so zadnou stranou zariadenia.

Displej a audio

Sony_Xperia_L3

Sony sa s dizajnom prednej strany a displeja na  L3  vybralo klasickou cestou, namiesto výrezu do displeja telefónu (ktorý je teraz v móde), tu máme klasický horný a dolný pás, na aký sme zvyknutí.  Rámiky okolo displejaväčšie, ale dajú sa prehliadnuť. Čo sa však nedá prehliadnuť je spodný rámik na telefóne, Sony tam nechalo až moc voľného priestoru, v ktorom sa nič nenachádza. Vo vrchnom rámiku sú už klasicky veci ako je predná kamera, reproduktor pre hovory a snímač jasu. Snímač jasu pracoval veľmi spoľahlivo. Audio z reproduktorov bolo dostatočne hlasné, zvuk bol čistý, a aj keď sme zvýšili hlasitosť na maximum, tak si zvuk zachoval svoju čistú kvalitu. Čo sa nám páčilo na reproduktoroch bolo, že počas testovania mal zvuk dobrý basový prejav. Samotný 5,7-palcový displej zaujme svojou krásou zobrazenia farieb. IPS LCD displej má nezvyčajné HD rozlíšenie 720×1520 s pomerom strán 18:9. Avšak toto rozlíšenie nám pripadalo trošku malé, keďže sa jedná o uhlopriečku 5,7 palcov. Prednú stranu zariadenia chráni Gorilla Glass 5.

Sony_Xperia_L3

Predná kamera

Sony_Xperia_L3

Predná 83-stupňová selfie kamera sa nachádza nad displejom na ľavej strane od reproduktora. S rozlíšením 8 Mpx a clonou f/2.0 sa dajú prednou kamerou vytvoriť dostatočne dobré fotografie. Vďaka režimu „Selfie“ si môžete fotografie upraviť napríklad pomocou bokeh efektu či použitím beauty filtra.

Zadný fotoaparát

Sony_Xperia_L3

Model Xperia L3 má 13 Mpx hlavný snímač s clonovým číslom f/2.2 a prídavný 2 Mpx fotoaparát s clonou f/2.4, ktoré sú umiestnené pod sebou na ľavej strane zariadenia. Fotoaparát ponúka množstvo režimov, ktoré môžete použiť, aby ste dosiahli fotku, ktorú potrebujete. Režim videa nemá až tak veľa nastavení, L3 natáča video do maximálneho rozlíšenia Full HD 1920×1080 px pri 30 snímkach za sekundu.

Kamera počas fotografovania preostrovala dostatočne rýchlo, avšak v niektorých momentoch zaostrovanie zlyhalo a vznikla nám tak nepoužiteľná fotka. Farby boli dostatočne živé a fotografie začali obsahovať šum, až keď sa zhoršili svetelné podmienky. Ak však chcete dosiahnuť lepšiu kvalitu fotiek, odporúčame využiť „nastavenie scén“ podľa typu fotografie, ktorú chcete nasnímať. Výsledky sú tak o poznanie lepšie, i keď menenie scén môže byť trošku otravné. Keď sa však zhoršili svetelné podmienky, na fotografiách bolo vidno šum a ostrenie už nebolo také presné ako za denného svetla.

Na nasledujúcich fotografiách nášho „photo testu“ môžete vidieť rozdiel kontrastu a svetelnosti podľa toho, na ktorý objekt sme zaostrili.

Fotografie nasnímané počas testovania:

Pár video záznamov počas testu telefónu Sony Xperia L3

Batéria, výdrž a rýchlosť nabíjania

Sony osadilo L3 batériou s kapacitou 3300 mAh s cieľom dosiahnuť dlhšiu výdrž batérie, keďže displej nemá až také veľké rozlíšenie. Počas nášho testovania nám batéria v telefóne vydržala pod neustálym zaťažením celý pracovný deň. Nabíjanie však bolo trošku pomalšie, počas testovania nám smartfón nabilo z 0% na 100% za cca 2 hodiny. Nabíjanie sa uskutočňuje pomocou konektora typu USB-C na spodnej strane zariadenia. L3 taktiež obsahuje technológiu „Xperia Adaptive Charging“, ktorá monitoruje  zariadenie počas toho, keď sa nabíja, aby sa predišlo degradovaniu batérie. Za necelých 8 hodín používania pri 100% jase sa nám batéria znížila zo 100% na 29%, z toho sme takmer 5 hodín pozerali video na YouTube, takže o výdrž batérie sa počas dlhého používania naozaj nemusíte báť.

Výkon, pamäť a konektivita

Sony_Xperia_L3

Sony osadilo L3 8-jadrovým procesorom MediaTek Helio P22 MT6762 v kombinácii s grafickým čipom PowerVR GE83203GB LPDDR3 RAM. Jediná vec, ktorá nás počas testovania zarazila bola, že Xperia L3 má v sebe Android 8.1 Oreo, namiesto ktorého by sme radšej videli Android 9. Aj napriek tomu sa však telefón nezasekával, bežal plynulo a multi-tasking tiež nerobil žiadne problémy. Snímač odtlačku prstov, ktorý je umiestnený na ľavej strane zariadenia nás poslúchal veľmi dobre, reagoval rýchlo a pomýlil sa len v málo prípadoch. Interné úložisko má kapacitu 32 GB, je možné rozšíriť ho pomocou microSD karty. Telefón v teste AnTuTu získal  78 435 bodov a výkonovo tak poráža 19% všetkých smartfónov na trhu. Na vrchnej strane smartfónu sa nachádza 3,5mm jack. Používateľské prostredie je veľmi príjemné na ovládanie. V tejto cenovej kategórii nás L3 príjemne prekvapila a k pomeru výkon/cena nemáme veľké výhrady.

Záverečné hodnotenie

Sony_Xperia_L3

Keď sme sa prvýkrát pozreli na Xperiu L3, dizajnovo vyzerala ako jedna z vlajkových lodí, v ruke pôsobí pohodlne, nešmýka sa, avšak zadná strana je magnet na odtlačky prstov. Fotografie sú dostatočne kvalitné.
Snímač odtlačkov prstov pracuje pohotovo, tlačidlá na zariadení sú príjemné na dotyk. Audio je dostatočne kvalitné a čisté.
Náš celkový dojem z tohto zariadenia je pozitívny a určite by sme ho odporučili. Pomer výkon/cena je veľmi dobrý. Cena za Sony Xperia L3 sa na Slovensku pohybuje okolo 189 € vrátane DPH.

Technické špecifikácie telefónu 

Zariadenie smartfón Sony Xperia L3
rozmery 154 x 72 x 8.9 mm
hmotnosť 156 g
počet SIM / formát 2 / nanoSIM
konštrukcia klasická s dotykovým displejom
Fingerprint áno
vodeodolnosť
obsah balenia telefón, nabíjačka, dátový kábel, dokumenty
Displej
veľkosť 5.7″
typ IPS
rozlíšenie 1570 x 720 px
Batéria
typ / kapacita Li-Ion / 3300 mAh
výdrž výrobca neuvádza
Foto
zadná kamera 13 + 2 MPx
blesk áno
zadná kamera video 1080p@30fps
predná kamera 8 MPx
Platforma
operačný systém Android 8.0 (Oreo)
frekvencia procesora Octa-core 2.0 GHz
počet jadier procesora 8
Pripojitelnosť
dáta GSM / HSPA / LTE
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot
BlueTooth 5.0
NFC áno
IrDA
GPS áno
Pamäť
vnútorná pamäť 32 GB
RAM 3 GB
pamäťová karta do 512 GB

Techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here