LUMIX S5II a LUMIX S5IIX

Nová technológia Fázového Hybridního AF ostrenia, vylepšenou legendárnou stabilizáciou obrazu Active IS a novo vyvinutým 24MP Full-Frame snímačom CMOS.

Spoločnosť Panasonic hrdo oznamuje dva prelomové prírastky do rady bezzrkadloviek LUMIX rady S: elegantný matne čierny model LUMIX S5IIX a klasický LUMIX S5II. Vďaka neuveriteľnému výkonu pri zhotovovaní fotografií i videí a úžasne nízkej hmotnosti sú tieto hybridné fotoaparáty s bajonetom L-Mount navrhnuté tak, aby spĺňali požiadavky na fotografie a videá i tých najambicióznejších tvorcov pri výnimočnom pomere ceny a výkonu.

LUMIX S5II a LUMIX S5IIX

Oba modely využívajú novo vyvinutý 24MP 35mm full-frame snímač CMOS a výkonný obrazový procesor. Snímač podporuje automatické ostrenie s hybridnou fázovou detekciou, čo je pri fotoaparátoch LUMIX po prvýkrát, a nový procesor poskytuje vynikajúcu kvalitu obrazu a vysoký dátový tok videa na úrovni modelu LUMIX S1H.

Model LUMIX S5IIX bude k dispozícii od jari 2023 za odporúčanú cenu 2 499 EUR, zatiaľ čo model LUMIX S5II bude k dispozícii už od januára 2023 za odporúčanú cenu 2 199 EUR. Oba fotoaparáty sú kompatibilné s celou existujúcou radou objektívov LUMIX S a ďalšími full-frame systémovými objektívmi s bajonetom L-Mount.

Nové štandardy v účinnosti automatického ostrenia rady LUMIX

Vďaka novému obrazovému procesoru vyvinutému v rámci partnerstva L2 Technology spoločností LEICA a LUMIX a novému 24MP snímaču sú modely LUMIX S5II a S5IIX prvými fotoaparátmi LUMIX, ktoré ponúkajú hybridné automatické ostrenie s podporou fázovej detekcie (PDAF).

Fotoaparáty používajú nový systém automatického ostrenia s hybridnou fázovou detekciou kombinujúcou PDAF s DFD automatickým ostrením pomocou detekcie kontrastu. Nový rýchly a spoľahlivý systém ponúka meranie v 779 oblastiach, dokáže detegovať cieľové objekty v náročných podmienkach, ako je nízky kontrast alebo silné protisvetlo, a po ich zameraní ich sleduje i pri iných pohybujúcich sa objektoch v zábere.

K dispozícii je tiež kontinuálne automatické ostrenie počas zmien ohniskovej vzdialenosti1 a mikroúprava automatického ostrenia.

1 Bežné zoom objektívy vyžadujú aktualizáciu firmwaru na použitie kontinuálneho automatického ostrenia počas zmien ohniskovej vzdialenosti.

LUMIX S5II

Bohaté funkcie videa a možnosti záznamu

Nový procesor poskytuje fotoaparátom LUMIX S5IIX a S5II možnosti záznamu videa vrátane interného 10-bit 4:2:0 6K (3:2) a 5,9K (16:9) pri 30 snímkach za sekundu a 4:2:2 C4K a 4K až pri 60 snímkach za sekundu. Nový systém riadenia tepla s aktívnym chladením umožňuje neobmedzenú dobu záznamu1 bez nutnosti zväčšenia tela fotoaparátu. Fotoaparáty tiež podporujú záznam HFR (vysoká snímková frekvencia) rýchlosťou až 120 snímok za sekundu a snímanie Slow motion s rýchlosťou až 180 snímok za sekundu.

LUMIX S5IIX zvláda 5,8K Apple ProRes s priamym ukladaním na SSD cez  rozhranie HDMI alebo USB a záznam ALL-Intra s masívnym dátovým tokom až 800Mbps. S5IIX navyše podporuje výstup videa Apple Pro Res RAW do externého rekordéra Atomos. Podporuje tiež káblové2 a bezdrôtové IP streamovanie a USB tethering.

U oboch modelov je k dispozícii rada obrazových profilov vrátane V-Log/V-Gamut s dynamickým rozsahom presahujúcim 14EV a tiež nová funkcia REAL TIME LUT, ktorá umožňuje nahrať tabuľky gradácie farieb LUT na kartu SD a použiť ju priamo vo fotoaparáte ako náhľad, nie až v postprodukcii.

Na základe požiadaviek profesionálnych užívateľov boli pridané funkcie ako Waveform monitor, Vectorscope a Zebra alebo funkcie ako frekvencie systému (24,00 Hz) alebo Synchro Scan.

Čistý a realistický 48kHz/24-bitový zvuk je možné nahrávať pomocou vstavaného alebo externého mikrofónu, zatiaľ čo 96kHz/24-bitový záznam vo vysokom rozlíšení je možný pomocou externých mikrofónov a mikrofónov XLR.

