auto

Zrejme netreba nikomu vysvetľovať, že vlastniť vozidlo vôbec nie je lacná záležitosť. Počnúc jeho kúpou sa vydávame na cestu nikdy nekončiacich poplatkov za prevádzku, servisy, ale aj za prípadné ďalšie nepredvídateľné situácie. Práve vyššie náklady spojené s kúpou a prevádzkou áut do terénu, medzi ktoré patrí aj kategória SUV, sú často jedným z hlavných dôvodov, prečo sa mnoho motoristov vzdá svojho sna o veľkom tátošovi. Vedeli ste však, že aj vo svete SUV zoženiete výhodné kompromisy?

Choďte do elektromobilu

SUV autá sa tešia čoraz väčšej obľube u spotrebiteľov. Okrem toho, že sa vďaka svojej karosérii dostanú takmer všade, ponúkajú veľký batožinový priestor a skutočne znamenitý komfort pre všetkých cestujúcich. S rastúcimi cenami paliva však nadišiel čas poobzerať sa po výhodnejšej alternatíve, ktorá vám namiesto starostí bude robiť aj počas používania len samú radosť.

Jednou z možností je kúpa SUV elektromobilu poháňaného výlučne elektrickou energiou. Okrem toho, že cena elektriny je v porovnaní s naftou alebo benzínom podstatne nižšia, šťavu mu doplníte aj z pohodlia domova. Ďalšou možnosťou je návšteva dostupnej nabíjacej stanice, ktorých infraštruktúra sa po Slovensku, ale aj svete, neustále rozrastá.

nabíjanie elektromobil
Zdroj: pexels.com

Elektromobily však ponúkajú aj ďalšie výhody. Vďaka krútiacemu momentu, ktorý je dostupný už od prvej otáčky, majú výbornú jazdnú dynamiku, sú ekologickejšie a dokonca tichšie. Aj jazda do obchodu sa preto razom stane plnohodnotným zážitkom pre všetkých cestujúcich. Za o čosi vyššiu obstarávaciu cenu tak získate spoľahlivé vozidlo s nižšími nákladmi na prevádzku, čo sa v konečnom dôsledku skutočne oplatí.

Úsporný hybrid

Hybridný automobil je spravidla poháňaný minimálne dvoma rozličnými druhmi pohonu. Tradične sa klasický spaľovací motor kombinuje s bezemisným elektromotorom, ktorý je ekologickejší a zároveň ekonomickejší na prevádzku. V prípade dostatočného dojazdu tak môže slúžiť ako plnohodnotný elektromobil, avšak všetko záleží od denného najazdeného počtu kilometrov a spôsobe, akým vozidlo využívate. Nemožno mu však uprieť fakt, že je rozhodne výhodnejšou voľbou ako SUV s plne spaľovacím motorom.

car
Zdroj: pexels.com

Ako ušetriť na prevádzkových nákladoch SUV áut so spaľovacím motorom?

Ak ste už vlastníkom SUV vozidla a jeho výmena za ekologickejšiu verziu nateraz nepripadá do úvahy, spotrebu a s tým spojené náklady na prevádzku dokážete znížiť aj charakterom svojej jazdy a správnou starostlivosťou o auto. Rozhodne pomôže mierne zrýchľovanie a spomaľovanie s konštantnou rýchlosťou okolo 50 km/h v meste, ale aj využitie tempomatu na diaľnici. Ak to nie je nevyhnutné, vyhnite sa klimatizácii, ktorá môže zvýšiť spotrebu až o 15 percent.

Spotreba paliva sa tiež zvyšuje jazdou v nevhodných poveternostných podmienkach, preto sa jazdám počas dažďa alebo sneženia radšej vyhnite. Pomôže tiež pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách, odstránenie nepotrebnej záťaže a včasné návštevy servisu. Nie je žiadnym tajomstvom, že odkladanie servisu môže jeho následnú návštevu poriadne predražiť, čo dozaista nepoteší vašu peňaženku.

automechanik
Zdroj: pexels.com

Či teda túžite po úplne novom nadupanom stroji, alebo už dávno na SUV aute brázdite cesty, jeho prevádzka ani zďaleka nemusí byť taká nákladná, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

ZDIEĽAŤ