recenzia Vernee T3 Pro

Takmer všetci chceme kráčať s dobou, no čo ak na drahší telefón jednoducho nemáme? Spoločnosť Vernee je jednou zo spoločností, ktorá sa zamerala na vývoj smartfónov pre tých, ktorí chcú kráčať s dobou, ale nepotrebujú na mobilné zariadenie minúť veľa peňazí. Splnil aj model Vernee T3 Pro naše očakávania?

Dizajn, ovládanie a odnímateľná zadná strana

Keď uvidíte smartfón Vernee T3 Pro naživo, budete si myslieť, že sa jedná o telefón z dielne známejších firiem, akými sú napríklad Huawei, HTC alebo LG. Toto si o dizajne recenzovaného smartfónu myslelo 95% ľudí, ktorým sme zariadenie ukázali, a ktorí nemali ani poňatia o akú značku sa vlastne jedná. Materiál použitý na výrobu väčšej časti telefónu rozoznáte až vtedy, keď telefón chytíte a uvedomíte si skutočnosť, že sa jedná o ľahký a celkom obyčajný plast. Telefón sa ovláda naozaj pohodlne, čomu napomáha dizajnová úprava zadnej strany a taktiež jej zahnuté okraje. Veľmi príjemným zistením a návratom do minulosti je odnímateľný zadný kryt telefónu, ktorý ukrýva 4080 mAh batériu a vstup pre pamäťovku či SIM kartu.

recenzia_Vernee_T3_Pro

Batéria nie je odnímateľná a neodporúčame vám ju vyberať  za žiadnych okolností. Vďaka odnímateľnému krytu viete však, kde sa batéria nachádza. Na ovládanie smartfónu vám poslúži trojica hardvérových tlačidiel na ovládanie hlasitosti a napájania, ktoré si našli svoje miesto na pravom boku recenzovaného telefónu. Ďalšiu trojicu tlačidiel tvoria tie softvérové, ktoré sa vám zobrazia po zapnutí telefónu, v spodnom rámiku displeja. K ovládaniu smartfónu Vernee T3 Pro nemáme žiadne výhrady. Umiestnenie tlačidiel bolo dokonalé, odnímateľný kryt zabezpečil ľahkú výmenu SIM a pamäťových kariet, zatiaľ čo kompaktné rozmery boli príjemnou zmenou oproti veľkým modelom iných značiek.

Displej smartfónu Vernee T3 Pro

recenzia_Vernee_T3_Pro

Displej testovaného zariadenia sa presvedčivo prispôsobil svojim drahším konkurentom a prichádza s moderným pomerom strán 18:9 a veľkosťou 5,5 palca. Podľa výrobcu zaberá displej nad 80 % celej prednej strany telefónu, čomu sme ľahko uverili pri pohľade na celkom malé okraje a bočné rámčeky zariadenia. To, čo nás prekvapilo najväčšmi bol maximálny jas. Vďaka nemu bola čitateľnosť na priamom slnku veľmi dobrá, za čo má táto cenovo dostupná novinka u nás veľké plus. Minimálny jas telefónu by sme však predsa len o niečo znížili, aby nám displej svojím jasným zobrazením „nebil do očí“ a to najmä v nočných hodinách. Nie je to však nič neriešiteľné a na Google Play ( v obchode pre smartfóny s OS Android) nájdete množstvo neplatených aplikácií, pomocou ktorých je možné jas  niekoľkonásobne znížiť. Vykresľovanie farieb nie je  úplne dokonalé, treba však brať ohľad na to, že Vernee T3 Pro nepatrí medzi vlajkové modely.

Predná kamera smartfónu Vernee T3 Pro

recenzia_Vernee_T3_Pro

Predná selfie kamera sa nachádza umiestnená ako zvyčajne vo vrchnom rámiku nad samotným IPS LCD displejom. Jej rozlíšenie sa zastavilo na 5 Mpx, čo naozaj nie je veľa. Boli sme teda zvedaví, aký bude reálny výsledok nášho fotografovania.

