Na testovací stôl nám prišiel tablet Samsung Galaxy Tab A 2016 v 7“ verzii. Na prvý pohľad  dizajnom veľmi pripomína svojho predchodcu.
Tablet disponuje 7“ IPS HD displejom 1280 x 800 bodov, čipset SC7731 Spreadtrum, 8 GB RAM, 5 MP fotoaparát, 4000mAh batériou, OS Android 5.1 a prípadná verzia aj s LTE.

Telo tabletu je vyhotovené z plastu, ktorý dobre lícuje a ani pri silnejšom namáhaní nijak nevŕzga a nedeformuje sa. Hrany sú zaoblené a pogumované, čo spolu s jemnou textúrou zadného krytu dodáva tabletu príjemný a pohodlný dotyk, bez toho, aby došlo k náhodnému skĺznutiu zariadenia z ruky. Na pravej strane sa nachádza tlačidlo zapnutia/vypnutia a ovládania hlasitosti. Na ľavej strane je slot pre microSD kartu a v našom prípade aj slot pre SIM kartu. Prednú stranu na spodnom okraji v strede neodmysliteľne dopĺňa hardvérové podlhovasté tlačidlo a dve softvérové tlačidlá – žiaľ nepodsvietené.
Samsung do operačného systému nepridal veľa aplikácií, ktoré by sa mohli tváriť duplicitne, ale len tie v podstate základné na fungovanie systému a celého zariadenia, ktoré je podľa mňa dosť hardvérovo poddimenzované. Tento nedostatok sa prejavoval už pri otvorenom internetovom prehliadači a spustení viacerých okien a preklikávaní medzi nimi. Dochádzalo k spomaleným reakciám alebo k sekaniu. Ale pokiaľ ako užívateľ nebudem až tak kritický a náročný, zariadenie si doplním o aplikácie v obchode Google play a všetko si doinštalujem. Inak zariadenie a systém pracuje korektne bez žiadnych ťažkostí. Verzia, ktorú som mal na testovaní, mala slot pre SIM kartu. Toto mne osobne veľmi vyhovovalo a tablet som aktívne používal, aj keď som bol mimo wifi siete. Samozrejmosťou po vložení SIM karty je, že z tabletu sa dá telefonovať, posielať  a prijímať sms.

Tento tablet je vhodný pre denné používanie, na ktoré ho predurčuje jeho kapacita batérie, ktorá pri „náročnom“ používaní vydržala celý deň. V prípade „menej náročného“ využívania cca 2-3 hodiny denne, zariadenie budete nabíjať  tak každý tretí deň.

Taktiež toto zariadenie so svojimi rozmermi, konštrukciou a výrobcom predinštalovaným detským režimom je  vhodný do detských rúk. Po spustení tohto režimu sa prostredie zmení na nepoznanie. Ponuka aplikácií sa zmení na zvieratká a ich prioritou je čo najviac upútať dieťa. Toto všetko sa dá v špeciálnej ponuke rozšíriť o ďalšie aplikácie a hry.

Tento detský režim má rodič pod kontrolou a je chránený PIN kódom. Bez zadania PIN kódu dieťa nemá možnosť nakupovať aplikácie, môže mať určený čas, ktorý môže stráviť pri tablete alebo možnosť volať na ľubovoľné čísla, ale len tie, ktoré mu rodič zadefinuje.

Toto zariadenie v približnej cene 140 € (wi-fi) a 205 € (LTE prevedenie), ma i napriek niektorým nedostatkom milo prekvapilo a presvedčilo o svojom využití a mieste na trhu.

Fotografie vytvorené tabletom:

text & foto Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here