Herné notebooky nie sú práve najlacnejšia záležitosť, najmä, ak chcete „nadupaný“  stroj, ktorý vás podrží v každej situácii. Lenovo sa rozhodlo zamerať sa na široké spektrum hráčov a študentov, ktorí si chcú dopriať zábavu, ale rovnako tak potrebujú „stroj“ na prácu či školské úlohy. Predstavilo teda hernú radu Legion, ktorá prináša dostatočný výkon, zaujímavú hmotnosť a dlhú výdrž batérie. My sa pozrieme na model Y720. Podarilo sa Lenovu to, čo mali v pláne ?
Po rozbalení notebooku vás čaká bežná výbava, okrem notebooku samotného sa v balení nachádza ešte nabíjačka a pár užívateľských manuálov.

Notebook je opäť v klasickej gejmerskej dizajnovej línii. Vrchná strana má zaujímavý sivý vzor s mriežkou a červeným logom Y uprostred. Sivo-červený dizajn s krásne prepracovanými detailmi je už tradičnou vizitkou Lenova a mne neostáva nič iné, ako ich pochváliť a poďakovať im za skĺbenie elegancie s herným svetom.
Vďaka hmotnosti 3,2 kilogramu nepatrí Y720 medzi populárne „žiletky“ na trhu,  ale popravde, na to ani nie je určený. Solídna konštrukcia, plná výbava a prémiové materiály naznačujú, akým smerom sa Lenovo vybralo.

Na ľavej strane zariadenia nájdeme okrem portu nabíjania aj zámok Kensington, ethernet port v klasickej verzii RJ-45, 3,5 milimetrový konektor pre slúchadlá a USB port 3.0 prvej generácie.  Pravá strana ponúka HDMI 2.0, dvojicu USB portov vo verzii 3.1, mini-DisplayPort  a Thunderbolt 3. Absencia čítačky SD kariet nie je veľmi potešujúca správa, ale vývoj technológií ide dopredu a väčšina zariadení sa dá synchronizovať už aj cez Wi-Fi.

Vďaka Thunderboltu 3 je možné pripojiť až 4x4K monitory, ktoré bezproblémovo nahradia 15,6“ displej notebooku. Nie je to však potrebné, notebook sám ponúka IPS zobrazovač s Full HD, ktorý má nádherné zobrazenie a dokonalé 180° pozorovacie uhly. Vďaka už dnes „nízkemu“ rozlíšeniu Full HD je notebook schopný ponúknuť dlhú výdrž na batériu. Matné prevedenie je jemne náchylné na odtlačky prstov, ale pokiaľ nebudete mať neustále nutkanie behať po displeji prstom (nie je dotykový, a teda na to ani nie je konštruovaný), tak tento problém je úplne zanedbateľný. Na oplátku vás matná fólia zbaví nepríjemných odleskov. Nad displejom sa nachádza kamera, ktorá zvláda prenos v HD kvalite konkrétne 720p. Na video hovory v programe  skype poslúži dokonale no stream, alebo iné záležitosti by som prenechal na iné zariadenie.

Klávesnica má nízky, no istý zdvih a v kombinácii s dostatočne veľkými klávesmi a dobrou odozvou robí notebook dobrým spoločníkom aj pri písaní rozsiahlejších textov. Ponúka takisto aj podsvietenie, ktoré je možné si nastaviť podľa vlastných požiadaviek, no je nutné sa uspokojiť so zónovým podsvietením, nie s podsvietením jednotlivých kláves.

Pre každú zónu je možné nastaviť inú farbu a celkovo pre celú klávesnicu potom efekt podsvietenia, napríklad pulzovanie, dýchanie a mnoho ďalších. Klávesnica je plnohodnotná, takže Lenovo nesklamalo a opäť nezabudlo ani na numerickú časť, i keď v mierne okresanej verzii. Pod numerickou časťou sa objavili plnohodnotné šípky, čoho následkom je strata pravého enteru a zmenšenie numerickej časti. Nie je to však nič tragické a dá sa na to zvyknúť.

Dizajn klávesnice dopĺňa touchpad orámovaný červeným lemom. Touchpad patrí k jedným z tých mäkších, je možné stláčať ho po celej jeho ploche. Pracuje sa s ním veľmi príjemne a je aj tichý.

Nad klávesnicou sa nachádzajú JBL reproduktory v trochu pozmenenom dizajne. Mriežka reproduktorov sa nachádza nad celou klávesnicou. Napriek tomu sú reproduktory umiestnené len po stranách, je to teda skôr len dizajnový prvok. Na kvalite však ničomu neuberá a podanie zvuku, jeho kvalita a hlasitosť je opäť nadpriemerná. Dvojicu výškových reproduktorov dopĺňa jeden trojuholníkový subwoofer umiestnený v spodnej strane notebooku. Spolupráca Lenova a JBL je proste úžasná. Ja len dúfam, že budú v tejto spolupráci pokračovať aj najďalej.

Legion Y720 v testovanej konfigurácii poháňa nový procesor Intel Core i7 7700 HQ Kaby Lake. 16 GB RAM, 1 TB HDD, 256 GB NVMe SSD a GTX 1060. Táto konfigurácia stojí aktuálne približne 1600 €, model s 8 GB RAM a bez HDD disku sa pohybuje okolo 1400 €.

O chladenie sa stará dvojica ventilátorov, ktoré majú umiestnenie na zadnej strane notebooku a darí sa im naozaj skvele. Ani pri hraní náročných herných titulov sa notebook nepríjemne neprehrieval. Bonusom je, že aj chladenie pri plnom výkone nie je extra hlučné, pri pustených zvukoch hry ani neviete, že ventilátory odvádzajú svoju prácu naplno.
V hrách sa Legion Y720 bez problémov vyrovná ostatným notebookom s GTX 1060. Pre dobrý zážitok z hrania odporúčame znížiť vyhladzovanie hrán na nižšie hodnoty, napríklad x2, aby ste dosiahli čo najlepšie FPS.

Medzi testy hier nám pribudol titul, ktorým budeme testovať výkon v DX 12. Ide o Tom Clancy’s The Division.

Notebook je dobre spracovaný a výkon mu tiež nechýba, jeho obrovským plusom je výdrž na jedno nabitie. Zásluhu na tom má 58Wh batéria v tvare L. Nabíjanie z 0-100% bolo celkom rýchle a bolo to vždy okolo dvoch hodín. Pri bežnej práci vo vyváženom režime a pri polovičnom jase bol notebook schopný fungovať viac ako 5 hodín.  Je to predovšetkým vďaka  absencii Nvidia G-Sync, ktorý znemožňuje fungovanie Nvidia Optimus – prepínanie integrovanej a dedikovanej grafickej karty. Keďže Y720 nemá G-Sync, Optimus automaticky prepína medzi Intel HD 630 a GTX 1060 podľa potreby, čím šetrí batériu.

Zhrnutie
Lenovo Legion Y720 je veľmi vydarený notebook, ktorý s cenou určite neurazí. Veľa plusov prevažuje nad nedostatkami. Nie je to notebook určený úplne pre každého, ale cieľové skupiny, na ktoré sa Lenovo zameralo má slušnú šancu zaujať a ponúknuť im viacúčelový kvalitný produkt.

text & foto Jakub Janíček

ZDIEĽAŤ