recenzia tlačiareň EPSON_L805

Všetci určite poznáte ten pocit, keď potrebujete tlačiť veľmi veľa stránok za krátku dobu, no zistíte, že nemáte vo vašej tlačiarni potrebné množstvo farby.

Kúpou tejto tlačiarne sa stanú vaše problémy raz a navždy minulosťou.

Do redakcie nám na recenziu prišla táto pekná čierna tlačiareň, ktorá nie je síce na prvý pohľad veľmi odlišná od svojej konkurencie, no po chvíli používania si uvedomíte, že ste ju naozaj podcenili. Predstavujeme vám šikovnú tankovú tlačiareň EPSON L805.

Predstavme si modelovú situáciu pri kúpe novej tlačiarne, kedy máte v rukách množstvo káblov, návodov a CD-čiek a neviete si aj napriek tomu pomôcť. Prvé spustenie a inštalácia tlačiarne L805 sú mimoriadne jednoduché. Prvý kábel slúži na pripojenie tlačiarne do elektrickej siete a druhý zase na spojenie tlačiarne s vaším PC alebo notebookom.
Kábel má dve rozdielne koncovky – USB B, ktorú pripojíte do tlačiarne a druhá strana je naopak zakončená obyčajným USB-čkom. Problém s káblami by sme teda mali vyriešený. Nasleduje pripojenie tlačiarne do PC alebo notebooku, pokiaľ sa teda nerozhodnete tlačiť prostredníctvom Wi-Fi pripojenia pomocou vášho mobilného telefónu. Aplikácia podporuje oba operačné systémy, Android aj iOS. Jej stiahnutie a používanie je maximálne jednoduché a zvládne to aj človek, ktorý sa v aplikáciách a celkovo v používaní mobilného telefónu nevyzná.

Ostaňme pri klasickej tlači za pomoci napríklad bežného notebooku. Celá inštalácia spočíva v tom, že žiadna nie je. Áno, návody na používanie a CD disk so softvérom na inštaláciu sú súčasťou balenia, no počas nášho testovania sme ani jedno z toho nepotrebovali. Inštalácia prebehla rýchlo, notebook si tlačiareň sám vyhľadal a po zadaní príkazu na tlač sme si o pár sekúnd obzerali výtlačky vo výbornej kvalite. Ak sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob tlače, nemusíte sa obávať ničoho iného snáď okrem zaseknutého papiera. To sa však v rámci testovania nestalo, no myslíme si, že to je jediný problém, ktorý by počas bežného používania tlačiarne L805 mohol nastať. Tlačiareň je vhodná do kancelárií a domácností, ktoré tlačia veľa a často, či už fotografie alebo bežné dokumenty, referáty do školy a podobne. Pokiaľ by ste využívali tlačiareň na občasné tlačenie malého objemu tlače, problémom môže byť zaschnutie dýz.

Pokiaľ dokážete zužitkovať  výhody, ktoré vám recenzovaná tanková tlačiareň EPSON L805 ponúkne, budete sa tešiť na každodennú tlač bez problémov a starostí. Prečo sa teda oplatí tlačiť veľa a často? Začneme tým, že každá zo šiestich náplní stojí približne 11 €. Hovoríte si, že to je asi celkom dosť, no my vám prezradíme, že na jedno naplnenie zásobníkov týmito šiestimi fľaštičkami vytlačíte až 1800 vysokokvalitných fotografií o veľkosti 10×15 cm.

Náklady na tlač sú tak neuveriteľne nízke a kvalita pri použití originálnych náplní naozaj parádna. Dopĺňanie farieb je riešené tankovým spôsobom.

Zásobníky nevytrhávate z bočnej strany, len ich prirodzene odklopíte, odnímete ochranné gumené krytky a doplníte tú farbu, ktorej máte nedostatok. Proces zopakujete opačným spôsobom a môžete znovu tlačiť. Farby si nepomýlite aj vďaka štítkom, ktoré sú nalepené pod každou z príslušných nádobiek na farbu.

Objem predného zásobníka je až 120 listov a dobrú kvalitu tlače dosiahnete aj vďaka vysokému rozlíšeniu pri tlači – až 5760×1440 dpi. Rýchlosť tlače dosahuje rovnako vysoké hodnoty, čo znamená, že za minútu sa vám podarí vytlačiť približne 37 strán a pri tlači fotografií vám tlač jednej zaberie približne 12 sekúnd.
Vďaka tlačiarni EPSON L805 môžete takýmto rýchlym a nízko nákladovým spôsobom vytvárať či dopĺňať svoje foto albumy z pohodlia domova. Pohodlne si môžete potlačiť aj vaše CD/DVD disky originálnou potlačou a odlíšiť ich tak rôznymi farbami či motívmi. Model L805 taktiež ponúka možnosť bezokrajovej tlače, ktorú mnohí z vás určite ocenia.

Tlačidlá tlačiarne sú naviac podsvietené a celá tlačiareň je na ovládanie veľmi jednoduchá a prehľadná. Tlačiareň EPSON L805 spĺňa štandard ENERGY STAR za jej úsporu a šetrné využívanie elektrickej energie. V režime spánku spotrebuje 1,2 a pri práci 12 wattov.

Záverečné hodnotenie testovanej tlačiarne

Poďme si na záver našej recenzie zhrnúť všetky negatíva, ktorých je naozaj minimum a pozitíva, ktorých sa naopak nájde neúrekom. Tlačiareň znesie veľký objem tlače a ani po približne 60 vytlačených stranách nezbadáte výrazný úbytok farby. Čím viac, častejšie a väčšie množstvá fotografií a dokumentov tlačíte, tým lepšie je to pre vašu tlačiareň, pretože presne na to je stavaná. Poďme teda rovno k cene recenzovanej tlačiarne EPSON L805. Cena začína na sume 255 € vrátane DPH, čo je podľa nášho osobného názoru naozaj priaznivá cena. Jednoduché používanie a inštalácia, bezproblémová tlač prostredníctvom smartfónu a náklady na tlač, ktoré sú naozaj minimálne. Toto  všetko sú dôvody, pre ktoré vám tlačiareň EPSON L805 určite odporúčame.

Martin Morávek
Matej Bičan