1 Pri použití fotoaparátu pri odporúčanej prevádzkovej teplote 0–40 °C. Záznam videa 6K a 5,9K pri 30/25 snímkach za sekundu sa zastaví, keď doba nepretržitého záznamu prekročí 30 minút, pokiaľ je položka [Riadenie tepla] nastavená na [ŠTANDARD].
2 Vyžaduje adaptér USB-LAN, ktorý sa predáva samostatne.

LUMIX S5II

Profesionálne fotografovanie a záznam videí

Vďaka rade nových a vylepšených funkcií sú hybridné fotoaparáty LUMIX S5IIX a S5II schopné poskytovať skutočne ohromujúci fotografický a video výkon, vrátane vysokorýchlostného sériového snímania rýchlostí až 9 snímok za sekundu s mechanickou uzávierkou a 30 snímok za sekundu s elektronickou uzávierkou (s možnosťou zhotoviť až 300 snímok), režimu Extra-vysokého rozlíšenia 96 megapixelov (JPEG/RAW) a technológie Dual Native ISO, ktorá minimalizuje šum, rozširuje dynamický rozsah a umožňuje dosiahnuť maximálnu hodnotu ISO 51200 (204800 pri rozšírenom nastavení).

Modely LUMIX S5IIX a S5II sa môžu pochváliť tiež vylepšeným systémom stabilizácia obrazu Active IS, ktorý výrazne zlepšuje snímanie z ruky v najrôznejších podmienkach a situáciách. Nová stabilizácia obrazu Active IS poskytuje vysoko stabilný a plynulý záznam videa vďaka optimalizácii  horizontálnej, vertikálnej a rotačnej korekcie. Kompenzácia stabilizácie Active IS dosahuje až 200 %2 v porovnaní s bežnou stabilizáciou a je obzvlášť účinná v tradične náročných podmienkach pri snímaní z ruky, ako je použitie teleobjektívu alebo natáčanie počas chôdze.

1 Na základe štandardu CIPA [smer odklon/výška: ostriaca vzdialenosť f=200 mm pri použití objektívu S-E70200. Firmware musí byť aktualizovaný na najnovšiu verziu.
2 V porovnaní s modelom LUMIX S5. Ohnisková vzdialenosť 20 mm pri použití objektívu S-R2060.

Vynikajúca obsluha a možnosti práce v „jednočlennom tíme“

LUMIX S5IIX a S5II ponúkajú vysoko prepracované snímanie, ktoré tvorcom umožňuje dosahovať vynikajúce výsledky s minimom práce vďaka funkciám, ako je zámok AWB, asistent ručného ostrenia (k dispozícii pre natáčanie videa1 i fotografovanie) a nová funkcia maskovanie, ktorá zaznamenáva videozáznamy s využitím celej plochy snímača a umožňuje užívateľovi následne orezať  snímky v rozlíšení 4K a FHD.

Použiteľnosť ďalej zvyšuje nový ľahko ovládateľný 8-smerný joystick, rozšírený otočný ovládač, 3,0-palcový vyklápací a otočný dotykový monitor a veľký hľadáčik OLED Live View s rozlíšením 3 680 000 bodov a veľkým zväčšením.

1 Až 60 snímok za sekundu. Nefunguje v režime premenlivej snímkovej frekvencie.

LUMIX S5II

Špičková spoľahlivosť a možnosti pripojenia

Fotoaparáty sú vyrobené podľa náročných štandardov na použitie v teréne, majú predný a zadný rám z horčíkovej zliatiny a konštrukciu odolnú proti striekajúcej vode a prachu1.

Oproti modelu LUMIX S5 boli vylepšené možnosti pripojenia – modely LUMIX S5IIX i S5II sú vybavené plnohodnotným konektorom HDMI typu A a vysokorýchlostným rozhraním USB 3.2 Gen 2 s držiakom zámku kábla, ktorý zabraňuje nechcenému odpojeniu. Vylepšené bolo i bezdrôtové pripojenie, kedy k pásmu Wi-Fi 2,4G Hz pribudla podpora pásma 5 GHz, aby bola zaistená rýchla a stabilná komunikácia s inteligentnými telefónmi a tabletmi.

Dva sloty na karty (oba UHS-II) podporujú štafetový záznam, záložný záznam a vyhradený záznam. Vysokokapacitnú batériu s kapacitou 2200 mAh je možné dobíjať pomocou sieťového adaptéra alebo rozhrania USB.

1 Odolnosť proti prachu a striekajúcej vode nezaručuje, že nedôjde k poškodeniu, pokiaľ je tento objektív vystavený priamemu kontaktu s prachom alebo vodou.
2 V niektorých krajinách nie je 5GHz Wi-Fi k dispozícii.

(január 2023)

ZDIEĽAŤ