Škoda Scala 2019

Mimoriadne obľúbená česká automobilka Škoda oficiálne vstúpila do segmentu kompaktov. Model Scala 2019 sa okamžite stal ikonou automobilky a zaujal širokú verejnosť. Scala bola aj veľkým lákadlom na Autosalóne Viedeň 2019, z ktorého sme si priniesli niekoľko zaujímavostí.

Názov „Scala“ pochádza z latinčiny a v preklade znamená schodisko alebo rebrík. Názov sa novému modelu mimoriadne hodí, keďže je to prvý kompakt automobilky, ktorým bude schopná konkurovať taktiež mimoriadne obľúbenému modelu Golf od značky VW, prípadne vozidlu Ford Focus. Odhalená bola na podujatí v Tel Avive a nahradí staršiu Škodu Rapid, oproti ktorej je výrazne širšia, technologicky vybavenejšia a interiérovo priestrannejšia. Tieto vlastnosti jej spolu s agresívnym dizajnom poriadne pomohli a tak prémiovému Golfu nastavili do budúcna vysokú latku.

Škoda Scala 2019

Ako to bolo v prípade Škody Rapid, aj Scala sa nevyhla určitým kompromisom. Automobil je postavený na princípe modelu Golf, avšak technickým vybavením by sme Scalu prirovnávali skôr k modelu VW Polo.  Vďaka takejto zmene si Scala udržala takmer rovnakú cenu ako starší Rapid, čo malo za následok absenciu pohonu 4×4 a výkonnejších motorov. Scala je postavená na platforme MQB A0 značky VW, ktorú okrem nej využívajú aj modely Polo, Ibiza či Arona. Scala je teda o triedu väčšia ako Škoda Rapid, no k dispozícii bude len s tuhou zadnou nápravou, ktorá je však uložená na hydraulických silentblokoch. To sa však podľa automobilky pozitívne odrazilo na odhlučnení zadnej časti kabíny.

Cena a dátum predaja

Škoda Scala sa dostane do predaja v prvej polovici roku 2019 a jej cena by mala začínať na úrovni 18 500 € so základným benzínovým motorom o objeme 1,0 l. Škoda nezanevrela ani na dieselový agregát, ktorý bude mať objem 1,6 litra a výkon 115 koní. Za diesel si priplatíte ešte približne 1 000 €, zatiaľ čo benzín s objemom 1,5 litra a 150-timi koňmi bude stáť asi 22 500 €.

Škoda Scala : Dizajn a poznávacie exteriérové prvky

Škoda Scala 2019

Prvým výrazným charakteristickým znakom automobilu Škoda Scala sa stala kolmá maska chladiča. Veľkou chrómovou mriežkou a prednými svetlometmi sa Scala značne podobá na Fabiu, zatiaľ čo dizajn bočných strán novinky pripomína bočné strany modelu Superb. V základnej výbave máte k dispozícii 16-palcové kolesá, ktorých veľkosť môže, samozrejme za príplatok, narásť až na 18 palcov. Scala je 5-dverový hatchback, ktorého piate dvere budú presne ako pri Škode Rapid buď celokovové alebo elegantnejšie príplatkové sklenené, siahajúce až po spodnú hranu zadných svetiel. Vizuálnu stránku zadnej časti automobilu dotvára strešný spojler a nápis Š K O D A, roztiahnutý po spodnej časti dverí kufra. Tento nápis nahradil klasický znak Škoda a viditeľný bude aj pri iných nových modeloch značky Škoda.

Výnimočný pocit z modelu Scala dotvárajú predné a zadné LED svetlá v štandardnej výbave. Za príplatok môžete mať plne LED-kové natáčacie predné reflektory a dynamické smerovky, ktoré poznáte napríklad z dielne Audi.

Interiér : Nový štandard značky

Škoda Scala

Interiér automobilu Škoda Scala odzrkadľuje prirodzenú evolúciu automobilky Škoda. Priaznivci mäkkých plastov môžete zostať pokojní, keďže dizajnéri presne takéto materiály použili pri vrchnej časti palubnej dosky a pri vrchných lištách predných dverí. Zadné dvere a zvyšnú časť interiéru tvoria tvrdé plasty, ktorých štruktúra je však na dotyk veľmi príjemná. Pokrok v porovnaní s výbavou napríklad takej Octavie je stred dverí na úrovni lakťových opierok, ktorý je z umelej kože. Ak si priplatíte, radosť vám urobí biele alebo červené ambientné podsvietenie interiéru, vyhrievaný volant, predné sedadlá či čelné sklo, čo oceníte najmä v zime.

