robotický plavčík

Plávanie je jeden z najobľúbenejších športov počas celého roka. No počas letnej sezóny, keď je vonku neskutočne teplo, je plávanie mimoriadne príjemným spôsobom ako sa schladiť a zároveň si zašportovať.

Do príjemnej chladnej vody však nevstupujú len zdatní plavci, ale aj deti a neplavci, pri ktorých je potrebné byť opatrnejší a všímavejší.

robotický plavčík

V areáloch kúpalísk plavčíci majú na starosti bezpečnosť plávajúcich, avšak pri preplnených bazénoch je niekedy veľmi ťažké byť neustále v strehu a tak topiaceho sa človeka si nemusia všimnúť, prípadne nie včas.

robotický plavčík MantaUtopenie je treťou hlavnou príčinou úmrtia v dôsledku neúmyselného zranenia s celosvetovo viac ako 320 000 úmrtiami ročne. Preto si Coral Detection Systems, teda izraelský AI startup myslí, že jeho zariadenie môže po desaťročiach prvýkrát toto číslo znížiť na historické minimum.

V areáloch kúpalísk plavčíci majú na starosti bezpečnosť plávajúcich, avšak pri preplnených bazénoch je niekedy veľmi ťažké byť neustále v strehu a tak topiaceho sa človeka si nemusia všimnúť, prípadne nie včas.

Coral  Detection Systems sa zaoberajú záchranou života iných, pričom ich robot  „Manta 3000“ je nesmierne šikovný autonómny kamerový systém, ktorý monitoruje bazény pre prípad topiacich sa.

Manta 3000 je v podstate úplne sebestačné bazénové monitorovacie zariadenie. Po inštalácii skúma plochu 10×10 metrov s podvodnou kamerou pripojenou k počítačovému systému.

Po vstupe do bazéna si vás Manta naskenuje, zapamätá si vás a vie rozpoznať rovnako ako aj iných ľudí nachádzajúcich sa v bazéne s vami. Pokiaľ sa osoba ponorí pod vodu a po viac ako 15-tich sekundách nevypláva na hladinu, Manta vydá varovný signál, ktorý upozorní plavčíka alebo ľudí navôkol.

Manta 3000 síce samotnú obeť nezachráni, ale upozorní na ňu a tak sa môže predísť vážnejším či trvalým  zraneniam, ako napríklad poškodeniu mozgu.

robotický plavčík Manta

Nie je náročná na údržbu, pretože Mantu nie je potrebné zapínať či vypínať. Funguje totiž na solárnu energiu vďaka solárnym panelom umiestneným na jej povrchu. Môže však fungovať aj na pohon záložných batérií.

Aj keď to určite nie je prvý systém poháňaný AI určený na zvýšenie bezpečnosti bazénov, patrí medzi najdostupnejšie. S cenou pod hranicou 2 500 USD predstavuje jedinečné riešenie, ktoré nemá žiadneho konkurenta v podobnej cenovej kategórii. Manta 3000  je tak dostupná pre mnohé domáce bazény.

Zdroj: thenextweb.com