SKODA Karoq
automatická brzda pri nezatvorených dverách vodiča

Určite sa vám niekedy stalo, že ste vy alebo vaše deti pri chvíľke nepozornosti nezabuchli dvere na aute celkom dokonale. Väčšinou vás na to upozorní svietiaca kontrolka na palubnej doske, avšak nie vždy si ju všimneme. Škoda prišla so zaujímavým riešením, ktorým je automatická brzda pri rozjazde s otvorenými dverami.

Ako to celé vlastne funguje ? Predstavte si modelovú situáciu. Ráno vstanete neskoro a nestíhate prísť načas do práce. Ospalý v zhone nastúpite do auta a ako prvé za sebou zatvárate dvere, ktorými v rýchlosti buchnete príliš slabo, pripútate sa, naštartujete motor, zaradíte jednotku a chcete sa pohnúť.  Vtom sa vám automaticky aktivuje ručná brzda, s autom šklbne a vy cítite, že spojka ide do záberu, ale auto sa stále nehýbe. Uvedomíte si, že niečo nie je v poriadku.

Pri zisťovaní, čo sa v skutočnosti stalo, si na palubnej doske všimnete kontrolku, ktorá vás po celú dobu upozorňuje na slabo zatvorené alebo prípadne nezatvorené dvere. Akonáhle dvere poriadne zatvoríte, auto sa pri rozjazde automaticky odbrzdí a vy môžete bezpečne pokračovať v jazde. Jedinou nevýhodou tohto systému je skutočnosť, že tento inak dokonalý bezpečnostný prvok funguje iba pri dverách na strane vodiča. Avšak si myslíme, že absencia automatickej brzdy pri zvyšných dverách má svoje logické opodstatnenie.

Funkčnosť tohto bezpečnostného systému sme si odskúšali aj my a natočili sme pre vás krátke informačné video.

text & foto, video Martin Morávek a Matej Bičan

ZDIEĽAŤ