Reálne farby a jemne rozmazané pozadie – najväčšie prednosti prednej kamery.

Pri tvorbe fotografií za pomoci prednej (selfie) kamery si môžete zvoliť buď snímanie  v pomere strán 4:3 alebo v pomere strán 16:9. Najväčšie možné rozlíšenie fotografie sa tak zastaví na 2560x1920px a počas testovania sme zistili, že clona zostávala pri každej fotografii nasnímanej prednou kamerou na hodnote 2.8. A keďže o clonovom čísle f/ sa nikde oficiálne nepíše, myslíme si, že clona prednej kamery je f/2.8. Selfie kameru teda odporúčame používať najmä počas slnečných dní, kedy budú fotografie relatívne ostré a farby veľmi podobné realite. Za iných podmienok musíte počítať pri tejto hodnote s menej kvalitným výsledkom fotografovania.

Zadná kamera smartfónu Vernee T3 Pro

S duálnou zadnou kamerou testovaného zariadenia sme boli spokojní o niečo viac. Dvojica snímačov s rozlíšením 13+2 Mpx je oddelená LED bleskom a nájdete ju vo vrchnej časti zadnej strany zariadenia.

recenzia_Vernee_T3_Pro

Na rozdiel od prednej kamery, tá zadná dostala v menu fotoaparátu aj režim PRO. Ten nie je ničím výnimočný, avšak umožňuje vám zmeniť si niekoľko najzákladnejších parametrov a vytiahnuť tak z prítomného okamihu maximum. Počas testovania sme nasnímali niekoľko desiatok fotografií a všetky mali spoločného menovateľa – clonu f/2.2. Toto zistenie nás potešilo o niečo viac ako zistenie, že clonové číslo prednej kamery je 2,8 a rozhodne nás to motivovalo k ďalšiemu používaniu smartfónu.

recenzia_Vernee_T3_Pro

Ak radi tvoríte, určite vás potešíme informáciou, že testovaný model taktiež disponuje niekoľkými farebnými filtrami, ktoré slúžia na spestrenie inak obyčajných záberov a fotografií.

Zadná kamera nás prekvapila aj vysokou kvalitou fotografií, na ktorých boli objekty výrazne priblížené. Táto konkrétna dvojica fotiek bola nasnímaná z rovnakého miesta. Prvá fotografia bola vytvorená bez akéhokoľvek priblíženia, zatiaľ čo fotografia zobrazujúca nápis je priblížená 4-násobne.

recenzia_Vernee_T3_Pro

Makro záber na jedny z posledných rozkvitnutých rastlín počas tohto krásneho farebného ročného obdobia.

Čo sa týka zadnej kamery, spoločnosť Vernee má predsa len ešte rezervy. Automatické zaostrovanie si ceníme, zdalo sa však, že jeho fungovanie skôr záležalo od vonkajších podmienok. Problém mu robili ako tmavé, tak aj svetlé objekty a tak sa nám stalo, že výsledkom bola párkrát maximálne rozmazaná fotografia. Ak chcete z testovaného smartfónu Vernee T3 Pro vytiahnuť naozaj podarené zábery, obrňte sa dávkou trpezlivosti a poriadne sa s jeho zadnými snímačmi zoznámte. Po čase však zistíte, že aj s lacným smartfónom dokážete vytvoriť naozaj pekné fotografie.

