Tlačiareň Epson Expression Photo HD XP-15000

V redakcii máme na recenziu jednu z najmenších fotografických tlačiarní formátu A3 od spoločnosti Epson. Rozhodli sme sa tlačiareň poriadne otestovať a pozrieť sa na jej funkcie, kvalitu tlače a aplikáciu Epson iPrint. Ako to celé dopadlo? Prečítajte si recenziu, ktorá vám možno uľahčí výber fotografickej tlačiarne.

Dizajn, ovládanie a konektivita tlačiarne Epson HD XP – 15000

Rozmermi a váhou sa jedná o jednu z najkompaktnejších tlačiarní formátu A3, s akými sme sa stretli. Na prednej strane sa nachádzajú všetky ovládacie prvky od tlačidla napájania cez LCD displej až po zvyšných 9 navigačných tlačidiel. Displej s uhlopriečkou 6,1 cm je pomerne jasný a intenzitu jasu si možno upravovať cez menu základných nastavení. Povrch tlačiarne je matný, čo má za následok menšie množstvo viditeľných odtlačkov ako pri lesklých tlačiarňach. Počas používania sme ocenili jednoduchý dizajn, minimum nápisov a dizajnových prvkov na tlačiarni. Jedná sa o skutočne efektívny nástroj vhodný do každej kancelárie. Hmotnosť tlačiarne dosahuje 8,5 kg, vďaka čomu tlačiareň celkom pohodlne vynesiete aj na vyššie poschodie.

Pomocou tlačidiel sa viete v menu tlačiarne Epson HD XP 15000 jednoducho orientovať, čomu napomáha aj červené ohraničenie funkcie, na ktorej sa momentálne nachádzate. Tlačiareň disponuje funkciou zobrazenia hladiny tonerov, ale aj funkciou automatického zapnutia či vypnutia. Časovač vypnutia vám zase umožňuje navoliť si presný čas, po ktorého uplynutí sa tlačiareň automaticky vypne. Pri odchode z práce či pracovne tlačiareň nemusíte vôbec kontrolovať, pretože na svoje vypnutie myslí automaticky za vás. Zaujímavou a veľmi nápomocnou je funkcia „odstránenie efektu červených očí“, ktorú samotná tlačiareň ponúka. Pokiaľ teda tlačíte fotografie z rodinnej oslavy, môžete prácu v photoshope pokojne preskočiť.

K tlačiarni sa môžete pripojiť pomocou siete Wi-Fi alebo cez Wi-Fi Direct. Nastavenie site Wi-Fi a prepojenie s tlačiarňou je jednoduché a trvá maximálne niekoľko minút. Doba pripojenia a prvotného nastavenia by bola oveľa kratšia, keby vývojári použili namiesto klasického displeja dotykový. Zadávanie hesiel na pripojenie k sieti Wi-Fi je trochu otravné, ale môžete sa spoľahnúť, že po správnom zadaní celého hesla bude používanie tlačiarne v tomto smere bezproblémové. Okrem siete Wi-Fi je k dispozícii aj starý dobrý Ethernet port určený na tlač cez káblovú sieť. Po zadaní vzdialeného príkazu na tlač sa zariadenie aktivuje, otvorí výstupný zásobník, potiahne si papier a celý úkon vykoná za vás. Pri ovládaní tlačiarne cez sieť Wi-Fi sa o svoje dáta báť nemusíte. Počas celej komunikácie sú zabezpečené šifrovaním od WEP 64 bit až po WPA PSK (AES) štandard.

Napájanie a úspora energie

Tlačiareň je napájaná ako obvykle z elektrickej siete a v úspornom režime má spotrebu len 0,8 Wattu. Spoločnosti Epson sa tieto hodnoty podarilo dosiahnuť vďaka certifikátu ENERGY STAR, ktorý radí testovanú tlačiareň medzi úspornejšie zariadenia. Menšej spotrebe energie napomáha aj spomínaný časovač vypnutia tlačiarne.

Aplikácia Epson iPrint

Tlačiareň Epson Expression Photo HD XP-15000

Tlačiareň Epson Expression Photo HD XP-15000Aplikácia Epson iPrint je voľne dostupná pre obe platformy (iOS; Android). Vaším ďalším krokom po prvom spustení tlačiarne a po pripojení sa do siete Wi-Fi, by malo byť stiahnutie práve tejto šikovnej appky. Spárovanie tlačiarne a nášho smartfónu netrvalo dlho. Stačilo obe zariadenia pripojiť do rovnakej siete Wi-Fi a po spustení aplikácie Epson iPrint vyhľadať testovanú tlačiareň. Po spárovaní tlačiarne a smartfónu nám ihneď vyskočilo upozornenie na aktuálnu verziu softvéru v tlačiarni a jej aktualizácia prebehla do niekoľkých minút. Po dokončení aj tohto vcelku rýchleho úkonu sme sa mohli konečne vrhnúť na samotnú tlač.

