Epson L5590

V našej redakcii sme dostali možnosť otestovať novinku od spoločnosti Epson. Je to tanková tlačiareň L5590, ktorá je podľa nás ideálna, ak potrebujete kvalitnú, úspornú a spoľahlivú tlačiareň vo firme alebo v domácnosti. Osobne sa nám páčili najmä dve veci, že vie kvalitne vytlačiť fotografie na fotopapier a môžete ju ovládať bezdrôtovo cez telefón.

Epson L5590

Avšak, čo znamená slovné spojenie „tanková tlačiareň“? Znamená to, že si nekupujete kartridže, ktoré sú finančne náročné a nevydržia dlho tlačiť, ale namiesto toho si farbu sami do tlačiarne jednoducho dolejete. Prvotné náklady sú o niečo vyššie, ale sami sa čoskoro presvedčíte, že po finančnej ako aj praktickej stránke sa rýchlo vrátia. Taktiež v prípade, že si chcete príležitostne vytlačiť rodinnú fotografiu či v práci potrebujete napríklad vizualizácie, grafy a farebné schémy, táto tlačiareň sa nám javí ako dobrá voľba. Momentálne predstavuje najlepší pomer medzi kvalitou, úsporou a cenou na trhu.

Epson L5590

tlačiareň Epson L5590

Začiatok tlačenia a toner

Tlačiareň má rozmery 27,5 x 34,7 x 23,7 cm a jej hmotnosť je okolo 5 kg, takže manipulácia s ňou nie je náročná. Boli sme prekvapení, že tak malý stroj dokáže tak veľa vecí.

Ak sa chystáte tlačiť, najprv ju zapojíte do elektrickej siete. Potom otvoríte poklop na dopĺňanie farby a jednoducho ju tam nalejete. Mali by ste sa uistiť, že označenie farby na zásobníku a na fľaške sa zhoduje. Potom v tlačiarni v nastaveniach, v sekcii údržba potvrďte, že ste farbu doliali, aby softvér nevypísal chybu, že už nemá farbu. Farby si môžete dokupovať spoločne, ale aj ako set pod označeniami Epson 103 EcoTank Black ink bottle M, Y, C a BK. Neoriginálne farby neodporúčame, pretože v lepšom prípade kvalita výstupu by nebola tak dobrá, ale v horšom prípade by ste si mohli zlým tonerom tlačiareň nezvratne poškodiť.

Následne otvoríte predný poklop, vysuniete podperu a do zadného zásobníka vložíte papier. Tlačiareň sa vás vždy pri zmene formátu spýta na veľkosť papiera, ktorý sa chystáte použiť, čo následne intuitívne potvrdíte pomocou tlačidla OK.

tlačiareň Epson L5590

Komunikácia s telefónom alebo počítačom

Na spojenie s počítačom budete potrebovať USB-B kábel. V prípade telefónu použijete bezdrôtovú tlač, cez nastavenia ju spárujete s telefónom. Nainštalujete si aplikáciu Epson Smart Panel, napríklad cez Google Obchod Play na telefón či tablet alebo podobne na zariadenia iPhone.

Pripojenie aj celá obsluha je pomerne jednoduchá, avšak musíte si všetko dobre prečítať, čo tlačiareň na obrazovke píše. Nepomýľte si pojmy WiFi Direct, čo je priame pripojenie telefónu a tlačiarne, ktorá sa správa ako router, a pojem WiFi, čo funguje v praxi tak, že tlačiareň sa pripojí na vašu domácu či firemnú bezdrôtovú sieť, cez ktorú následne zariadenie s telefónom či tabletom komunikuje.

V prípade, že si tlačiareň chcete pripojiť priamo cez kábel z počítača, jednoducho si do internetového prehliadača napíšete kľúčové slovo „Epson L5590 driver“ a následne si program na komunikáciu tlačiarne s počítačom stiahnete a nainštalujete. Tlačiareň dostáva z času na čas aj svoje aktualizácie, preto si ju môžete aktualizovať podľa postupu, ktorý vám napíše samotná tlačiareň. Stiahne si ho z internetu, keď sa napríklad naň pripojíte zo svojho telefónu.

tlačiareň Epson L5590

Tlač a skenovanie

Tlačiareň Epson L5590 má mnoho funkcií, od 30-stránkového automatického podávača dokumentov až po rýchlosť tlače až 15 strán za minútu. Kvalita tlače je veľmi vysoká. Boli sme prekvapení, že tlačila až tak rýchlo, konkrétne 33 strán za minútu čiernobielo a 20 strán za minútu farebne, a pritom naozaj ostro. Ak si však nastavíte v počítači hárok PDF „tlačiť ako fotografiu“, tak vytlačí iba 8 farebných strán za minútu. Toto nastavenie je vhodné iba v špecifických prípadoch, v bežnej praxi ho neodporúčame.

