Sony Xperia 1 III

Spoločnosť Sony prišla na trh s vlajkovou loďou Xperia 1 III, ktorú bezpochyby môžeme označiť výrazom „fotomobil“. Xperia 1 III má na dnešnú dobu nezvyčajne veľa mechanických tlačidiel, ktoré určite ocenia mnohí nadšenci tohto typu elektroniky. Na svoje si prídu aj amatérski filmmakeri, ktorí sa môžu učiť ako správne nastaviť kamery. Zabudnúť nesmieme ani na neuveriteľný výkon a plynulosť systému.

Dizajn

Displej nemá výrez, keďže vývojári sa ho rozhodli predĺžiť a prenechať mu celý priestor. Spravili to z jednoduchého dôvodu, keďže pri fotografovaní a natáčaní je potrebné mať plnú kontrolu nad celou plochou obrazu.

Z ľavej strany je umiestnených viacero tlačidiel ako tlačidlá nastavenia hlasitosti, on/off tlačidlo kombinované s čítačkou odtlačkov prstov, Google Asistent a mechanické tlačidlo s funkciou podobnou ako býva na veľkých fotoaparátoch.

Šírka 71 mm
Výška 16,5 mm
Hĺbka 0,8 mm
Hmotnosť 200 g
Ochrana IP65/IP68

Z druhej strany sa nachádza šachta na nano SIM kartu a hybridný slot, kde je možné vložiť micro SD kartu. Na vrchnej strane je klasický kombinovaný audio jack a mikrofón. Na spodnej strane nájdeme taktiež mikrofón a USB-C konektor. Nad štvoricou fotoaparátov na zadnej strane je umiestnené LED svietidlo.

Sony Xperia 1 III

Fotoaparát Zeiss

Fotoaparáty v telefóne Xperia 1 III sú obzvlášť zaujímavé, lebo pocit z fotografovania je v tomto prípade úplne iný ako pri ostatných telefónoch. Objektívy prestížnej značky Zeiss si zvolíte podľa milimetrov, pričom aj ostatné parametre je možné nastavovať tiež manuálne. Výsledok je výborný.

Farby sú prirodzené, optické chyby eliminované a obraz je čistý a ostrý. Fotografovanie sa blíži k výstupu zo zrkadlovky vďaka tomu, že fotografie sa ukladajú aj do formátu raw, ktorý je omnoho flexibilnejší pri úprave ako stratový formát jpg.

Hlavný fotoaparát 12 Mpx, f/1,7 24 mm
Teleobjektív 12 Mpx, f/2,3 70 mm
Širokouhlý 12 Mpx, f/2,2 16 mm
Objektív na efekt hĺbky 0,3 Mpx
Selfie 8 Mpx, f/2,0 24 mm

Ako veľkú výhodu vidíme, že všetky tri snímače majú rovnaké rozlíšenie. Pri úprave sérií fotografií je viditeľné, že si kresba drží svoj štýl.

Na fotografiách bola použitá rovnaká kompozícia 4 rôzne objektívy. Fotografie sú bez postprodukčnej úpravy.

Video dokáže natáčať až 120 fps pri kvalite 4K. Pri FullHD je to až násobok snímok za sekundu. Selfie fotoaparát vie točiť FullHD pri 30 fps.

Vďaka výkonnému procesoru vie šošovka ostriť presne na oko aj pri pohybe, čo je relatívne nová funkcia tiež pri profi technike. Ak nevie nájsť presne oko, zameria sa na celý objekt a sleduje ho, i keď má vysokú rýchlosť.

Nastavovať všetky parametre pri fotografovaní môžete cez špecializovanú aplikáciu Photography Pro, ktorá má podobný dizajn ako bezzrkadlovky tejto značky.

Displej

HDR obrazovka disponuje pomerom strán 21:9 so 4K rozlíšením a pri pohľade na ňu vás nerušia žiadne cudzie prvky vo forme výrezu.

Rozlíšenie 1644 x 3840 pixelov
Pomer strán 21:9
Odolnosť Gorilla Glass Victus
Obnovovacia frekvencia 120 Hz
Typ OLED HDR

Displej smartfónu Xperia 1 III je  typu OLED, ktorý dokáže zobraziť neuveriteľne vernú čiernu.

Hardvér & Softvér

Vnútro telefónu sa skladá z najmodernejších komponentov, ktoré trh momentálne ponúka. Softvér počas nášho redakčného testu bežal úplne plynulo, načítavanie bolo rýchle, rovnako tak aj spracovanie videa.

Procesor Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G
Technológia procesora 5nm
Počet jadier 8x
Grafická karta Adreno 660
Interná pamäť ROM 256 GB až 512 GB
Dočasná pamäť RAM 12 GB

Konektivita

Konektivita je nadštandardná vďaka USB-C 3.1 konektoru, audio jacku, hybridnému slotu, 5G prijímaniu mobilných dát a mnohým ďalším prijímačom.

WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, hotspot
Bluetooth 5.2
GPS Áno
NFC Áno
Rádio Nie

Batéria

Hoci procesor je veľmi úsporný a akumulátor je priemerne veľký, Xperia 1 III so 100% nabitou batériou vydrží jeden deň pri bežnom používaní. Ak sa rozhodnete s telefónom viac natáčať a meniť objektívy, je vhodné pribaliť si pre istotu aj powerbanku.

Kapacita 4 500 mAh
Rýchlonabíjanie 30 W

Zvuk

Zvukový výstup Xperia 1 III je priemernej kvality bez výrazného vplyvu prítomných stereo reproduktorov. Tento malý nedostatok je však vyvážený jeho konektivitou. Jack má kvalitu až 24-bit pri 192kHz. Zaujímavosťou je takzvaný Dynamic Vibration System, ktorý je možné zapnúť napríklad pri hre či pesničke, pričom vibruje podľa hudby.

Sony Xperia 1 III

Záver

V redakcii techvia.sk sme hneď ocenili pevnú a estetickú konštrukciu Xperia 1 III spolu s bohatou tlačidlovou výbavou. Rovnako sme videli potenciál pre tvorcov obsahu vďaka použitému hardvéru a softvéru. Fotografovanie s Xperia 1 III je jednoducho zážitkom a novou skúsenosťou. Kvalita Zeiss šošoviek sa odráža v cene telefónu. Za nás v redakcii telefón hodnotíme kladne, fajnšmekri fotenia či natáčania si určite prídu na svoje.

Sony Xperia 1 III
Čo nájdete v krabici Sony Xperia 1 III
ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here