technológia loT
Inováciu v oblasti IoT podporilo 14 mld. USD vložených do výskumu a vývoja v roku 2017; na jar 2018 bude uvedená jednotná aplikácia SmartThings; do roku 2020 budú všetky pripojiteľné zariadenia Samsung podporovať IoT.
Spoločnosť Samsung Electronics na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES 2018 predstavila svoju víziu a stratégiu v oblasti inteligentného internetu vecí (IoT).

Počas tlačovej konferencie Samsung predviedol svoju jedinečnú schopnosť ponúknuť užívateľom bezproblémové prepojenie zariadení určených pre domácnosť, kanceláriu i mobilné použitie. Samsung pracuje na tom, aby do roku 2020 podporovali všetky jeho produkty IoT. Spoločnosť taktiež oznámila svoj plán podporiť rozšírenie IoT prostredníctvom otvorenej, konzistentnej a inteligentnej platformy.

 „V spoločnosti Samsung veríme, že IoT by nemalo byť o nič zložitejšie než stlačenie vypínača. Nové produkty a služby, ktoré dnes predstavujeme, by mali prispieť k jednoduchšiemu a prirodzenejšiemu používaniu IoT,“ uviedol Hyunsuk (HS) Kim, prezident spoločnosti a riaditeľ divízie Consumer Electronics spoločnosti Samsung a Samsung Research. „Rozhodli sme sa, že urýchlime rozšírenie IoT medzi všetkých užívateľov a do roku 2020 ho budú podporovať všetky pripojiteľné zariadenia Samsung. Tento pokrok dovolí užívateľom oceniť výhody života, v ktorom je všetko jednoducho a prirodzene prepojené.“

Inteligencia vecí pre každého

Filozofia spoločnosti Samsung v oblasti IoT je postavená na otvorených inováciách, ktoré IoT sprístupňuje väčšiemu počtu ľudí a ktoré v spojení s inteligenciou dokážu ponúknuť každému užívateľovi individuálne prispôsobený zážitok. Dnešný roztrieštený a zložitý ekosystém IoT je pre takéto rozšírenie prekážkou. Aby sa IoT stal skutočne prístupným a všadeprítomným, potrebuje dosiahnuť isté kritické množstvo a rovnako potrebuje otvorené inovácie. Široké portfólio produktov zahŕňajúce televízory, domáce spotrebiče a smartfóny a popredné postavenie spoločnosti Samsung pri budovaní konektivity 5G stavajú Samsung do dobrej počiatočnej pozície, aby mohol prostredníctvom platformy SmartThings ponúknuť otvorený ekosystém IoT.

Spoločne s ďalšími partnermi, medzi ktorých patrí aj konzorcium Open Connectivity Foundation (OCF), spolupracuje na tvorbe jednotných odborových štandardov. OCF je najväčšie svetové zoskupenie zameriavajúce sa na tvorbu štandardov v oblasti IoT a medzi výrobky spoločnosti Samsung, ktoré už získali certifikáciu tohto zoskupenia zaručujúcu interoperabilitu potrebnú pre IoT, patrí čip ARTIK, klimatizačná jednotka a chladnička Family Hub.
Na jar 2018 predstaví Samsung jednotnú aplikáciu SmartThings, ktorá nahradí súčasné aplikácie zamerané na IoT vrátane aplikácií Samsung Connect, Smart Home, Smart View a ďalšie a umožní ovládať akékoľvek zariadenie podporujúce SmartThings priamo z telefónu, televízora, auta alebo zo samostatnej aplikácie. Samsung taktiež oznámil plánované pripojenie HARMAN Ignite do úložiska SmartThings Cloud, čo umožní využívať výhody IoT nielen v inteligentnej domácnosti ale aj v aute. Spotrebitelia tak získajú možnosť spravovať svoju pripojenú domácnosť z automobilu a naopak.

Neoddeliteľnou súčasťou vízie spoločnosti Samsung je, aby všetky zariadenia boli pripojené a dokázali inteligentne komunikovať. Digitálny asistent Bixby od spoločnosti Samsung prináša individuálne prispôsobené služby postavené na umelej inteligencii do viacerých zariadení. V roku 2018 bude hlasové ovládanie prostredníctvom asistenta Bixby dostupné vo vybraných smart televízoroch a v nových chladničkách Family Hub, v ktorých zjednoduší vykonávanie každodenných činností. Vďaka vzájomnej spolupráci inteligentných zariadení a služieb bude všetko, čo v domácnosti robíme, jednoduchšie.

Vzhľadom na to že väčšia miera prepojenia vyžaduje aj lepšie zabezpečenie, spoločnosť Samsung oznámila, že do svojich pripojených zariadení, vrátane produktových radov Smart TV, Smart Signage, ďalších mobilných produktov a inteligentných domácich spotrebičov, začlenila svoju dôveryhodnú technológiu Samsung Knox. Technológia Knox zahŕňa systém zabezpečenia hardvéru a aktualizácie firmwaru pre zabezpečenie ochrany zariadení.

