Nový Samsung J5 (2016) DUOS je na prvý pohľad elegantnejší smartfón než jeho predchodca J5 (2015), hoci s veľmi malými hardvérovými zmenami. Nová J5 trošku narástla čo do veľkosti displeja, ide o 5,2“ AMELOD displej. Rám tela smartfónu je vyhotovený z vysokolešteného kovu so zabrúsenými hranami. Pod odnímateľným jemne rastrovaným zadným krytom je uložená odnímateľná batéria. Vedľa batérie po pozdĺžnej strane sa nachádzajú dva sloty pre SIM kartu a jeden slot pre SD kartu. Na pravej strane telefónu je tlačidlo zapnutia/vypnutia a na opačnej strane sú dve tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Na prednej strane v spodnej časti v strede je umiestnené hardvérové tlačidlo domov a dvojica senzorických tlačidiel po stranách, v tomto prípade však  žiaľ nepodsvietených. V hornej časti telefónu vedľa stredového reproduktora sa nachádza fotoaparát, prisvecovacia dióda a senzor priblíženia k displeju. Na spodnej hrane telefónu sú dva konektory. Jeden slúži na nabíjanie a druhý 3,5mm na pripojenie slúchadiel do uší.

Displej je použitý super AMELOD o veľkosti 5,2“ s rozlíšením 1280×720 pixelov. Jemnosť displeja v tejto cenovej kategórii telefónu je dostačujúca. Vyzdvihol by som pozorovacie uhly, ostrosť a farebnú sýtosť  zobrazovania. Veľkým a podstatným nedostatkom je absencia senzoru jasu, hoci v nastavení  je možnosť výberu zo štyroch režimov zobrazovania a ešte aj špeciálny režim, ktorý sa používa na priamom slnku. Ide o režim vonku, ktorý pri aktivovaní na 15 minút zosilni jas displeja na maximum. Pri tomto jase je čitateľnosť displeja skutočne zaručená aj na slnku. Už spomínaný senzor jasu vám bude zrejme najviac chýbať v noci, tak ako mne,  keď displejom osvetlíte všetko okolo seba a zároveň ostanete oslepený žiarou svojho telefónu L.

Hardvérovému výkonu 1,2 GHz štvorjadrového procesora s 2 GB RAM v tejto pre Samsung najnižšej modelovej rade telefónov nie je čo  vytknúť, avšak netreba mať veľké očakávania. Systém bežal plynule, bez väčšieho zaváhania. Pri spustených viacerých aplikáciách alebo náročnejších inštaláciách systém fungoval s trochu dlhšou odozvou na reakciu displeja. Toto sa prejavilo aj na zadnej strane telefónu miernym prehriatím.

Telefón je možné používať s jednou SIM kartou alebo vložiť do samostatného slotu druhú SIM kartu. Tu sa potom objaví ponuka „správca SIM kariet“, kde si nastavíte ikonu, názov kariet, ktorá z nich je určená na telefonovanie, a  ktorá na data, taktiež aký režim karte povolíte, či 2G,3G,4G. Ďalej karty môžu mať nastavené samostatné pozadia či vyzváňacie tóny. Karty pracujú v režime Dual SIM Stand-by, čo znamená, že obe karty sú vždy na príjme.

Operačný systém Android 6.0.1 Marshmallow Samsung obohatil svojou grafickou nadstavbou TouchWiz, ktorá už vyzerá rovnako ako v predchádzajúcich modeloch. Čo určite ocenia zákazníci, ktorí majú doma staršie modely od Samsungu, že sa budú  cítiť ako doma J. Samsung tento raz do systému nenapchal zbytočné aplikácie, čo veľmi oceňujem,  aspoň sa nezaťažuje systém. Všetky aplikácie, ktoré sa v základe nenachádzajú, je možné si doinštalovať  z Galaxy Apps alebo obchodu play.

Samsung v J5 použil 13MPx fotoaparát s bleskom. Fotoaparát má v základe predinštalované režimy: automatický, profesionálny, panoráma, sériové snímanie, klasická tvár, ozvučená snímka, športy.

Fotoaparát pracuje spoľahlivo, zaostrovanie je možné aj pomocou kliknutia na objekte na displeji.

Predný 5MPx fotoaparát s prisvecovacou diódou postačuje na fotografie typu selfie na sociálne siete, čo mladšia generácia určite ocení.

