aplikácia Sarahah

Znovu a znovu sa objavujú aplikácie, ktoré vyvolávajú veľké množstvo pochybností a Sarahah je jednou z nich. Za necelý mesiac od jej spustenia  sa dostala do mnohých smartfónov a o chvíľu na to sa zdvihla vlna kritiky zo strany rodičov teenagerov, ktorý Sarahah začali využívať.

Čo je na Sarahah v skutočnosti tak znepokojujúce? Poďme si to vysvetliť podrobnejšie.
Čo je Sarahah?

Sarahah je anonymná služba na odosielanie správ. Po registrácii môžete poslať odkaz na váš profil priateľom alebo ho zverejniť online. Odosielanie správ prebieha v úplnej anonymite. Príjemca nemá žiadnu šancu zistiť, kto správu odoslal alebo na ňu akýmkoľvek spôsobom odpovedať.

Sarahah bola pôvodne vytvorená saudskoarabským developerom Zain al-Abidin Tawfiqom ako internetová stránka, ktorá mala veľmi jednoduchý účel – umožňovala zamestnancom posielať anonymnú spätnú väzbu svojim zamestnávateľom. Tieto správy odosielali hlavne tí, ktorí mali obavy prezentovať svoj názor na verejnosti zo strachu pred stratou zamestnania.

Tawfiq neskôr uvažoval nad uplatnením konceptu aj na osobnej úrovni, pričom spätnú väzbu by si navzájom sprostredkúvali známi a priatelia. Časť tejto webovej stránky a aplikácie zároveň si už obľúbili užívatelia na Strednom východe a taktiež v Afrike. Na západe sú užívatelia viac menej skeptickí.

Dňa 13. júna tohto roku Tawfiq uverejnil verziu aplikácie Sarahah pre obe platformy – iOS App Store a Google Play pre zariadenia so systémom Android. Popularita Sarahah sa rozšírila ako požiar a dostala sa do rebríčku top najsťahovanejších bezplatných aplikácií na obidvoch platformách.

Tento nárast popularity podporila aj integrácia aplikácie Snapchat, ktorá teenagerom uľahčila jej používanie. Je všeobecne známe, že anonymita ide ruka v ruke s kyberšikanou.
A aké posolstvo nesie tento článok?

Problém s aplikáciou Sarahah je starý ako samotný internet. Keď si ľudia budú vedomí toho, že ich činy ostanú anonymné, budú môcť povedať, napísať a robiť čokoľvek bez ohľadu na následky, ktoré spôsobia svojimi činmi.
Mnohí teenageri a ich rodičia oznámili, že aplikácia sa stala najnovšou platformou pre kyberšikanu. Nepríjemné komentáre dospievajúcich detí adresované svojim rovesníkom začali naberať na vážnosti, no niektorí z nich aj tak prehlásili, že nemôžu na Sarahah povedať nič negatívne. Iní sa naopak vyjadrili, že im prichádzali vyhrážky smrťou a dokonca jeden používateľ v recenzii na Google Play napísal : „Mojej 13-ročnej sestre niekto anonymne oznámil, že náš dvojročný brat trpí smrteľnou chorobou.“ Tu niečo nebude v poriadku.

Cyberbullying – kyberšikana, žiaľ, nie je novodobý fenomén a rozhodne nezačal aplikáciou Sarahah. Avšak anonymná povaha aplikácie je príčinou veľkého množstva pripomienok. Ak ste sa aj vy rozhodli ju vyskúšať, postupujte naozaj opatrne.

zdroj https://www.androidauthority.com/what-is-sarahah-790691/

redakcia techvia.sk