obrázok
Podpora Dolby Atmos sa postará o kvalitu priestorového zvuku. (BublikHaus / Shutterstock.com)

Kým niektorí si vyberajú smartfóny s cieľom posunúť hranice fotografovania, iní sa zameriavajú na kvalitu audia a chcú maximalizovať zvukový zážitok. Vlastniť kvalitné slúchadlá však automaticky neznamená mať aj kvalitný zvuk. Pokiaľ vlastníte telefón, čo nemá najlepšie predispozície, asi ťažko vám ponúkne prvotriedny zvuk a akustiku hodnú kinosál. Na čo sa teda zamerať pri výbere smartfónu a ktoré najnovšie modely dokážu splniť vaše očakávania?

Mnohé prémiové mobily Apple a najnovšie vlajkové lode konkurenčných spoločností sa uberajú smerom k vyňatiu audio konektora. Nielenže tým šetria miesto pre iné technické vybavenie, nijako tým nestrácajú ani na kvalite zvuku. To isté však platí aj v prípade, ak si zvolíte konkurenčný smartfón, v ktorom je jack integrovaný aj naďalej. Samotná výroba slúchadiel sa posunula neuveriteľným krokom vpred a dnes už nemáte problém nájsť kvalitné a navyše aj bezdrôtové slúchadlá, čo vám skvalitnia počúvanie. Prehrávať hudbu môžete aj s osvedčenou káblovou klasikou a nijako tým neznížite vaše nároky od audia. Na kvalitu zvuku totiž vplýva mnoho atribútov a rozhodne nejde vždy len o vhodný výber slúchadiel.

Samsung výrazne dominuje

V tomto prípade je 3,5 mm headphone jack opäť minulosťou a tohtoročná novinka od Samsungu patrí k tým, čo sú oň ochudobnené. Nijako tým však nestráca kvalita zvuku, tento telefón disponuje podporou vysokokvalitných audio formátov. Samsung Galaxy S20 navyše ponúka v balení aj vyladené AKG slúchadlá s USB-C konektivitou. Tento smartfón je v prvom rade predovšetkým majstrom vo fotografovaní, napriek tomu, podpora Dolby Atmos výrazne skvalitňuje aj 3D zvukový vnem a vítané sú aj reproduktory, čo vám skvalitnia basy.

Toto zariadenia navyše podporuje aj prehrávanie zvukov vo vysokom rozlíšení a ponúka ako DSD 64/128-násobne vyššiu vzorkovaciu frekvenciu štandardného formátu CD, ale aj 32-bitové PCM. Zabudnite na frekvenciu CD či formátov MP3, priestor dostáva vysoká kvalita rozlíšenia, pod ktorou si možno predstaviť čistotu a ostrosť zvuku. Mobily Samsung sú už dlhodobo z hľadiska zvukového riešenia na výslní a predchádzajúci model Samsung Galaxy S10+ to len potvrdzuje čistým zvukovým výstupom, solídnymi reproduktormi a ostrou reprodukciou vďaka technológii Quad DAC.

Apple skvalitňuje zvuk špičkou medzi slúchadlami

Ku kvalitným audio smartfónom sa môže smelo zaradiť aj najnovší iPhone 11 Pro od spoločnosti Apple. Svoj dátum vydania mal síce v predošlom roku, tento model je však aj naďalej jednou z hlavných vlajkových lodí spoločnosti. Ak hľadáte kvalitné zariadenie s perfektnou podporou audia, iPhone sa môže smelo zaradiť medzi vhodných kandidátov. Okrem špičkových modelov sa spoločnosť sústreďuje aj na prvotriedne slúchadlá a pre vlastníkov tejto značky predstavuje hneď dve možnosti. Pokiaľ ste fanúšikom bezdrôtovej verzie slúchadiel, zvolíte si druhú generáciu AirPods Pro s čipom H1 a redukciou hluku, prípadne pôjde o model s káblom v podobe EarPads.

Tento model opäť disponuje podporou Dolby Atmos a ponúka kvalitné priestorové riešenie zvuku. Pri počúvaní sa vám zdá, že zvuk pôsobí oveľa širšie a expanzívne. Smartfóny iPhone sú typické tým, že im chýba výstup na slúchadlá a ani tento model nie je výnimkou. Pri porte zvanom Lightning nemožno hovoriť o analógovom zvukovom výstupe. Všetko je to totiž o digitálnom signáli, pričom práve audio kvalita je závislá predovšetkým od správnej voľby slúchadiel.

obrázok
Ak chcete mať kvalitný zvukový výstup, upriamte sa pri výbere telefónu na riešenie zvuku a jeho kvalitu. (supergenijalac / Shutterstock.com)

Pochopiteľne, existuje mnoho kvalitných smartfónov, ktorých vlastníci sa môžu pýšiť prvotriednou kvalitou zvuku. Napríklad taký LG V60 ThinkQ na Slovensku zatiaľ nie je v predaji, ale radí sa k telefónom s kvalitným konektorom pre slúchadlá. Ak už však túžite po telefóne s prvotriednym riešením zvuku, nezabudnite zvážiť pri jeho výbere aj to, na čo konkrétne vám poslúži. Iný smartfón si zvolíte pri prehrávaní hudby v rámci Spotify a rozdielny uprednostníte pri natáčaní 4K videí s kvalitným poňatím zvuku. Všetko závisí od vašich preferencií a nárokov, nezabudnite teda zohľadniť mnohé parametre a technické riešenia, ktoré vplývajú na audio zážitok.

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here