SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS

PREDSTAVENIE UŽŠIEHO VÝBERU
VÝSTAVA: 13. APRÍLA – 2. MÁJA 2022 l SOMERSET HOUSE, LONDÝN

Svetová fotografická organizácia (World Photography Organisation) predstavila fotografov, ktorí sa dostali do užšieho výberu v kategóriách Študent a Mládež, súťaže Sony World Photography Awards 2022. Tohtoroční víťazi kategórií Študent a Mladý fotograf budú vyhlásení 12. apríla a predstavia sa v rámci výstavy Sony World Photography Awards 2022 v galérii Somerset House v Londýne.

PREDSTAVENIE UŽŠIEHO VÝBERU
VÝSTAVA: 13. APRÍLA – 2. MÁJA 2022 l SOMERSET HOUSE, LONDÝN

Sony Photo

UŽŠÍ VÝBER SÚŤAŽE PRE ŠTUDENTOV

V užšom výbere kategórie Študent sa predstavujú série prác desiatich študentov popredných medzinárodných vysokoškolských inštitúcií. V rámci súťažného ročníka 2022 boli študenti vyzvaní, aby predložili sériu piatich až desiatich snímok interpretujúcich zadanie na tému Connections. V posledných dvoch rokoch sme museli začať premýšľať veľmi odlišne o tom, akými spôsobmi udržiavame spojenie – tých spôsobov je oveľa viac, ako sme si dokázali predstaviť. Každý z príspevkov, ktorý sa dostal do užšieho výberu, bol vybraný pre svoje jemné nuansy a inteligentný prístup k tomuto zadaniu.

V súvislosti s kultúrnou identitou a komunitou skúma niekoľko projektov, napríklad The Identity of Holland Ezru Bohma (Holandsko, Nederlandse Acedemie voor Beeldcreatie), ktorý sa zameriava na obyvateľov holandskej dediny Urk, posledných obyvateľov Holandska, ktorí ešte stále nosia tradičné kroje; Becoming South African Aidana Murgatroyda (Juhoafrická republika, Stellenbosch Academy of Design and Photography) sleduje cestu fotografa, ktorý po dlhšej neprítomnosti, hľadá väčšie porozumenie a pocit spojenia s rodnou krajinou; Theologians Sergeja Pronina (Ruská federácia, Docdocdoc School of Modern Photography) zachytáva účastníkov hľadajúcich duchovné spojenie v letnom tábore Sv. Tichona na Teologickej fakulte Pravoslávnej univerzity; Mäsiar od Dennisa Mubangu Kabweho (Zambia, Open Window University Zambia) zachytáva miestneho mäsiara pri práci v centre tržnice; a Cariño od Chrisa Rosasa Vargasa (USA, Parsons), sériu sentimentálnych portrétov verejných priestranstiev v Bronxe a Harleme.

Ďalšia séria zase skúma spojenie prostredníctvom zobrazenia pospolitosti. Príkladom je práca s názvom Tiramisu od Alexandera Komendu (Kanada, Aalto University, Fínsko), ktorý zobrazuje Komendovú hravú spoluprácu so spolužiakmi, ktorá mu pomáha skrátiť si čas počas lockdownu alebo v Disconnected od Oriel Naxhielly Martins (Arménsko, ENFO Escuela De Fotografía, Argentína), kde sa fotografka zameriava na okamihy fyzickej intimity a snahu vyrovnať sa s izoláciou počas pandémie.

Prepojenie s minulosťou a rodinnou históriou bolo taktiež ústrednou témou niekoľkých projektov, vrátane projektu Connections od Sachi Deshmukh (India, Nuova Accademia di Belle Arti, Taliansko), ktorá dáva do protikladu minulosť a súčasnosť prostredníctvom starých fotografií jej rodičov, ktorí vtedy boli čerstvo zobratí. Tí sa držia za svoje dnes už zostarnuté ruky a sú spojení červenou niťou; Memories of Family od Xu Hana (kontinentálna Čína, Nanjing University of the Arts) využíva detailné abstraktné snímky kvapiek farby a obrazcov, aby preskúmala vzťah fotografky k rodine; a Even When We’re Breathing, We’re Moving od Angely Stoll (Austrália, University of Wollongong) skúma myšlienku pohybu ako plynutia času prostredníctvom čiernobielych snímok tanečnice v opustenom priestore s dlhou expozíciou.

Víťaz kategórie Študent pre rok 2022 bude vybraný z desiatich študentov a vyhlásený 12. apríla. Víťaz, spoločne so svojou univerzitou, získa digitálnu foto výbavu od Sony v celkovej hodnote 30 000 EUR.

Tohtoročný užší výber študentov posudzoval Colin Czerwinski, zakladateľ časopisu NOICE.

UŽŠÍ VÝBER SÚŤAŽE PRE MLÁDEŽ

Do užšieho výberu kategórie Mládež, sa dostalo sedem víťazov kategórií – jún až december 2021, z ktorých každý reagoval na inú mesačnú tému.

Víťaz júnovej súťaže Elijah Baptiste (USA, 15 rokov, odbor Kompozícia a design) fotografoval svoj objekt so zaviazanými očami a snímal ho zospodu čiernobielo, čím zdôraznil ladnosť jeho pózy. Snímka od Zinuo Shi (kontinentálna Čína, 17 rokov, Street Photography) zachytáva dve ženy v rozhovore na trhovisku, zatiaľ čo plagát modelky v popredí dodáva snímke surrealistický nádych. Emery Sanderson (Kanada, 19 rokov, Krajina) zachytáva pokojnú zasneženú scénu, ktorú prerušuje iba osamelá postava a stopy, ktoré za sebou zanechala. Podobne Cameron Borg (Austrália, 17 rokov, Kultúra a cestovanie) ukazuje osamelého človeka postaveného proti prírode, tentoraz surfistu fotografovaného zhora v rozbúrenom vlnobití. Snímka Rayhana Mundryho (USA, 15 rokov, Wildlife & Nature) zobrazuje medveďa hnedého v okamihu, keď loví lososa z potoka. Tri Nguyen (Vietnam, 18 rokov, Portrét) používa pouličné zrkadlo na vytvorenie portrétu z dvoch uhlov, v žiare mesačného svetla. Benjamin Joel (USA, 17 rokov, Open Call) zachytil silu a odhodlanie národného šampióna v šerme.

Porotkyňou kategórie Mládež je Hideko Kataoka, riaditeľka fotografického oddelenia časopisu Newsweek Japan. Aby víťaz mohol ďalej rozvíjať svoje vízie, od Sony rovnako získa digitálnu foto výbavu.

Celkoví víťazi v kategóriách Študent a Mládež, otvorenej a profesionálnej súťaže Sony – World Photography Awards 2022, budú vyhlásení 12. apríla 2022. Viac informácií o nadchádzajúcom vyhlásení a víťazoch nájdete na adrese: www.worldphoto.org

ZDIEĽAŤ