recenzia telefónu VERNEE X

Do redakcie nám na recenziu nedávno prišiel nový smartfón Vernee X.

V predchádzajúcom článku sme vám bližšie predstavili spoločnosť Vernee a jej pôsobenie na Slovensku. Dnes vám prinášame aktuálnu recenziu tohto modrého dravca, ktorý vám za skutočne priaznivú cenu prinesie aj zaujímavé vybavenie. Čo vás bude určite zaujímať je gigantická 6200 mAh batéria, štvorica fotoaparátov a z výkonu to bude minimálne 6 GB operačná pamäť. Znie to celkom dobre, však? Poďme si teda, pekne poporiadku, predstaviť túto horúcu novinku od spoločnosti Vernee.

Dizajn smartfónu Vernee X

Predná strana je sklenená a kraľuje jej veľký 6-palcový FullHD displej s perfektným pomerom strán 18:9. Vďaka minimálnym rámikom displej zaberá až 83,3 % celej prednej strany, čo považujeme za veľmi dobrý výsledok. Sledovanie filmov, hranie hier či prehliadanie stránok sa vďaka tomuto pomeru displeju k zvyšku zariadenia stane naozajstným zážitkom. Displej je na dotyk príjemný, na príkazy reaguje v zlomku sekundy, a čo sa týka čitateľnosti a pozorovacích uhlov, smartfónu nemáme čo vyčítať.  Horná časť nad displejom ukrýva farbenú notifikačnú diódu, senzor jasu, reproduktor na volania a to najlepšie na záver – duálnu selfie kameru spolu s LED bleskom. Vernee X teda disponuje LED bleskom pri zadnom, ako aj prednom fotoaparáte.

Ak očakávate zahnuté oblé hrany displeja, možno vás prekvapíme. Vernee X sa pobral svojou vlastnou cestou, nehľadiac na novodobé trendy a hrany displeja sú ostré. Oblé hrany začínajú až o kúsok nižšie a plynulo prechádzajú do zadnej časti zariadenia. Telo zariadenia je na rozdiel od prednej sklenenej strany vyrobené z kovu. V rozložení tlačidiel na ovládanie hlasu a uzamknutie zariadenia nemusíte hľadať nič výnimočné. Rozloženie je klasické a všetky tlačidlá teda nájdete na pravom boku telefónu. Ľavý bok obsahuje iba hybridný slot pre microSD a nano SIM kartu, prípadne dve nano SIM karty zároveň.

Zadná strana vyzerá originálne a na prvý pohľad pôsobí veľmi elegantne. Dizajnéri sa rozhodli použiť matnú povrchovú úpravu, vďaka ktorej na zariadení zanecháte minimum odtlačkov a nečistôt. Zaoblenie bočných strán Vernee X je prerušené tromi nie veľmi výraznými hranami, zatiaľ čo vrch a spodok je od zadnej strany oddelený výraznou hranou. Tieto navonok dizajnérske prvky slúžia pre lepšiu manipuláciu a narábanie so smartfónom. Vo vrchnej časti zadnej strany sa nachádza duálny fotoaparát, pod ktorým dizajnéri umiestnili snímač odtlačkov prstov. V ľavom hornom rohu nájdete LED blesk, ktorý môžete využívať zároveň ako baterku.

Spodnú stranu zariadenia tvoria dva reproduktory, ktoré od seba oddeľuje USB – C port slúžiaci na nabíjanie a prenos súborov. Spodná strana Vernee X vás zaručene prekvapí absenciou 3,5 mm Jack konektoru na pripojenie vašich slúchadiel. Ten sa však nanešťastie nenachádza ani v hornej časti zariadenia, no vývojári zo spoločnosti Vernee nezabudli ani na tento, pravdupovediac celkom podstatný detail. Balenie totiž obsahuje redukciu, ktorú jednoducho zapojíte do USB-C konektoru vášho smartfónu Vernee X. Následne do nej zapojíte akékoľvek slúchadlá s 3,5 mm Jack konektorom. Druhou variantnou je  použitie bezdrôtových slúchadiel pomocou funkcie Bluetooth.

Výkon, pamäť, konektivita telefónu Vernee X

Prvý smartfón, ktorý bol vybavený novým 8-jadrovým procesorom Helio P23, je práve recenzovaný Vernee X. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou nový procesor je o 10 % výkonnejší, a čo sa týka spotreby energie, tá sa znížila až o 15%. Procesor sa spolu s grafickým procesorom Mali—G71-MP2 postarajú, aby vaše herné zážitky neboli rušené sekaním alebo omeškanými reakciami.  Smartfón sme denne využívali na bežné veci, akými sú napríklad sociálne siete, surfovanie po internetových stránkach, počúvanie hudby a samozrejme nechýbalo ani hranie.