Budovanie prepojenej budúcnosti

Spoločnosť Samsung zdôraznila svoje odhodlanie investovať do perspektívnych technológií. V roku 2017 vynaložila na výskum a vývoj viac než 14 mld. USD. Zvýšila taktiež svoje investície prostredníctvom programu Samsung NEXT, čo je kľúčová iniciatíva, prostredníctvom ktorej chce Samsung urýchliť svoju transformáciu v integrovanú hardvérovú a softvérovú spoločnosť.
Samsung taktiež v rámci svojej novo konsolidovanej divízie Samsung Research vytvoril nové stredisko umelej inteligencie (AI Center). Činnosť strediska, ktorého súčasťou sú v roku 2018 štyri laboratóriá v Toronte, Montreale, Cambridgi (Veľká Británia) a v Rusku, doplní súčasnú prácu v Kórei a Silicon Valley a k napĺňaniu ambícií spoločnosti v oblasti umelej inteligencie prispejú taktiež aktivity v oblasti fúzií a akvizícií.

Bezproblémové používane zariadení

Nové produkty a služby oznámené na veľtrhu CES 2018 ukazujú, aký pokrok zaznamenala spoločnosť Samsung pri budovaní hladko prepojeného internetu vecí (IoT).

  • Domácnosť: Od tohto roku budú smart televízory Samsung vytvárať medzi zariadeniami prepojenú sieť, ktorá užívateľom zaistí hneď po vybalení televízora jednoduché prihlásenie. Nové chladničky Family Hub ponúkajú celý rad inteligentných funkcií ako napr. synchronizáciu zásob potravín s prípravou pokrmov a lepšiu prepojenosť a organizovanosť členov rodiny. Smart televízory Samsung a chladničky Family Hub sú vybavené hlasovým asistentom Bixby, čo televízorom poskytuje lepší prístup k aplikáciám, schopnosť jednoducho vyhľadávať filmy podľa žánru a hereckého obsadenia a zobrazovať osobné fotografie, zatiaľ čo chladničky Family Hub dokážu rozpoznať hlasy jednotlivých členov rodiny a poskytnúť personalizované informácie, napríklad správy, predpoveď počasia a aktuálne položky z plánovacieho kalendára. Smart televízory Samsung a chladničky Family Hub budú taktiež fungovať v rámci jedinej prepojenej cloudovej platformy SmartThings Cloud, ktorá bude slúžiť ako inteligentný panel na sledovanie a ovládanie pripojených zariadení.
  • Kancelária: Samsung pretvára koncepciu tradičnej kancelárie pomocou flexibilných riešení, ktoré vyhovujú potrebám moderného mobilného pracovníka. Ľuďom, pre ktorých práca nekončí odchodom z kancelárie, poskytuje Samsung Notebook 9 Pen dostatočnú kapacitu a výkon a taktiež mobilitu. 55-palcový interaktívny digitálny flipchart Samsung Flip zjednodušuje spoluprácu v kancelárii bezproblémovým prepojením smartfónov a notebookov jednotlivých členov pracovnej skupiny, a umožňuje tak rýchlejšie zdieľanie obsahu a nápadov. Obsah alebo poznámky môžu priamo na obrazovku vkladať súčasne až štyria účastníci, a to buď pomocou prstov alebo priloženého pera.
  • Mobilita: Samsung prispieva k prechodu na siete 5G, ktoré do sveta prepojených zariadení prinesú celú škálu nových možností. Samsung spolupracuje s mobilnými operátormi a poskytovateľmi širokopásmového pripojenia kvôli realizácii prvých zákazníckych skúšok v sieťach 5G, v ktorých sú prenosové rýchlosti oproti sieťam 4G LTE využívaným súčasnými telefónmi až stonásobné. Samsung prostredníctvom konektivity 5G predstavil svoju víziu pohodlnejšieho cestovania autom. Samsung Digital Cockpit ukazuje, ako je možné automobil bez problémov prepojiť s inými „vecami“ v rámci internetu vecí. Nový dizajn prístrojovej dosky spolu s hlasovým asistentom Bixby umožňujú jednoduché ovládanie vybavenia vo vozidle aj pripojených zariadení v domácnosti pomocou hlasu, dotyku, gesta a pravidiel definovaných na základe kontextu. Pasažieri môžu počas jazdy taktiež sledovať filmy streamované ultravysokou rýchlosťou. Vôbec prvá telematická ovládacia jednotka (TCU) s podporou sietí 5G dokáže dáta sťahovať a odosielať rýchlejšie a umožňuje komunikáciu medzi vozidlom a ostatnými zariadeniami, čím pokladá základy pre lepšie autonómne riadenie.

Tlačová správa