Záver alebo plusy a mínusy

Výrobca telefónu použil kovové telo, ktoré s odnímateľným zadným krytom dobre lícuje, pričom je veľmi dobre dielensky spracované. Ovládateľnosť a držanie smartfónu je dobré,  nekĺže sa v ruke. Snáď by som len vytkol, že bočné tlačidlá nemajú žiadnu  textúru, ktorá by trošku mohla napomôcť ešte k istejšiemu držaniu telefónu. Hardvér a softvér sú vyvážené a dobre spolupracujú. Na tento telefón, ako klasického predstaviteľa strednej triedy, je to  akurát. Ak mám zhrnúť mínusy z môjho pohľadu, je to  už spomínaná absencia senzoru jasu, chýbajúca notifikačná dióda a nepodsvietené, nevibrujúce senzorické tlačidlá. A snáď ešte chýbajúci gyroskop. Smartfón  Samsung Galaxy J5 (2016) pri cene cca 220,- EUR vo svojej triede má svojim  zákazníkom  čo ponúknuť a určite si ich získa a nesklame výdržou batérie.

technické špecifikácie

Procesor Frekvencia procesora 1.2 GHz

Typ CPU štvorjadrový procesor

Displej Veľkosť (hlavný displej) 5.2″ (131.8mm)

Rozlíšenie (hlavný displej) 1280 x 720 (HD)

Super AMOLED Farebná hĺbka (hlavný displej) 16 mil.

Podpora pera S Pen – nie

Fotoaparát Rozlíšenie pri nahrávaní videa FHD (1920 x 1080) @30fps

Hlavný fotoaparát – rozlíšenie CMOS 13.0 MP

Sekundárny/Predný fotoaparát – rozlíšenie CMOS 5.0 MP

Hlavný fotoaparát – blesk: áno

Hlavný fotoaparát – Auto focus: áno

Pamäť Veľkosť pamäte RAM (GB) 2 GB

Vnútorná pamäť (GB) 16 GB

Používateľsky dostupná pamäť (GB) 10.9 GB

Externá pamäť – MicroSD (až do 128 GB)

Sieť Hybridný slot: Dual-SIM

Veľkosť SIM karty – Micro-SIM (3FF)

Infra:  2G GSM, 3G WCDMA, 4G LTE FDD, 4G LTE TDD

2G GSM – GSM850, GSM900, DCS1800, PCS1900

3G UMTS – B1 (2100), B2 (1900), B5 (850), B8 (900)

4G FDD LTE – B1 (2100), B3 (1800), B5 (850), B7 (2600), B8 (900), B20 (800)

4G TDD LTE – B40 (2300)

Konektivita ANT+: áno

Verzia USB: USB 2.0

Lokalizačné služby: GPS, Glonass

Konektor na slúchadlá: 3,5 mm stereo

MHL: nie

Wi-Fi 802.11 b/g/n 2.4GHz

Wi-Fi Direct: áno

Verzia Bluetooth – Bluetooth v4.1

NFC: áno

Bluetooth profily: A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP

Synchronizácia s PC: Smart Switch (PC)

Operačný systém Android 6.0 Marshmallow + TouchWiz UI
Farba: GOLD

Typ zariadenia: Dotykový Bar

Senzory Akcelerometer, Hallový senzor, Senzor priblíženia
Fyzické rozmery

 

Rozmery (V x Š x H, mm) 145.8 x 72.3 x 8.1

Hmotnosť (g): 158

Batéria Používanie internetu (3G) (v hod.)  až do 11

Používanie internetu (LTE) (v hod.) až do 13

Používanie internetu (Wi-Fi) (v hod.)  až do 14

Doba prehrávania videa (v hod.) až do 17

Kapacita batérie (mAh) 3100

Vymeniteľná batéria – áno

Doba prehrávania audia (v hod.) až do 71

Čas hovoru (3G WCDMA) (v hod.) až do 21

Audio a video Video formáty:  MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM

Rozlíšenie pri prehrávaní videa:  FHD (1920 x 1080) @ 30fps

Audio formáty: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB,          FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA

Služby a aplikácie S-Voice: nie

Mobile TV: nie

Fotografie pri rôznych svetelných podmienkach:

text & foto Martin Morávek