Každý úkon bol veľmi plynulý, no pri náročnejšom multitaskingu telefón občas málinko zaváhal. Nebolo to však nič, s čím by sa 8-jadrový procesor v kombinácii s 6 GB pamäťou RAM nedokázal vysporiadať. Veľkým plusom hodnotíme gigantickú užívateľskú pamäť – až 128 GB. Recenzovaný telefón Vernee X beží na operačnom systéme Android 7.1.1 (Nougat) s vlastnou nadstavbou VOS 1.0. Termín aktualizácie na najnovší Android 8.0 (Oreo) zatiaľ nie je známy.

Hardvérovo sa jedná o naozaj vynikajúci telefón, no softvérovo by potreboval ešte doladiť.
Funkcie a vychytávky telefónu Vernee X

Okrem poriadneho výkonu Vernee X ponúka aj množstvo vychytávok a možností, ako si uľahčiť jeho používanie. Podržaním prsta na ľubovoľnom mieste na obrazovke sa vám zobrazí malé menu slúžiace na prispôsobenie si pracovnej plochy vášho smartfónu. Takýmto spôsobom si môžete zmeniť pozadie, pridávať si na plochu rôzne widgety – miniaplikácie, ako je napríklad počasie alebo kalendár, prípadne si úplne zmeniť rozloženie aplikácií na ploche.

Pokiaľ máte vo svojom smartfóne Vernee X stiahnuté veľké množstvo aplikácií, nemusíte sa namáhať s ich hľadaním. Stačí po vyrolovaní zoznamu aplikácií využiť políčko „hľadať aplikáciu“, do ktorého napíšete názov hľadanej aplikácie. Pokiaľ vám ju aj napriek tomu telefón nenájde, buď ste zadali nesprávny názov alebo je možné, že hľadanú aplikáciu nemáte nainštalovanú. V tom prípade vám telefón ponúkne možnosť „hľadať ďalej“ a odkáže vás do Obchodu Play, kde si aplikáciu môžete zadarmo stiahnuť.

Predstavte si situáciu, v ktorej ste na firemnej porade, no zabudli ste si vypnúť vyzváňanie telefónu. Telefón začne zvoniť a všetky oči sa sústredia na vás. V tej chvíli môžete situáciu zachrániť elegantným otočením vášho Vernee X displejom nadol. Telefón v tom okamihu stíchne a vy môžete s kľudom Angličana pokračovať v porade.

Pokiaľ vám nebude rozloženie navigačnej lišty vyhovovať, v nastaveniach si zvolíte, ktoré softvérové tlačidlo sa má nachádzať na ktorej strane. Rovnako ľahko si môžete navoliť, ktoré skratky budú zobrazované v notifikačnej dlaždici, ktorú vyvoláte potiahnutím prsta z vrchnej časti displeja smerom nadol.  Život je plný zaujímavých momentov, ktoré stoja za to byť zvečnené na fotografii. V momente, v ktorom potrebujete váš smartfón najviac, nemusíte zariadenie odomykať – fotoaparát aktivujete dvojitým stlačením tlačidla napájania.

Batéria a výdrž telefónu Vernee X
Batéria recenzovaného Vernee X je jednou z jeho najväčších predností.

Smartfónov, ktoré by výdržou mohli konkurovať modelu Vernee X, naozaj nie je veľa. Kapacita batérie je zaujímavých 6200 mAh, čo znamená, že aj pri neustálom pozeraní videí, telefón vydrží nabitý celý deň. To je samozrejme extrémna situácia. Bežnému užívateľovi vydrží takto vybavený telefón nabitý 2-4 pracovné dni. Úroveň nabitia batérie sme popravde moc neriešili, vždy sme mali dostatok energie na všetky úkony, ktoré sme potrebovali na telefóne realizovať. Za to spoločnosť Vernee chválime. Smartfón sme nabíjali výlučne v noci, keďže nabíjanie zaberie maximálne tri hodiny. Môže sa vám to zdať veľa, no keď vám pripomenieme, že kapacita batérie je 6200 mAh, len sa nad týmto detailom pousmejete.

