Rodina testovacích smartfónov sa nám najnovšie rozrástla o telefón Samsung Galaxy S7 Edge.
Už od prvej chvíle som vedela, že som našla „spriaznenú dušu“ a budeme si rozumieť.
Smartfón má zaujímavý, moderný dizajn, najmä zaoblené hrany displeja na oboch stranách. Jeho rozmery sú 150,9 x 72,6 x 7,7mm  s hmotnosťou 157g. Nejde o žiadnu ľahkú váhu, ale v tomto prípade mi to vôbec neprekážalo, na podobné telefóny som zvyknutá.

Telefón je orámovaný strieborným kovovým pásikom. Okrem zaobleného displeja má zaoblené aj bočné hrany, vďaka čomu je príjemný na dotyk. Telefón je tenší, trošku som sa ho bála držať, aby mi nevykĺzol z ruky. Testovací balíček však obsahoval aj ochranný zadný kryt, ktorý som používala spolu s telefónom  po celý čas testovania a všetko bolo v poriadku. Z oboch strán je tvrdené sklo, čo pridalo telefónu na elegancii.
Na ľavej strane sa nachádza ovládanie hlasitosti, napravo je tlačidlo zapnutia. Micro USB vstup je zo spodnej strany, taktiež aj 3,5 mm audio jack a mriežka reproduktora. Z vrchnej strany je situovaný spoločný slot pre SIM kartu ako aj pre pamäťovú micro SD kartu. V tomto prípade má smartfón integrovanú batériu.
Na zadnej strane nájdeme šošovku fotoaparátu, vedľa ktorej je LED blesk.

Kapacita batérie je 3600 mAh, čo je slušné a pri štandardnom používaní vydrží 2-2,5 dňa. Mne samozrejme vydržala 1-1,5 dňa, keďže som telefón nastavovala, skúšala aplikácie, hrala sa s fotoaparátom, telefonovala, emailovala…  Telefón má už predinštalovanú šikovnú aplikáciu na šetrenie batérie, ktorú pre dlhšiu výdrž určite odporúčam používať. S7 Edge podporuje rýchle nabíjanie Quick Charge 2,0, kedy je doba nabitia na 100% s originál Samsung nabíjačkou výrazne kratšia ako pri iných telefónoch.

Displej má uhlopriečku 5,5, palca a je použitá technológia AMOLED. Displej je veľmi dobre čitateľný aj na priamom slnku, farby sú sýte, výrazné. Samotný displej je zaoblený na oboch stranách. Kto ešte nemal telefón s takýmto displejom v ruke, príde mu to zvláštne, aj ja som si musela chvíľu zvykať. Zvykla som si však veľmi rýchlo a aj vďaka tomuto je smartfón zaujímavý. Najmä pri čítaní webu, textu na šírku, akoby sa text vynáral spoza smartfónu. Je to efektné. V hornej časti je predný snímač fotoaparátu a identifikačná LED dióda.

Zakrivenie dispeja má aj svoje praktické využitie, nejde len o samotný dizajn. Potiahnutím prsta zo strany sa nám otvorí ponuka bočného panelu s voliteľnými aplikáciami. Na túto funkciu je potrebné si zvyknúť, keďže štandardom bolo, že aplikácie sme mali na ploche alebo vo forme widgetov. Je to však rýchly prístup k aplikáciám, je to šikovné a rýchlo sa s tým človek zžije.

Samsung prišiel pri tomto type aj s odolnosťou voči vode s certifikátom IP68. Výrobca udáva možnosť použitia telefónu do hĺbky 1,5 m pod vodnou hladinou po dobu 30 minút. Osobne som túto vodeodolnosť neskúšala, nenabrala som odvahu. Bežné ošpliechanie, opršanie však zvláda bez problémov.

Hlavný fotoaparát ma rozlíšenie 12 megapixelov  s objektívom s veľmi dobrou svetelnosťou. Snímky, ktoré som urobila, ma veľmi milo prekvapili. Fotky sú vydarené, pekné, farby reálne, sýte. Zaostrovanie je veľmi rýchle, celkovo je fotoaparát svižný. Telefón má prednastavené režimy ako Selektívne ostrenie (rozmazané pozadie, ostrý objekt v popredí alebo naopak), Panoráma, HDR, či Automatický režim. Môžeme sa pohrať aj s Profesionálnym režimom, kde sa dá nastavovať množstvo parametrov a pre tých najnáročnejších je možné fotiť aj vo formáte RAW.

Predný fotoaparát má rozlíšenie 5 megapixelov a je šikovným pomocníkom pri vytváraní selfie, má dostatočne široký záber a priaznivci tohto fenoménu budú spokojní.

Spokojná som bola aj s rozhraním telefónu, so zadelením aplikácií do jednotlivých skupín, nastavenie bolo jednoduché.

V telefóne je použitý operačný systém  Android 6.0.1 Marshmallow.

Ak mám zhodnotiť telefón po zhruba týždni používania, musím povedať, že aj napriek tomu, že som k Samsungu nikdy neinklinovala, tento model ma presvedčil o opaku. Samsung Galaxy S7 Edge je veľmi vydarený smartfón, pri ktorom som získala pocit, že sa naň môžem spoľahnúť. Dokáže užívateľovi ponúknuť všetko, čo potrebuje a aj niečo naviac. Navyše má atraktívny a moderný dizajn, ktorý je „čerešničkou na torte“.

Fotografie pri rôznych svetelných podmienkach:

text & foto Gabriela Nováková

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here