elektormobil

Je známe, že elektromobily sú ekologické a šetrné k životnému prostrediu. Obvykle sa elektromobil nabije pred jazdou  akumulátorom z externého zdroja. Samozrejme elektrické automobily majú veľa výhod i nevýhod. Veľkou výhodou je, že elektromobily neprodukujú svojou činnosťou výfukové plyny, vďaka čomu sú ekologické a šetria našu planétu. Nevýhodou je ich krátky dojazd. Nakoľko je však Samsung firma, ktorej nie je ľahostajné životné prostredie, tak vyskúšala zakomponovať batériu svojej výroby do týchto ekologických automobilov.

autobatéria

Myšlienka univerzálneho napájacieho zdroja nie je nová, no vedci spoločnosti Samsung sa domnievajú, že prišli s riešením problémov pretrvávajúcich v súvislosti so životnosťou a stabilitou.

autobatéria

Spoločnosť Samsung vyvinula polovodičovú batériu, ktorá by mohla elektromobilu umožniť prejsť 800 km na jedno nabitie, čím sa dramaticky zvýši hustota energie oproti súčasnej úrovni technológie akumulátorov.

Samsung

Tradičné lítium-iónové batérie, ktoré sa dnes používajú vo väčšine komerčných elektrických vozidiel, sa spoliehajú na kvapalné elektrolyty. Lítiové ióny sa pohybujú od zápornej elektródy v batérii cez tento elektrolyt ku kladnej elektróde a tak jej umožňujú pohon vozidla.

autobatéria

Problém je v tom, že súčasná úroveň technológie je obmedzená. To znamená, že pokiaľ chcete s vozidlom zájsť ďaleko, výrobca musí na tento účel batériu nabiť. Tým sa zvyšuje samozrejme hmotnosť, ako aj objem, čo môže mať pre výkon nepriaznivé podmienky.

autobatériaRiešenie vyvinuté Inovatívnym technologickým inštitútom Samsung (SAIT) a Inštitútom pre výskum a vývoj spoločnosti Samsung v Japonsku je, že používa iný anódový povlak s nanesenou 5 mikrometrovou vrstvou uhlíka a striebra. Napriek malému množstvu stačilo v bunkách testovacieho puzdra obísť problém s dendritom. Anódy by tak mohli byť tenšie, zatiaľ čo hustota energie by sa mohla zvýšiť až na 900 Wh / l.

autobatéria

Nie je jasné, kedy môže byť táto technológia pripravená na postupné prepracovanie z laboratória do skutočnej výroby, no zatiaľ ju môžeme len očakávať. Výroba batérií sa v posledných rokoch stala významným problémom pre výrobcov automobilov, pretože dopyt po nových vozidlách prevyšuje výrobnú kapacitu.

Zdroj: slashgear.com

 

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here