Telefón Huawei P10 plus

Dnes je ten deň, kedy by sme vám chceli prestaviť vlajkovú loď od spoločnosti Huawei. V tieto dni sme mali možnosť otestovať Huawei P10 Plus – väčší, oblejší a dokonalejší smartfón.
Huawei predviedol dokonalé spojenie s Leica, ktorej hlavnými symbolmi sú precíznosť a kvalita. Jedná sa o nemeckú optickú spoločnosť, ktorá vyrába fotoaparáty už od roku 1913. Spojenie týchto dvoch spoločností prinieslo ovocie v podobe vynikajúcich fotografií.

Niekedy dávno sme sa dočítali, že slovo Huawei je spojené z dvoch slov – v preklade skvostný a akcia. V prípade Huawei P10 Plus výrobcovia naplnili svoje posolstvo. Tentoraz P10 plus sa môže pýšiť silnejšou batériou či infračerveným portom a mnohými ďalšími vylepšeniami.

Prvý dojem
Na začiatok musíme podotknúť, že Huawei prišiel na trh s mnohými farebnými prevedeniami, z ktorých si naozaj každý môže vybrať podľa svojho vkusu. Ponuka je naozaj široká, od základných farieb ako biela, čierna, šedá až po zlatú, ružovú či modrú a ďalšie. My sme mali možnosť otestovať Huawei P10 Plus vo farbe čiernej.

Toto prevedenie pôsobí elegantne a ľahko. Celý dizajn dopĺňajú oblé hrany s rozmermi 153 x 73 mm, ktoré nám hneď padli do ruky a manipulácia so smartfónom bola jednoduchá. Hrúbka Huawei P10 Plus je 6,8 mm a hmotnosť 168 gramov – spojenie ľahkosti a ultra tenkého dizajnu v jednom. Ergonomické tvary sú doplnené na vrchnej časti o sekundárny mikrofón a  infračervený port, ktorý môžete ovládať pomocou aplikácie Šikovný ovládač.

Takto môžete mať „pod kontrolou“ celú vašu domácnosť od televízora až po klimatizáciu. V spodnej časti nájdeme 3,5 mm Jack a USB-C konektor spolu s reproduktorom.
Na pravej strane sa nachádza tlačidlo vypnutia/zapnutia – ktoré je hneď dobre vidieť, pretože je orámované farbou, a tlačidlo ovládania hlasitosti.

Na ľavej strane nájdeme SIM/SD slot, tu vás určite poteší informácia, že P10 Plus je duálny smartfón.

Telo smartfónu je pevné a pružné. Novinkou je umiestnenie čítačky odtlačkov prstov na prednú stranu. Čítačka reagovala rýchlo a presne – má funkciu odomykania, jej podržaním sa vrátite späť na hlavnú obrazovku a pohybmi do strán sa vám zobrazí zoznam otvorených aplikácií.

Balenie Huawei P10 Plus obsahuje rýchlonabíjačku na USB kábel typu C, návod na obsluhu, slúchadlá a záručný list.

Vnútro smartfónu
Huawei P10 Plus disponuje vysokým výkonom, ktorý zabezpečuje osemjadrový procesor 64 bitový Kirin 960. Procesor sa skladá zo štyroch výkonných jadier A73 2,4 GHZ a zo štyroch úsporných A53 1,8 GHZ. Grafický procesor Mali-G71 MP8 zabezpečuje, že aj tá zložitejšia hra ide pekne plynulo. Čo sa týka pamäte, Huawei ponúka tri možnosti a to: 4GB RAM + 64GB, 6GB RAM + 128GB, 6GB RAM + 256 GB.

Do našich rúk sa dostala verzia s 6GB RAM a 128 GB internej pamäte – bohato stačí na uloženie aplikácií, fotografií, filmov a všetkého, čo vo svojom smartfóne potrebujete mať. Huawei zvolil operačný systém Android 7.0 Nougat + EMUI 5.1.

Ten užívateľom ponúka širokospektrálne nastavenia od rôznych tém, farebných nastavení až po režimy.

Klasicky Huawei ponúka režim šetrenia energie, zjednodušeného ovládania a iné. P10 plus ponúka: Bluetooth 4.2, Wi-Fi, GPS, NFC, Huawei Share atď.

Displej
Druhým najväčším lákadlom je 5,5 palcový IPS LCD displej s rozlíšením 1440 x 2560b. Displej hodnotíme ako vysoko kvalitný, ktorý bez problémov zvládne aj slnečné počasie. Na vrchu sa nachádza ochranné sklo Corning Gorilla Glass 5 spolu s ochrannou fóliou, ktorá je na smartfóne už od výroby. Na vrchnej strane sa nachádza LED dióda, ktorá vás upozorní na nové notifikácie. Huawei pamätal aj na oči a ruky užívateľov a to režimom ochrany zraku, ktorý vaše oči ochráni pred nežiaducim modrým svetlom a režimom „rukavice“, ktorý vám umožňuje ovládať smartfón v rukaviciach.

Batéria
Huawei P10 Plus ponúka batériu s kapacitou 3750 mAh. Smartfón nám pri plnom užívaní vydržal jeden deň, ak sme ho využívali bežne, tak vydržal takmer dva. S nabíjaním batérie sme boli spokojní – na 100% sa nabila za cca. 1h. a 48min.