Taktiež nás milo prekvapilo skenovanie. Vyskúšali sme niekoľko farebných strán na sken a pravdupovediac niekedy sme nevedeli na prvý pohľad rozoznať výtlačok od skenovaného originálu. Tlačiareň dokonca tlačí hneď, ako sa začne skenovať, čo tiež ušetrí dosť času. Skenovať dokáže do rozmeru 216 mm x 297 mm pri kvalite 1.200 DPI x 2.400 DPI, čo je veľmi dobrá kvalita aj na fotografie s vyšším rozlíšením. Skenuje približne 5 snímok za minútu.

Technické špecifikácie

Tlačiareň má štyri atramenty, ktoré si môžete osobitne dokupovať, a to black, cyan, yellow a magenta a všetky majú kapacitu 65 ml. Ak by ste si to prepočítali, tak jedna súprava fliaš v tejto tlačiarni je adekvátna počtu 66 atramentových klasických kartridžov.

I keď sa spotreba elektrickej energie pri výbere tlačiarne zvyčajne nerieši, spoločnosť Epson sa zamerala aj na úsporu energie vďaka technológii Heat-Free PrecisionCore™.

Nastavenia

Tlačiareň Epson L5590 sa ovláda veľmi jednoducho, v podstate ani nepotrebujete návod na porozumenie. Skladá sa z monitora a jemných mechanických tlačidiel, avšak celú túto súpravu si môžete podvihnúť tak, aby ste sa ku tlačiarni nemuseli zohýnať a pohodlne ju mohli ovládať zo stoja.

V tlačiarni je k dispozícii v základe 11 možností, a to kopírovanie, skenovanie do počítača, WSD, teda protokol Web Services on Devices pre komunikáciu cez sieť, fax, tichý režim, nastavenia, nápoveda, údržba, chyba tlače, nastavenia zdroja papiera a nastavenie Wi-Fi.

V nastaveniach sú možnosti na rôzne typy párovania s inými zariadeniami, môžete si zobraziť počítadlo tlače, aktualizovať firmvér či dať tlačiareň do továrenských nastavení, ak ste v nej nastavili niečo nesprávne a neviete to dať späť tak, ako to bolo pôvodne v čase kúpy.

Vždy, keď pohnete zadný posuvník na zmenu veľkosti formátu papiera, tak sa vás tlačiareň opýta na veľkosť, akú si želáte prednastaviť. V niektorých prípadoch však budete musieť, respektíve chcieť ísť do nastavení a zmeniť v menu „nastavenia zdroja papiera“.

Opravy tlačových chýb

Ak sa vám zdá, že tlačiareň netlačí správne, môžete pomocou nastavenia vyriešiť nečistoty alebo fľaky, pruhy, čiary, opraviť vyblednuté a zvláštne farby, napraviť vodorovné a zvislé pruhy, nezarovnané linky, šikmú tlač alebo nevytlačené okraje. Vďaka týmto možnostiam si všetky tieto vymenované bežné chyby tlače viete vyriešiť z pohodlia domova a nepotrebujete k tomu žiadneho špecializovaného pracovníka.

Taktiež si viete svojpomocne skontrolovať trysky, vyčistiť tlačovú hlavu, a to v dvoch intenzitách, zarovnať tlačové hlavy, ale najmä doplniť toner.

print Epson L5590

Tlač fotografií počas redakčného testu

V rámci nášho redakčného testu sme tlačiareň vyskúšali pri tlačení aj na fotopapier typu Premium Glossy, kde sme na obrázok kozy, ktorý mal 6000×4000 px, nastavili najvyššiu možnú kvalitu tlače a bezokrajovú tlač. Výsledok bol viac než uspokojivý, kvalita bola veľmi vysoká a odchýlku vernosti farieb sme voľným okom nepozorovali. Taktiež sme vyskúšali štandardnú kvalitu, konkrétne na obrázku včielky na kvete, ktorá bola o poznanie rýchlejšia a výsledky boli rovnaké, aspoň pre bežného pozorovateľa.

Záver

V našej redakcii techvia.sk sme sa jednoznačne zhodli na vysokom hodnotení tejto tlačiarne, pretože nielenže dokáže tlačiť dokumenty do rozmeru až 216 mm x 297 mm, čo je o niečo viac ako A4, ale môže slúžiť aj ako fototlačiareň pre tých, ktorí si raz za čas chcú vytlačiť niekoľko kvalitných fotografií a nemusia ísť kvôli nim do špecializovaných tlačiarenských služieb.

Celkovo je tlačiareň Epson L5590 solídnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú vysoko výkonnú tlačiareň s multifunkčnými schopnosťami, spoľahlivú, úspornú a jednoduchú na používanie. O tom svedčí aj fakt, že výrobca garantuje minimálne vytlačených 50 000 strán. Svojimi technickými špecifikáciami, funkciami a výkonnosťou si oprávnene zaslúži miesto v domácnostiach alebo malých kanceláriách ako spoľahlivý pracovný pomocník.

techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here