Čo nás potešilo bola skutočnosť, že väčšina funkcií tlačiarne je dostupná aj priamo cez mobilnú aplikáciu. Okrem informácií o tlačiarni a aktuálnej hladine tonerov sme sa dozvedeli aj to, kde a za koľko je možné nové tonery zakúpiť. Výbornou bola aj funkcia skenovanie a možnosť voľby formátu a všetkých iných nastavení pred tlačou. Pohodlne sme sa usadili a ovládanie tlačiarne sme prenechali aplikácii Epson iPrint, prípadne aplikácii Epson Creative Print, ktorá okrem iného, umožňuje aj tlač priamo zo sociálnej siete Facebook.

Dostupné formáty a kvalita tlače

Tlačiareň Epson Expression Photo HD XP-15000

Tlačiareň Epson Expression Photo HD XP-15000 Okrem obyčajnej obojstrannej  A4 tlače môžete pomocou tlačiarne Epson HD XP 15000 tlačiť aj formáty ako je napríklad formát A3+, A5 alebo A6. Pretože nie je samozrejmosťou, aby tlačiareň disponovala aj možnosťou potlače CD a DVD diskov, dávame recenzovanej tlačiarni body navyše. Kapacita priehradky na papier sa zastavila na čísle 200 kusov a pri fotografickom papieri na čísle 50.

Tlačiareň Epson Expression Photo HD XP-15000

K tlači klasických kancelárskych dokumentov vo formáte A4 pri vysokej kvalite nemáme čo dodať. S výsledkom sme boli spokojní, farba sa nerozmazávala po papieri, schla veľmi rýchlo a samotná tlač trvala približne 9 sekúnd. Pri tlači na fotografický papier formátu A4 sme si počkali približne pol minúty, s tým, že tlač sme realizovali cez mobilnú aplikáciu. Po dvoch fotografiách nám došiel toner (žiaľ k testu sme viac toneru neobdržali), avšak aj to málo, čo sa nám podarilo vytlačiť, stačilo na to, aby sme usúdili, že výsledné diela testovanej tlačiarne stoja naozaj za to. Pri rozlíšení 5760×1440 DPI boli objekty na fotografiách dostatočne detailne vykreslené a vyzerali navlas rovnako ako tie v digitálnej podobe.

Výmena tonerov

Výmena tonerov nie je ničím náročná, a keďže samotná tlačiareň vás tento úkon naučí na prvýkrát, nebudeme sa príliš rozpisovať. Výmena tonerov je krok za krokom podrobne vysvetlená po odklopení vrchnej časti zariadenia a zvládne ju aj človek, ktorý nikdy predtým farby v tlačiarni nevymieňal. Na nedostatok farby vás upozorní nielen tlačiareň, ale aj mobilná aplikácia Epson iPrint.

Záverečné hodnotenie tlačiarne Epson HD XP-15000

zaverecne hodnotenie epson Tlačiareň Epson Expression Photo HD XP-15000

Tlačiareň Epson Expression Photo HD XP-15000 Na tlačiarni sme nenašli žiadne negatíva, ktoré by nás osobne odradili od jej kúpy. Naopak, potešila nás veľmi spoľahlivo fungujúca aplikácia, ako aj dokonalo fungujúce manuálne ovládanie tlačiarne. Vysoká konektivita nám zabezpečila bezproblémové tlačenie akýchkoľvek dokumentov a hardvérové vybavenie tlačiarne zase vysokú kvalitu. Tlačiareň Epson Expression Photo HD XP-15000 môže byť vaša už od 300 € vrátane DPH a my vám tento kúsok rozhodne odporúčame.

Spotreba energie

5,7 Watt Pripravený, 0,2 Watt (vypnutie),  ENERGY STAR® qualified, 0,8 Watt (úsporný režim), 21 Watt (tlač)

Napájacie napätie

AC 100 V – 240 V, 50 Hz – 60 Hz

Rozmery produktu

479‎ x 370 x 159 mm (Šírka x Hĺbka x Výška)

Hmotnosť produktu

8,5 kg

Hladina akustického tlaku

5 B (A) podľa ISO 7779 tlačového vzoru na fotografickom papieri Epson Premium Glossy/režim Photo RPM – 36 dB (A) podľa ISO 9226

Kompatibilné operačné systémy

Mac OS X 10.6.8 or later, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows XP SP3, XP Professional x64 Edition SP2

Priložený softvér

Epson Easy Photo Print, Epson Print CD

Konektivita

Sieť Ethernet, Port USB, Wi-Fi Direct, Bezdrôtová sieť LAN IEEE 802.11a/b/g/n

Bezpečnosť WLAN

WEP 64 Bit, WEP 128 Bit, WPA PSK (TKIP), WPA PSK (AES)

Mobilná tlač a tlač pre službu cloud

Epson Connect (iPrint, Email Print, Remote Print Driver), Apple AirPrint, Google Cloud Print

Obsah balenia

Samostatné atramentové kazety, Hlavné zariadenie, Elektrický kábel, Návod na montáž, Softvér (CD), Záručné dokumenty.

Martin Morávek & Matej Bičan