robotický vysavač Samsung

Inteligentné technológie nám na jednej strane šetria veľké množstvo času, no na druhej strane majú stále určité nedostatky. Spoločnosť Samsung vyvinula automatický robotický vysávač, ktorý zvládne nudnú prácu za vás a zároveň ušetrí váš drahocenný čas. Je však naozaj tak efektívny ako sa o robotických vysávačoch hovorí? Dokáže plnohodnotne nahradiť ľudskú ruku alebo rozmetá nadrobené omrvinky po celom byte?

Dizajn a orientácia v priestore

Zariadenie je vysoké 97 mm a na prvý pohľad môže pôsobiť veľmi komplikovane ba až hrozivo. Áno, po prvom spustení sa síce pustil do vysávania jedného z kvetov v obývačke, ktorého listy siahajú až po zem, no veľmi rýchlo si to rozmyslel a pobral sa ďalej. Vďaka technológii Visionary Mapping a senzoru FullView 2.0 si zmapoval plochu celého bytu a ku spomínanému kvetu sa viac nevrátil.

Stále sa jedná o pomerne mladý prírastok do rodiny inteligentných spotrebičov v domácnosti, no obitých rohov a poškriabaných častí nábytku sa rozhodne báť nemusíte. Na zaregistrovanie okrajov miestnosti či nábytku v nej, slúži okrem mnohých senzorov, aj plastová lišta v prednej časti. Po priblížení sa na vzdialenosť až 1,5 cm od predmetu POWERbot spomalí. Ako náhle ucíti tlak v prednej časti zastaví úplne a na rad prichádza technológia Edge Clean Master. Vysunie sa 288 mm široká, červená lišta – lamela a dôkladne povysáva všetky okraje okolo predmetu. Zaujímavosťou je automatické čistenie stierky, ktoré vám ušetrí váš voľný čas a údržba vysávača sa tak zúži na vysypávanie nádoby po skončení programu. Samsung POWERbot je natoľko šikovný, že naplnenie zbernej nádoby vám ohlási aj sám.

Výkon a technológia Power Control

V okamihu, keď snímač nečistôt zaregistruje väčšiu koncentráciu neporiadku na ploche, cez ktorú prechádza, zariadenie zvýši svoj sací výkon. Sacia sila je vskutku pôsobivá a dosahuje až 20 wattov. V rodinných domoch či bytoch sa nachádza zvyčajne niekoľko typov povrchu, od kobercov cez plávajúce podlahy až po dlaždice. Rôzne materiály a taktiež koncentrácia nečistôt. O to sa však starať nemusíte. Technológia Power Control je jednou z veľkých predností tohto robotického vysávača. Na každom povrchu si POWERbot podľa potreby sám pridá alebo uberie z výkonu, aby dokázal spoľahlivo povysávať akýkoľvek povrch v danej miestnosti.

Pohyb, obratnosť a ovládanie

Na pohyb vysávaču slúžia dve väčšie kolieska umiestnené po okrajoch a dve menšie kolieska umiestnené jedno v prednej a druhé v zadnej časti. Je fakt, že zariadenie pôsobí robustne, no jeho obratnosť je fascinujúca. Systém Easy Pass zabezpečí pohodlné zdolávanie prahov či nerovností. V našom prípade boli prahy vyššie ako 1 cm, ktorý by malo zariadenie zvládať bez problémov. Po chvíli trápenia sa vysávač konečne prebojoval do ďalšej miestnosti. POWERbot vs. prahy – 1:0 ! Zo schodov nám našťastie nezletel, včas zastavil a zameral sa na časť domu, ktorú ešte neprešiel.

Ak by bol však vysávač spustený počas vašej neprítomnosti, môžete aktivovať voliteľné príslušenstvo v podobe Virtual Guard. Na spustenie stačí jediné stisnutie tlačidla a vysávaču tak postavíte neviditeľnú stenu, cez ktorú jednoducho neprejde, nech sa snaží akokoľvek. Tohto virtuálneho strážcu môžete umiestniť práve ku schodom alebo inej väčšej prekážke. Plánované čistenie nastavíte veľmi jednoducho pomocou diaľkového ovládača alebo displeja, ktorý je zabudovaný na vrchnej strane vysávača. Pokiaľ sa vám však nebude plocha zdať dostatočne vysatá, zasvietite ovládačom na dané miesto a POWERbot proces zopakuje. Pokiaľ máte času tak málo, že nestíhate zadávať pokyny na začatie vysávania z pohodlia domova, môžete tak spraviť na diaľku. Funkcia Wi-Fi Control si veľmi dobre rozumie s aplikáciou Smart Home od spoločnosti Samsung, ktorá je voľne dostupná na stiahnutie pre väčšinu zariadení so systémom Android a iOS. Plánovanie vysávania a obsluha zariadenia nikdy nebola ľahšia. Vyskúšali sme všetky tri spôsoby ovládania, no najčastejšie sme POWERbot obsluhovali diaľkovým ovládačom.

Robotický vysávač Samsung POWERbot VR7000 začína každú zo svojich ciest v stanici, v ktorej sa nabíja a po prvom spustení si ju zafixuje do pamäte ako miesto, kam sa má po skončení vysávania vrátiť. Stanicu možno bezproblémovo navŕtať do steny alebo voľne položiť na akýkoľvek povrch. Vďaka gumeným podložkám s ňou nepohne ani samotný robotický vysávač.

Výdrž a obsah balenia

Priemerná výdrž je okolo hodiny a pol, no pri maximálnom výkone 20 wattov sa jeho výdrž pochopiteľne zníži na približne 35 minút. Výhodou je funkcia automatického dobitia, vďaka ktorej sa zariadenie pri nedostatočnom množstve energie samo poberie do nabíjacej stanice. Po dobití pokračuje v plnení vašich rozkazov. Nabíjanie trvá cez dve hodiny. Ak si myslíte že to je celkom dlhá doba, zoberte do úvahy fakt, že na jedno nabitie je schopný povysávať cez 300 m². POWERbot sa nachádza v rozmernej škatuli spolu s nabíjacou stanicou, prehľadným návodom na používanie, ovládačom a náhradným filtrom. Virtual Guard je súčasťou voliteľného príslušenstva

Záverečný verdikt

S robotickým vysávačom Samsung POWERbot VR7000 sme si užili kopu zábavy. Rozhodne sa nejedná len o zbytočne drahý dizajnový kúsok, ale o plnohodnotné inteligentné zariadenie do každej domácnosti. Aj bez zadania príkazu si cestu pre vysávanie stanovil sám a bolo veľmi málo miest, ktoré by bol vynechal. S cenovkou 809 € vrátane DPH sa síce nejedná o najlacnejší robotický vysávač na trhu, no v pomere cena kvalita sa jedná o veľmi dobrú voľbu. Takže pokiaľ sa doma stále neviete dohodnúť na tom, kto vysával naposledy, Samsung POWERbot VR7000 túto večnú dilemu vyrieši za vás.

text & foto Martin Morávek a Matej Bičan