Škoda Scala

Škoda Scala Infotainment

Novinka prichádza s doposiaľ najväčším dotykovým panelom, aký pri modeloch Škoda môžete nájsť. Vyzerá, akoby plával v hornej polovici palubnej dosky, čo však znamená, že je takmer priamo vo vašom zornom poli. V určitej polohe nastaviteľného volantu si dokonca časť obsahu obrazovky zakryjete. Základné modely prídu s obrazovkami o rozmeroch 6,5 palca, avšak vo vyššej výbave sa pripravte na displeje s veľkosťou 8,0 až 9,2 palcov. Bez ohľadu na to, akú verziu si vyberiete, Apple CarPlay a Android Auto budú súčasťou výbavy, takže aplikácie ako navigácia či prehrávanie hudby vám nebudú robiť problém. Ak chcete, analógové budíky môžete pokojne vymeniť za 10,25 palcový digitálny virtual cockpit, ktorý vám zobrazí všetky možné funkcie, ale aj obrovskú satelitnú mapu. Vďaka dobíjacej podložke si budete môcť vaše smartfóny dobíjať aj bezdrôtovo a celá posádka automobilu sa bude môcť vďaka mobilnému hotspotu poľahky pripojiť k internetu.

Škoda Scala

Priestrannosť a praktickosť

Oproti Škode Rapid narástol objem batožinového priestoru až o 52 litrov na zaujímavých 467 litrov. Objem kufra je takmer o štvrtinu väčší ako objem, ktorým disponuje Golf, avšak stále o niečo menší ako Honda Civic. Netreba však zabúdať, že prioritou pri cestovaní je pohodlie nie batožiny, ale posádky automobilu. Tvarovanie zadných sedadiel je maximálne pohodlné a pri dlhších vzdialenostiach nebudete mať problém ani pokiaľ meriate vyše 180 cm. Priestor pre nohy je rovnako veľkorysý.

Škoda Scala

Výkon a motory modelu Škoda Scala 

BENZÍN Valce / Výkon Točivý moment 5-st. manuál 6-st. manuál 7-st. DSG
1,0 TSI 3 /  70kW/95k 175 Nm ÁNO
1,0 TSI 3 /  85kW/115k 200 Nm ÁNO na prianie
1,5 TSI 4 /  110kW/150k 250 Nm ÁNO na prianie

 

DIESEL Valce / Výkon Točivý moment 5-st. manuál 6-st. manuál 7-st. DSG
1,6 TDI 4 /  85kW/115k 250 Nm ÁNO na prianie
CNG Valce / Výkon Točivý moment 5-st. manuál 6-st. manuál 7-st. DSG
1,0 G-TEC 3 /  66kW/90k 145 Nm ÁNO

Ak ste aspoň trochu športový typ, za zváženie stojí aj športové šasi pri 1,5 litrovom benzínovom agregáte, vďaka čomu automobil znížite o 15 mm jednoduchým stlačením tlačidla. Auto je tak stabilnejšie a nastaviteľné tlmiče vám dodajú lepší pôžitok z jazdy.

Škoda Scala

Škoda Scala a bezpečnosť

Štandardnými bezpečnostnými prvkami novinky sa stalo až 9 airbagov, automatické núdzové brzdenie, ktoré registruje autá, zvieratá a ľudí. Vďaka týmto bezpečnostným prvkom je Scala jedným z najbezpečnejších automobilov vo svojej triede. Crew Protect Assist je systém taktiež dostupný v každom automobile Scala. Pri zistení bezprostrednej havárie zatvára všetky okná a časuje bezpečnostné pásy, aby tak zabezpečil vám a celej posádke modelu Scala toľko bezpečia, koľko len môže.

Ak chcete byť s modelom Scala o krok vpred, môžete mať autonómne jazdné systémy v množstve, ktoré je pre modely Škoda až nevídané. Voliteľný Side Assist vás upozorní na blížiace sa vozidlá o 70-50 metrov skôr ako bežné asistenty. Adaptívny tempomat, ktorý zrýchli alebo spomalí vaše auto je rovnako voliteľný podobne ako auto parkovací asistent, ktorý nájde miesto a cúva, zatiaľ čo vy manipulujete s brzdou a plynom.

Techvia.sk