Fotoaparát telefónu Vernee X – Splní si svoje poslanie

Rozlíšenie a kvalita fotoaparátu je dôležitým kritériom mnohých záujemcov o kúpu nového smartfónu. Vernee X ponúka hneď dva duálne fotoaparáty. Tomu zadnému 16 Mpx fotoaparátu pri práci pomáha menší 5 Mpx snímač a ideálne svetelné podmienky podľa potreby dotvára LED blesk. Podobne je tomu pri prednej selfie kamere, kde hlavnému 13 Mpx snímaču sekunduje menší, taktiež 5 Mpx snímač.  Boli sme milo prekvapení, keď sme zistili, že LED blesk sa nachádza aj na prednej strane smartfónu Vernee X.

Fotografie nasnímané počas recenzie

Kvalita fotografií nasnímaných týmto telefónom závisí podľa toho, či sú fotené v interiéri alebo exteriéri. Dôležitú úlohu zohrávajú aj svetelné podmienky. Hoci fotografie sú štandardnej kvality, musíme priznať, že z pohľadu „fajnšmekra“ predsa len niečo fotografiám chýba. Podľa nášho názoru fotoaparát a snímače použité v tomto smartfóne sú na dobrej úrovni, no problémom je skôr samotný systém a jeho optimalizácia.

Obsah balenia Vernee X

Na záver tejto recenzie musíme spoločnosť Vernee opätovne pochváliť a zdôrazniť, že obsah balenia poteší asi každého  z vás, kto si  Vernee X zakúpi. Mala by to byť povinná výbava každého výrobcu smartfónov, no žiaľ nie je. Súčasťou balenia je okrem konektoru na nabíjanie a USB-C kábla aj kvalitný gumený obal s vystuženými okrajmi a taktiež tvrdené ochranné sklo. Redukcia z USB-C na 3,5 mm Jack vám bez problémov umožní pripojiť si do telefónu vaše obľúbené slúchadlá.

Záverečné hodnotenie redakcie Techvia.sk

Názory jednotlivých redaktorov sme sa rozhodli spojiť v jedno záverečné hodnotenie, pretože nebolo jedinej veci, v ktorej by sme sa neboli zhodli. Poďme najskôr rovno k cene recenzovaného Vernee X. Vernee X je možné zakúpiť si na oficiálnej stránke slovenského predajcu a distribútora smartfónov Vernee – https://www.verneemobile.sk/vernee-x-modry v modrej alebo čiernej farbe za cenu 265 € vrátane DPH. Slabými stránkami smartfónu Vernee X sú optimalizácia softvéru a pravidelnosť aktualizácií na testovaný smartfón. Jeho hardvérové vybavenie je naopak ukážkové, výdrž batérie excelentná a po dizajnovej stránke telefón nemá chybu. Do budúcna by sme ocenili celkové doladenie softvéru a taktiež softvéru fotoaparátu. Hoci nefotí zle, jedno je isté, že sa z neho dá dostať viac práve vďaka optimalizácii systému. Napriek týmto menším nedostatkom vám Vernee X môžeme len a len odporučiť. Viac o záruke a servise pre túto značku sa dočítate na https://www.techvia.sk/predstavujeme-vam-znacku-vernee-ponukne-vam-vykonne-cenovo-dostupne-zariadenia/ .

Technické špecifikácie telefónu Vernee X
Rozmery 76 mm; 159,5 mm; 9,8 mm
Procesor 4 x 2 GHz + 4 x 1,5 GHz / 64 bit;
ARM Cortex – A53 ; 8 – jadrový
Chipset MediaTek Helio P23 (MT6763T)
RAM 6 GB
Displej 6-palcový; FullHD (1080 x 2160 pixelov); IPS
Interná pamäť 128 GB
Batéria 6200 mAh; Li- Polymer
Operačný systém Android (VOS); 7.1.1 Nougat
Fotoaparát predný 13 Mpx / 5 Mpx ; LED blesk
Zadný fotoaparát CMOS; 16 Mpx / 5 Mpx ; LED blesk
Rozlíšenie videí 1080p
Bluetooth 4.0
Wi-Fi 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n,
802.11n 5 GHz, Dual Band, Wi-Fi Hotspot,
Wi-Fi Direct
GPS – Typ GPS, A-GPS, GLONASS
Pamäťová karta microSD / microSDHC / microSDXC
SIM karta Nano SIM; hybridný slot
Akcelerometer Áno
Gyroskop, Hall, Kompas, Odtlačok prstov, Proximity Áno
Mobilná sieť
2G – GSM
850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz,
3G – W-CDMA 900 MHz, 2100 MHz
4G – LTE 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 2600 MHz
Mobilné dáta UMTS, EDGE, GPRS, HSPA+, LTE Cat 7
USB – Typ konektoru Typ – C 2.0
Rádio Áno
Notifikačná LED dióda Áno

Martin Morávek
Matej Bičan