Sony Xperia XZ1 Compact

Telefón, ktorý ma oslovil vďaka svojej kompaktnosti, ktorá však neubrala na výkone zariadenia. Aj keď už nie je najnovší, no v čase, keď som ho kupoval, to bol jeden z najlepšie vybavených kompaktných telefónov na trhu.

Sony Xperia XZ1 CompactJeho hardvérová výbava je aj na dnešné pomery viac ako dostačujúca. Snapdragon 835, 4GB RAM a 32GB vnútornej pamäte, v kombinácii s Androidom 8.0 zaručuje plynulý chod na niekoľko rokov. Bol to prvý smartphone, ktorý „fičal“ na Android Oreo. Pamäť a RAM boli pre mňa hlavné parametre. Nakoľko rád fotím a tiež nejaká tá hra na zahnanie nudy nesmie predsa chýbať. Za dobu, čo ho používam, som tam mal mnoho hier a telefón zvládal aj tie náročnejšie bez problémov, aj v prípade, že som mal otvorené iné aplikácie. Takisto tu nechýba vodeodolnosť, ktorá je pre mňa veľkým plusom.
Keď už som bol pri tých fotkách, tak pokračujem fotoaparátom. Zvyknutý z predošlých Sony smartphonov, ktoré som doposiaľ mal, som rád, že Sony si udržiava štandardné hardvérové dvojpolohové tlačidlo spúšte fotoaparátu. Plus perfektný 19 Mpx foťák na zadnej strane, ktorým zachytím každý moment. Pekné, ostré fotky aj pri horších svetelných podmienkach. Foťák vhodný i pre fotenie prednášok z tabule :-).

Sony Xperia XZ1 CompactA ako je na tom Sony s videami? Štandardne je možné natáčať 4k videá. Hlavný tromf je však superspomalené video 960fps v HD kvalite. Vďaka tejto funkcii mám zdokumentované snáď všetko spomalene. Samozrejme sa tu nachádza aj predný fotoaparát, ktorý má 8MPx. Najväčšou výhodou predného fotoaparátu je, že je širokouhlý. Vďaka tomu zmestím na fotku všetkých priateľov, keď len trochu natiahnem ruku a nemusím si kupovať selfie tyč.

Batéria s kapacitou 2700 mAh mi vydrží kľudne aj dva dni. Ak ale zapnem nejakú tú náročnú hru, baterka je po jednom dni mŕtva.

Zvuk je štandardne na dobrej úrovni. Ako som bol zvyknutý z predošlej Z3 compact, tak stereo reproduktory nesklamali. Ich pozícia je perfektná a tak pri pozeraní videí, či filmov ide zvuk priamo na mňa. Viem rozlíšiť, či nejaký zvuk vyšiel zľava alebo sprava. Ako keby som mal slúchadlá. Čím sa dostávam ďalej v kolónke audio. Posledný smartphone od Sony s 3,5mm jackom. Vďaka tomu som nemusel kupovať nové slúchadlá, alebo nejakú redukciu a kľudne mohol ďalej používať svoje staré.

Celkový dizajn je pekný, elegantný, no jednu vadu predsa len má. Má strašne ostré hrany. Pri používaní bez obalu, bolo nosenie vo vačku trochu nepríjemné. Nebol ani moc príjemný na dotyk. No nie je to nič, čo by sa nedalo odstrániť obyčajným obalom. Keďže ide o verziu compact tak do ruky padne ako uliaty. Ovládateľnosť jednou rukou vďaka malým rozmerom je veľmi pohodlná. Trochu hrubšie telo, no vzhľadom na to, aké má vnútornosti sa nemôžem čudovať. Ďalšia vec, ktorá u mňa rozhodovala pri kúpe, bola čítačka odtlačkov prstov na boku. Presne tam, kde je tlačidlo zapnutia a vypnutia. Takisto posledný mobil s touto možnosťou. Ostatné to majú na zadnej strane, čo pre mňa osobne nie je tak vyhovujúce. Čítačka je rýchla a presná, viac netreba.

 Na záver ešte v skratke plusy a mínusy:

+ veľký výkon v kompaktnom tele
+ superspomalené video a celkovo kvalitný fotoaparát
+ maličkosti, ktoré potešia (funkcia „obraz v obraze“ / 3D skener )
– ostré hrany (odstrániteľný problém použitím obalu)
– horná a dolná stena veľmi náchylné na poškrabanie

Matúš Filo

Poznámka redakcie techvia.sk

Všetky užívateľské recenzie sú publikované v pôvodnom znení bez akejkoľvek úpravy.

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here