Audio smartfónu Vernee T3 Pro

recenzia_Vernee_T3_Pro

Vernee T3 Pro disponuje len jedným hlasitým reproduktorom na prehrávanie médií a hudby, ktorý sa dizajnéri rozhodli umiestniť do spodnej časti jeho zadnej strany. Prehrávaná hudba „neohúri“ basovým prejavom, to ani zrejme nebol zámer.  Reproduktor však postačí na prehrávanie zvukových upozornení, zvonení počas prichádzajúcich hovorov alebo dialógov počas prehrávania videí zo sociálnej siete YouTube. Na prehrávanie obľúbenej hudby odporúčame použiť slúchadlá, ktoré do telefónu pripojíte pomocou 3,5 mm Jack konektoru.

recenzia_Vernee_T3_Pro

Ako sme už spomínali, 4080 mAh batéria nie je vymeniteľná a v prípade jej poškodenia by ste mali zariadenie ihneď odoslať na reklamáciu podľa pokynov, ktoré nájdete na stránke výrobcu, prípadne v pribalenej dokumentácii. Nás však zaujímala najmä výdrž nami testovaného zariadenia a k reklamácii sme sa našťastie nedostali. Výdrž modelu Vernee T3 Pro je jeho najväčšou prednosťou. Vďaka veľkej kapacite jeho vstavanej batérie sa môžete tešiť na takmer 3-týždňovú výdrž v pohotovostnom režime, 24 hodinové používanie telefónu na bežné úkony a celý pracovný deň, počas ktorého môžete sledovať videá, prehrávať hudbu či surfovať na internete bez obáv, že budete musieť model Vernee T3 Pro neustále nabíjať.

Úctyhodné zabezpečenie

recenzia_Vernee_T3_Pro

Videli ste už smartfón za menej ako 100 €, ktorý by disponoval snímačom odtlačkov prstov? My už áno.

Vernee T3 Pro prekvapil. Do vienka dostal okrem moderného vzhľadu, duálnej kamery s automatickým ostrením aj snímač odtlačkov prstov a musíme poznamenať, že pracoval ako švajčiarske hodinky. Na rozdiel od nie príliš podarenej trojice kamier, snímač odtlačkov reagoval rýchlo a bez problémov odomkol zariadenie na prvý pokus. Rýchlejším spôsobom by bol už len snímač biometrických údajov umiestnený do prednej kamery.

Na naše veľké prekvapenie, Vernee T3 Pro disponuje aj funkciou Face Unlock, ktorá má na starosti odomykanie telefónu pomocou skenu biometrických údajov tváre. Bohužiaľ, tento spôsob nefungoval ani zďaleka tak rýchlo a kvalitne ako snímač odtlačkov, čo pripisujeme práve menej kvalitnej prednej kamere.

Výkon a pamäť smartfónu Vernee T3 Pro

Hoci Vernee T3 Pro nemôže konkurovať drahým a výkonným smartfónom, nenechajte sa však oklamať, vo svojej cenovej kategórii nemá konkurenciu. Do sumy približne 100 € nenájdete pravdepodobne lepšie zariadenie, ktoré by bolo tak dobre vybavené a spoľahlivé ako recenzovaný model T3 Pro. O plynulý chod menej náročných procesov sa stará 3GB operačná pamäť RAM, 4-jadrový procesor Mediatek MT6739 s frekvenciou 1,3GHz, a aby toho nebolo málo, telefón disponuje naozaj nenáročnou nadstavbou od spoločnosti Vernee. Tá zahŕňa len naozaj nevyhnutné funkcie, vlastné menu fotoaparátu a niekoľko ďalších drobností, ktoré nedávajú hardvérovému vybaveniu príliš zabrať. Interné úložisko telefónu je 16 GB a po prvom spustení vám zvýši približne 10 GB voľného miesta. Odporúčame teda namiesto 2 SIM kariet použiť radšej jednu SIM a druhú micro SDXC pamäťovú kartu a rozšíriť si tak celkové úložisko až o 32 GB.

Záverečné hodnotenie smartfónu Vernee T3 Pro

zaverecne_hodnotenie_smartfón_vernee_t3_pro

Väčšina z vás už zaručene nejaké to inteligentné zariadenia vlastnila. Pre tých, ktorí sa do sveta smartfónov ešte len chystajú vstúpiť, máme dobrú správu. Za model Vernee zaplatíte rovných 100€ a pokiaľ vystihnete zľavu, môže vás jeho kúpa vyjsť ešte o niečo lepšie.

techvia.sk