webable-logo

Bratislava, 21.5. 2018 – Internetový prehliadač pre nevidiacich Webable z dielne slovenských študentov Fakulty informatiky a informačných technológií STU postúpil do celoeurópskeho kola súťaže Imagine Cup organizovanej spoločnosťou Microsoft. Cieľom Webable je uľahčiť zrakovo postihnutým ľuďom vyhľadávať informácie na internete.

V súčasnosti žije na svete približne 253 miliónov ľudí so zrakovým postihnutím. Napriek tomu, že žijeme v ére internetu a nových technológií, pre týchto ľudí je často obyčajné surfovanie po internete veľkou výzvou.

Narážajú najmä na sťažené navigovanie na webových stránkach, ktoré navštívia prvý raz či celkové neprispôsobenie stránky pre ľudí so zrakovým obmedzením. Najmä pre tých, ktorí nie sú zvyknutí na prácu s počítačom v bežnom živote, to môže byť neprekonateľná prekážka.

Tím študentov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v zložení Dávid Majerčák, Andrej Slaninka, Martin Žák preto prišiel s riešením, ktoré by tieto nedostatky odstránilo. Svoj projekt nazvali príznačne Webablewebový prehliadač pre zrakovo postihnutých. Spočíva vo vytvorení inteligentného asistenta pre surfovanie a automatizovanej analýze a editácii zdrojových kódov stránok, ktorá by upravila elementy, ktoré nespĺňajú súčasné štandardy, spoločne s vytvorením nielen mapy webu, ale aj mapy obsahu, ktorá usporiada obsah do logických celkov.

„Na projekte pracujeme v rámci našich bakalárskych prác na Fakulte informatiky a informačných technológií a aj keď tvoríme jeden tím, každý z nás pracuje na vlastnej unikátnej časti projektu. Naším cieľom je vytvoriť produkt, ktorý bude ľuďom uľahčovať život,“ priblížil Dávid Majerčák, jeden z autorov projektu.

Okrem víťazstva v česko-slovenskom kole Imagine Cup 2018, najväčšej celosvetovej súťaže pre mladých inovatívnych vývojárov, ktorú organizuje Microsoft už od roku 2002 a za posledných 16 rokov dostala na trh mnoho zaujímavých produktov, zaznamenal projekt úspech aj v súťaži Big Idea Challenge, kde sa dostal medzi TOP 50 z celého sveta. ,,Poslaním súťaží Imagine Cup a Big Idea Challenge je inšpirovať mladých ľudí, aby pomocou technológií nachádzali kreatívne a odvážne riešenia súčasných spoločenských problémov,“ hovorí Lenka Čábelová, PR manažérka spoločnosti Microsoft.

V celoeurópskom finále sa vývojári stretnú už 29. mája. Víťaz následne postúpi do celosvetového finále, kde má šancu zabojovať o sumu 100 000 dolárov. „Postup do CEE kola súťaže Imagine Cup nás potešil. Naším najbližším cieľom je totiž vydať aplikáciu, ku ktorej bude mať prístup širšia verejnosť a práve Imagine Cup by mohol byť pre nás odrazový mostík k úspešnému preneseniu študentského nápadu do bežnej reality ľudí, ktorým má pomôcť. Aj takto chceme ďalej zbierať spätnú väzbu od najväčších odborníkov v IT, aby sme dokázali nevidiacim ľuďom čo najviac uľahčiť život,“ dodáva Dávid Majerčák.

Pred štyrmi rokmi sa tešil slovenský tím, pozostávajúci tiež zo študentov STU v Bratislave, z účasti v celosvetovom finále súťaže Imagine Cupe. Zaujali projektom Speekle, v ktorom hravou formou motivovali deti k logopedickým cvičeniam pomocou mobilných hier.

Tlačová správa

ZDIEĽAŤ