Nepodceňujte výber nábytku, práve ten výrazne vplýva na vaše pohodlie. (EKKAPHAN CHIMPALEE / Shutterstock.com)
Nepodceňujte výber nábytku, práve ten výrazne vplýva na vaše pohodlie. (EKKAPHAN CHIMPALEE / Shutterstock.com)

Neobmedzený vstup do hráčskeho sveta, špičková herná zostava a doplnky, čo skvalitnia hranie každému hráčovi. Práve tak si mnohí predstavujú ideálne herné prostredie, no zabúdajú na ďalšie dôležité komponenty. Herná zóna totiž nemá byť len o unikátnej technike, ale aj o správnej voľbe nábytku. Až vtedy získa hráč maximálne pohodlie a skvalitní si tým dlhé hodiny hrania. Čo všetko by tak nemalo v hernom prostredí chýbať?

Len si to predstavte. Stôl v neprimeranej výške, malá pracovná plocha, stolička, čo nám dá zabrať po prvej hodine sedenia, minimum úložných priestorov a absencia osvetlenia. To všetko sú časté chyby, ktoré robíme pri zariaďovaní hráčskej zóny. Mať však nepohodlnú stoličku je tým najzásadnejších prešľapom, sedieť takto niekoľko hodín bude nevýslovným utrpením.

Či už máte na hernú zónu vyhradenú celú miestnosť alebo ide o súčasť izby, pri zariaďovaní by ste mali vyťažiť z priestoru maximum. Nie je to všetko len o správnej hráčskej zostave, voľba nábytku má taktiež svoje opodstatnenie. Nepodceňte tak výber, oberáte sa tým o komfort, ktorý je obzvlášť pri hraní veľmi potrebný. Ak totiž dokážete presedieť denne hodiny za počítačom, stavte na nábytok, čo vám hranie uľahčí a nebude nijako komplikovať. Dosiahnuť maximálne pohodlie by malo byť vašou prioritou, práve tento komfort vo výraznej miere ovplyvní aj váš hráčsky svet. Pohodlie výrazne vplýva aj na náladu či celkovú sústredenosť, na čo všetko tak treba myslieť?

Výber stola a veľkosť pracovnej plochy

Pri výbere nábytku do hernej zóny stavte na praktickosť. Dizajn môže byť síce pútavý, no v prvom rade máte kúpou pracovného stola získať potrebnú plochu, správnu výšku a rozloženie, ktoré vám bude počas hrania vyhovovať. Či už máte prenosný počítač, komplet PC zostavu alebo potrebujete dva monitory, viete, kam všetko umiestnite?

PC stôl musí mať dostatočné rozmery, pričom by malo ísť minimálne o dĺžku 140 cm a šírku 70 cm. Tu však zohľadnite všetko, čo je pre vás nevyhnutné a tomu prispôsobte veľkosť pracovnej plochy. Optimálna výška stola by sa mala nachádzať v rozmedzí 70 až 75 centimetrov. Pokiaľ budete sedieť za nízkym stolom, rátajte s bolesťou chrbta. Priveľmi vysoký stôl neurobí taktiež dobrú službu a dá zabrať vašim ramenám. Pamätajte aj na to, že monitor by nemal byť od vás vzdialený viac ako jeden meter a ideálne je, keď budete mať horný okraj obrazovky približne v úrovni očí.

Nezabúdajte, optimálna výška stola by mala predstavovať 70 až 75 centimetrov. (Gorodenkoff / Shutterstock.com)
Nezabúdajte, optimálna výška stola by mala predstavovať 70 až 75 centimetrov

Voľba stoličky a kvalita sedenia

Pokiaľ si vyberiete nesprávnu kancelársku stoličku, odrazí sa to aj na vašej spokojnosti. O dobrej nálade nebude ani reč a zlý výber sa môže podpísať aj na zdravotných problémoch. Časté sú ťažkosti s chrbticou, no bežným javom je aj bolesť nôh. Podceniť voľbu stoličky by tak bolo chybou. Či už teda pôjde o kancelársku alebo hernú stoličku, nezabudnite zohľadniť viacero faktorov. V prvom rade sa zamerajte na celkovú konštrukciu a mechanizmus stoličky. Je nastaviteľná a ergonomická? Zvážte to pri výbere a získajte tak funkčné a pohodlné miesto na sedenie počas hrania, ktoré si môžete kedykoľvek prispôsobiť a nastaviť opierky rúk či iné ďalšie časti. Ak však chcete stoličku na dlhodobé sedenie, musí podoprieť celú časť chrbtice a podporovať jej prirodzenú polohu.

Viete o tom, že pri sedení by ste mali mať chodidlá na zemi? Práve to je základným predpokladom zdravého sedenia. Nevyhnutné je taktiež aj to, aby vaše stehno s lýtkom zvierali pravý uhol. Týchto 90 stupňov je kľúčových aj pri písaní na klávesnici a zvierať tento uhol má aj rameno s predlaktím.

Kúpa vhodného osvetlenia

Dáva vám zabrať jas monitora v nočných hodinách a pociťujete aj únavu očí? Mať stropné svetlo rozhodne nestačí, na túto únavu však vplýva viacero rôznych faktorov. Kým niekedy stačí zmeniť len jas, inokedy treba dlhšie pátrať po možných príčinách a niekedy sa dokonca obrátiť aj na odborníkov.

Nevyhnutnou súčasťou hernej zóny by však mala byť aj stolová lampa. Práve tá taktiež môže predstavovať pre naše oči istú úľavu. Táto lampa by mala osvetliť pozadie za monitorom, pričom žiarovka musí byť v neutrálnom sfarbení a najviac sa priblížiť dennému svetlu. Všeobecne platí, že má ísť presne o takú intenzitu svetla, akú má jas monitora. Ak by bola o niečo intenzívnejšia, tento svetelný kontrast by vám sťažil hranie.

Pre skvalitnenie hrania skúste osvetliť aj plochu za monitorom. (Dean Drobot / Shutterstock.com)
Pre skvalitnenie hrania skúste osvetliť aj plochu za monitorom.
(Dean Drobot / Shutterstock.com)

Dostatok úložných priestorov

Mať všetko rozložené na stole mnohokrát predstavuje chaotickú hromadu vecí, ktorá vás bude počas hrania len rozptyľovať. Pokiaľ striedate platformy a raz za čas si zahráte na hernej konzole, neskôr to vylepšíte vstupom do virtuálnej reality a po čase sa opäť vrátite k špičkovej PC klasike, potrebujete mať priestor na všetky tieto nevyhnutnosti. Či už pôjde o praktické police, kde budete mať všetko na očiach alebo zvolíte cestu úložných boxov, toto rozhodnutie je len na vás. Mať poriadok a úložný systém sa vypláca, takto budete mať dokonalý prehľad o všetkých zakúpených hrách.

Dizajn hrá taktiež významnú rolu pri zariaďovaní hernej zóny, no vašou prioritou by mali byť v prvom rade funkčné prvky, čo vám zaručia komfort počas hrania. Vylepšiť si dizajn však môžete aj rôznymi hernými doplnkami a chýbať by nemala taktiež zeleň. Zelená farba vplýva pozitívne na našu náladu, nehovoriac o mnohých pozitívnych účinkoch. Práve tie nám skvalitnia fungovanie v izbe. Mať funkčne vybavený herný priestor sa vyplatí, tento interiér by sa tak mal vyznačovať nábytkom, čo nám skvalitní hranie a poskytne maximálne pohodlie.

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here