Ako prvé ma upútal dizajn telefónu, ktorý bol na prvý pohľad iný než všetky smartfóny, ktoré som mala doteraz možnosť vidieť. Je vyhotovený v elegantnom čiernom prevedení so zaoblenými hranami a so zlatým bočným lemom, zlatým olemovaním fotoaparátu a zlatým krúžkom, slúchadlom na prednej strane. Posledne spomenutý zlatý krúžok môže esteticky rušiť, ale nie je to nič závažné.  Rozmer telefónu je 156 x 77 x 8,9 mm s hmotnosťou 165 g. Zadný kryt telefónu je z plastu, je však zdrsnený a pôsobí dojmom, akoby šlo o brúsený hliník. Táto textúra veľmi dobre skryje otlačky prstov. Vďaka vyššie spomenutým parametrom v kombinácii so zdrsneným krytom, telefón sa veľmi dobre drží v ruke a je príjemný na dotyk.

Na bočnej strane nájdeme tlačidlá pre ovládanie hlasitosti, ako aj tlačidlo vypnutia. Micro USB vstup je zo spodnej strany, zvrchu je 3,5 mm audio jack.

Pod zadným krytom nájdeme batériu s kapacitou 4000mAh. Batéria je ľahko vyberateľná a je nutné ju vybrať, aby sme mohli do telefónu vložiť SIM karty. Toto je trošku nepohodlné, ale SIM kartu zasa tak často nemeníme. Telefón disponuje dvoma slotmi pre dve SIM karty a slotom pre micro SD kartu. Od batérie som v tomto prípade očakávala slušnejšiu výdrž ako pri štandardných kapacitách v bežných smartfónoch. Pri bežnej záťaži ako je telefonovanie, posielanie emailov, zapnuté dáta, prezeranie internetových stránok mi vydržala cca 2 – 2,5 dňa. Pre nenáročného užívateľa to považujem za mierny nadštandard oproti klasickým kapacitám, kedy je nutné nabíjať telefón každý deň.

Displej  má 5,5-palcovú uhlopriečku s HD rozlíšením 720 x 1280 bodov. V ľavej hornej časti, v úrovni sluchátka, sa nachádza identifikačná LED dióda, ktorá stále nie je bežnou výbavou smartfónov a považujem ju za veľmi šikovného pomocníka.
Pod displejom mi chýbajú tri navigačné tlačidlá. Tie sú k dispozícii až po ťuknutí na obrazovku, čo mi až tak už nevyhovovalo. V hornej časti displeja sa nachádza aj predný snímač fotoaparátu. Fotoaparát má v tomto smartfóne dva snímače, predný a zadný, oba s rozlíšením 8 megapixelov. Zadný fotoaparát je hlavný a má štandardné funkcie cez normálny režim, panorámu, HDR snímanie, skrášlenie, portrét, gurmán, režim krajina, nočný režim… Slúži aj na nahrávanie Full HD videa. Vyskúšala som rôzne režimy, niektoré viac, iné menej vydarené, pri niektorých, ako je napríklad gurmán, som nevidela žiaden efekt oproti normálnemu zosnímaniu. Pri režime skrášlenia si telefón sám vyhodnotí, či pridať, alebo ubrať jas, farbu, pár fotografií bolo prostredníctvom tohto nastavenia naozaj vydarených. Telefón neponúka žiadne extra zaujímavé funkcie pre ďalšiu úpravu fotiek, ide tu skôr o štandardnú ponuku. Predný snímač je širokouhlý a vhodný na tzv. selfie. Kvalita snímok je porovnateľná s ostatnými smarfónmi, považujem ju skôr za bežnú.

Telefón má veľmi príjemné užívateľské prostredie. Aj tento typ však obsahuje dosť integrovaných aplikácií od samotného výrobcu. Niektoré z nich som vyskúšala, avšak nevyhovovalo mi, že Acer chcel odo mňa vytvorenie účtu. Možno to niekomu bude vyhovovať, ja som však po tejto hláške aplikáciu zavrela a viac sa k nej nevrátila. Vytvárať ďalší účet v Acer-i mi príde úplne zbytočné. Zaujímavé boli dve aplikácie a to jedna pre deti, kde sa dalo nastaviť užívateľské prostredie priamo pre detského používateľa vrátane detskej grafiky na pozadí, detských ikoniek. Taktiež rodičia môžu nastaviť, ku ktorým aplikáciám budú mať ich deti prístup. Druhou bol fotoaparát pre deti, ktorý ma kreslenú grafiku a dajú sa fotky dopĺňať rôznymi kreslenými postavičkami, obrázkami, aby to bolo pre deti zábavné.

Zaujímavou funkciou bol tzv. Quick touch, kedy sa dá telefón ovládať prostredníctvom gest aj pri vypnutej obrazovke. Po nakreslení písmena V môžeme telefonovať, po nakreslení písmena C sa nám otvorí kamera a podobne. Je to taká rýchla voľba na niektoré funkcie.
Šikovne sa dalo nastaviť aj rolovacie menu v hornej časti obrazovky, kde si môžeme vybrať z dosť širokej ponuky aplikácií, ktoré chceme mať v tomto rýchlom menu.
Aj pri tomto smartfóne ma nemilo prekvapilo, že ak chcem sťahovať obrázky do PC, musím to urobiť buď cez bluetooth, alebo cez špeciálny program od Acer-u. Telefón sa nespráva ako externý hard disk. Tieto ponúknuté možnosti prenosu súborov boli pre mňa nekomfortné.

Systém mi ponúkol aj funkciu na úpravu jasu obrazovky Bluelight Shield, ale ani po niekoľkodňovom testovaní som nemala pocit, že by správne fungovala. Jas som si musela ručne upravovať.

Na prehliadanie fotiek a videa si môžeme vybrať z dvoch aplikácií, Fotky a Galéria. Cez Galériu bolo všetko v poriadku, pri prezeraní cez Fotky video sekalo.

Telefón je svižný, rýchlo reaguje, nestalo sa mi, že by zamrzol a to som ho používala dosť intenzívne. Celkovo ma však neohúril a ničím neprekvapil. V cenovej hladine, v ktorej sa nachádza, sa dá nájsť aj šikovnejší model.

Ale  tu sa testovanie ešte nekončí, ešte sme  tento smartfón  podrobili malým skúškam na mori, kde sme ho opäť testovali z hľadiska prenosu dát, používania aplikácií ako mapy, počasie či navigácie. Tentoraz sa z neho netelefonovalo, občas sa fotilo a pri intenzívnom využívaní  spomenutých aplikácií batéria sa ukázala ako mimoriadne spoľahlivá s dlhou výdržou. Bola nabitá pred vydaním sa na cestu k moru a ďalšie nabitie bolo potrebné až po návrate domov. Bolo to veľmi pohodlné a praktické.

text Gabriela Novákova, Martin Morávek
foto Gabriela Nováková, Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here