Fotoaparát
Tu sa dostávame ku „čerešničke“ na záver. Fotoaparát sa nachádza na zadnej strane smartfónu, presnejšie povedané sú tam dva fotoaparáty.

Ako sme už na začiatku písali, tak tieto fotoaparáty vznikli v spolupráci s Leica. Čo vytvára jasné a krásne fotografie? Sú to dva snímače, z ktorých jeden sníma čiernobielo 20 Mpx a druhý farebne 12 Mpx s clonou f/1.8. Výslednou fotografiou budete určite očarení, tak ako sme boli aj my.

Fotoaparát zvládol všetko pod portrétu až po panoramatickú fotografiu. Huawei P10 Plus ponúka rôzne farebné filtre, ktoré vdýchnu výslednej fotografii nový rozmer.

Ďalej sú v ponuke napríklad režimy HDR, panoráma, spomalenie, časozber či nočný režim a šikovná pomôcka sken dokumentu.

Spomedzi režimov nás oslovil čiernobiely režim, ktorý dodal fotografiám hĺbku, ostrosť a „čaro“.  Huawei nezabudol ani na špeciálne efekty : nočná obloha, koncové stopy svetiel a i. Nechýba ani optická stabilizácia a najväčším plusom je podpora formátu RAW. Pri fotení sa dá nastaviť manuálny režim, kde si môžete nastaviť ISO, clonu a i.

Ak budete potrebovať objekt nasvietiť, tak P10 Plus ponúka duálny LED blesk, ktorý považujeme za prirodzenejší.
Čo sa týka videa, tu môžeme opäť skonštatovať, že P10 Plus nesklamala. Video podporuje formát Full HD a 4K, takže s určitosťou zaznamená všetky vaše chvíle.

S prednou kamerou sme boli veľmi spokojní, tá disponuje Leica snímačom 8Mpx a videá nahráva vo Full HD rozlíšení. V dnešnej „dobe selfie“ užívatelia budú určite nadšení výslednými fotografiami. Každá fotografia sa tak môže stať albumovou či profilovou.

Fotoaparát sme mali možnosť otestovať aj na Portrétnom workshope Canon na Liptove, kde odviedol vynikajúcu prácu a podarilo sa nám nafotiť ukážkové fotografie. Bol porobený rôznym svetelným, interiérovým a exteriérovým podmienkam, ktoré zvládol na jednotku.

Huawei P10 Plus si dovoľujeme zaradiť k tým najlepším modelom na trhu. P10 Plus nasadila latku vysoko svojím dizajnom, systémom a novinkami ako napr. spolupráca s Leica. Pri záverečnom hodnotení berieme do úvahy viaceré aspekty, v tomto prípade nachádzame viac plusov ako mínusov. Fotoaparát, displej, pamäť či rôzne farebné prevedenia a je toho ďaleko viac, to všetko pridáva P10 plusové body. Ako mínus by sme označili výdrž batérie, čo sa však dá v dnešnej dobe zvládnuť napríklad s powerbank. Huawei P10 Plus hodnotíme pozitívne, určite si každý pri jeho používaní príde na svoje a nafotí nespočetné množstvo pekných a najmä kvalitných fotografií.
Perlička na záver Huawei P10 Plus vás udrží v kondícii, máte na výber z viacerých aplikácií, ktoré vám vytvoria váš osobný cvičebný plán. P10 Plus – spočíta každý váš krok !

fotografie nasnímané telefónom pri rôznych svetelných podmienkach

Video nasnímané telefónom Huawei P10 Plus

Technická špecifikácia

Výrobca Huawei
Verzia operačného systému Nougat 7.0 + EMUI 5.1
Hmotnosť 168 gramov
Možnosť pamäťovej karty Áno
3D telefón Nie
Pamäť 128 GB
Rozlíšenie displeja 1440 x 2560 b
Veľkosť displeja 5,5“ (139 mm)
Výška 153 mm
Šírka 74 mm
Hĺbka 6,8 mm
Rozlíšenie fotoaparátu 20 Mpix B&W + 12 Mpix RGB
Automatické ostrenie Áno
Vstavaný blesk Áno
HD video Áno
Predná kamera 8 Mpix
Internetový prehliadač Áno
Prehrávač MP3 Áno
Jack 3,5 Áno
Pre seniorov Nie
Vodeodolný Nie
Snímač odtlačkov prstov Áno
Globálny prenos dát 2G, 3G, 4G / LTE
Lokálny prenos dát Bluetooth 4.2 (EDR), Wi-Fi (2.4 GHz a 5 GHz, 802.11 b/g/n/ac), USB-C (USB 2.0), USB OTG,
Kapacita batérie 3750 mAh
Frekvencia procesoru 4 x Cortex A73 (2.4 GHz) + 4 x Cortex A53 (1.8 GHz)
Počet jadier procesora 8
Užívateľská pamäť 64 GB + 4 GB RAM alebo 128 GB + 6 GB RAM alebo 256 GB + 6 GB RAM
Dual sim Áno
NFC Áno
Konektor USB-C Áno
GPS modul Áno

text & foto Ivana Tóthová