novinka z dielne SONY XZ1

Je pravda, že telefóny od Sony sa za posledné roky veľmi nezmenili, čo však môže byť veľkou výhodou. Sony dodržiava svoj vlastný štýl bez toho, aby sa snažil napodobniť vzhľad konkurenčných produktov. Ich najnovšou vychytávkou je Xperia XZ1.
Pohodlné držanie tohto kovového smartfónu v ruke nás trochu sklamalo. Telefón je ťažko ovládateľný jednou rukou, čo je vzhľadom na jeho 5,2-palcový displej škoda (Žiaľ, ako žena mám trošku menšie ruky ;-)). Aspoň tlačidlá sú ergonomicky tam, kde majú byť. Na jeho nadčasovom vzhľade mu pridáva odvážny obdĺžnikový tvar s mierne zaoblenými hranami. Vodotesná konštrukcia umožňuje dokonale bezpečné používanie aj v daždi.

Toho, koho dizajn na prvý pohľad neohúril, skrýva Xperia XZ1 mnoho es v rukáve. Na prednej strane máme skvelé a hlasno hrajúce stereo reproduktory. Ovládanie hlasitosti, vypínač a čítačka odtlačkov prstov Sony zabudovalo do pravého okraja tela telefónu.

Horná strana zahŕňa 3,5mm audio jack pre slúchadlá, dolu sa nachádza USB-C konektor pre rýchle nabíjanie alebo môže slúžiť tiež na pripojenie USB kľúča. Na ľavej strane nájdeme priestor pre nanoSIM kartu a microSD pamäťovku, ktoré človek dokáže vytiahnuť bez použitia špeciálneho nástroja, ktorý potrebujeme pri väčšine smartfónov. Konštrukcia tejto zásuvky je však plastová a nevyzerá, že by vydržala drsnejšiu manipuláciu.

Sony Xperia XZ1 má 5,2-palcový 1080p LCD displej, čo je radosť pre oči pri pozeraní filmov, fotiek alebo len pri surfovaní na internete. Každý si môže nastaviť režim zobrazenia podľa seba, keďže nám obrazovka ponúka tri režimy farieb a kontrastu, a tiež aj ručné nastavenie vyváženia bielej farby. Maximálny jas a viditeľnosť na slnku je dobrá. S najnovším Androidom 8.0 Oreo, 8-jadrovým procesorom Snapdragon 835, 4GB RAM a grafikou Adreno 540 je práca s Xperiou o to krajšia. Kapacita vnútornej pamäte 64GB je rozšíriteľná microSDXC kartou až do 256GB. Rozširujúci slot je samostatný, takže nie je potrebné pri vkladaní karty vyberať aj SIM.

Tak ako sa Xperia XZ  intelignetne prispôsobuje používaniu a nabíjaniu, tak to isté dokáže aj XZ1. Pri každodennom pravidelnom nabíjaní sa telefón naučí, kedy ho odpojíte z nabíjania. Takže sa nenabíja celú noc, ale do stavu úplného nabitia príde až tesne pred odpojením zo siete. Batéria 2700mAh sa môže zdať malá, ale nové metódy nabíjania spoločnosti Sony v kombinácii s Androiom 8.0 jej životnosť predlžujú. No pri výraznom vyťažovaní telefónu, teda viac ako je obvyklé, sa nezaobídete bez powerbanky. Je pravda, že zabudovaný režim STAMINA dokáže vyťažiť z batérie maximum, no nie vždy to má želaný efekt.
Fotoaparát je rovnaký ako na predchodcovi Xperia XZ Premium. Vysoké rozlíšenie 19 Mpix na XZ1 zaujme nielen fotografov. Dokáže natáčať videá s rýchlosťou 960 snímok za sekundu. Slow motion videá dostávajú tak iný rozmer, pri ktorom máte naozaj pocit, že čas plynie naozaj pomalšie a môžete sa zamerať na detaily. Je však potrebné pri natáčaní spomaleného videa veľmi dobré osvetlenie a Xperia dovoľuje natočiť len krátky 0,2 sekundový úsek, ktorý je v skutočnom čase natiahnutý na 6 sekúnd. Pri šere alebo žiarivkách sa v takomto videu objavuje veľký šum alebo blikanie žiariviek. Bežný formát videa je v rozlíšeniach 1080p/30fps, 1080p/60fps a 720p/120fps. Stabilizáciou obrazu dosiahneme neroztrasené zábery. Natočenie 4K videa pri dobrom osvetlení ponúka množstvo detailov a krásne farby, no pri zhoršených podmienkach kvalita tohto videa klesá. Čo sa fotiek týka, tak pri fotení 19Mpix nám telefón ponúka rozlíšenie 4:3 a zase 16:9 pri 17Mpix.

Funkcia prediktívneho snímania zachytáva niekoľko snímok ešte pred stlačením spúšte, ak je scéna v pohybe. Takže napr. z idúceho auta je možné zachytiť celkom ostré fotky. Kvalita fotiek je na pomerne dobrej úrovni, avšak pri zhoršenom osvetlení je už badať zvýšený šum alebo neostrosť fotiek. Avšak pri fotení v dobrých podmienkach vás fotoaparát prekvapí a pripraví pre vás dynamické fotky s krásnymi farbami.

fotografie nasnímané telefónom
(Fotky z idúceho auta, makro, protisvetlo, zlé osvetlenie, B&W)
ŠPECIFIKÁCIA SONY Xperia XZ1

Základné parametre

Uhlopriečka: 5,2 „
4G / LTE: Áno
Poskytovaný OS: Android
Operačná pamäť RAM: 4 GB
Kapacita: 64 GB
Rozlíšenie displeja: 1920×1080

Ďalšie vlastnosti

Značka: Sony
Vodeodolný: Áno

Display/Grafika

Uhlopriečka: 5,2 „
Rozlíšenie displeja: 1920×1080

Konektivita

Wi-Fi: Áno
Bluetooth: Áno
Verzia Bluetooth: 5.0
Wi-Fi štandardy: 802.11n
NFC: Áno

Fyzické vlastnosti a farba

Farba: Moonlit Blue, Black, Warm Silver
Šírka: 73 mm
Výška: 148 mm
Dĺžka: 7,4 mm
Hmotnosť: 156 g

Operačný systém

Verzia operač.sys.: Android 7.1
Poskytovaný OS: Android

Funkcie

GPS: Áno

Procesor

Typ procesora: Qualcomm
Frekvencia procesora: 2,35 GHz
Verzia procesora: Qualcomm Snapdragon 835
Počet jadier procesora: 8

Obsah balenia

Obsah balenia: telefón, nabíjačka, manuál

Mobilné siete

4G / LTE: Áno
Podpora Dual SIM: Áno
Typ SIM karty: nano sim

Pamäť

Operačná pamäť RAM: 4 GB
Slot pre pamäťovú kartu: Áno
Kompat.pamäť.karty: micro SD

Batérie

Kapacita batérie: 2700 mAh

Dátové úložisko

Kapacita: 64 GB

Fotoaparát

Predný fotoaparát: Áno
Rozlíšenie hl.fotoaparátu: 19 mpx
Rozlíšenie pred.fotoaparátu: 13 mpx
Max.počet snímok za sek.: 10 FPS

Rádio

FM rádio: Áno

Dizajn

Telefón pre starších: Nie

Blesk

Vstavaný blesk: Áno
Typ blesku: LED

text & foto Mária Máliková