Počas zimy narastá počet nehôd, a to najmä z dôvodu neprispôsobenia jazdy stavu vozovky. Cesty bývajú namrznuté či pokryté súvislou vrstvou snehu. V takýchto podmienkach môže aj malé zaváhanie vyústiť do vážnych škôd na majetku či zdraví. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť havárii, je počas zimy nejazdiť. To je však pre väčšinu ľudí v spoločnosti nemožné. Život kvôli zhoršenému počasiu nemôže úplne zamrznúť. Príroda však áno, preto by sme sa jej mali počas tohto obdobia prispôsobiť a jazde venovať zvýšenú pozornosť.
Nepodceňte prípravu
Príprava pred jazdou je v tomto období kľúčová. Povinnou výbavou sú zimné pneumatiky a ignorovanie tohto nariadenia môže skončiť pokutou. Tá by však nemala byť hlavným motivátorom výmeny sezónnych pneumatík. Podstatná je bezpečnosť. Preto dbajte aj na to, aby ste mali pred jazdou vozidlo vyčistené od snehu. Sneh či námrazu odstráňte aj zo snímačov k asistenčným funkciám riadenia. Nezabudnite na bočné zrkadlá a šošovku parkovacej kamery.
Za zváženie tiež stojí výmena látkových rohoží za gumové, ktoré sú vhodnejšie pre zimné obdobie plné blata a snehu. V prípade, že sa chystáte na trasu, kde nebýva signál a vonku hrozí snehová búrka, oznámte cestu a predpokladaný príchod vašim najbližším. Ideálnou voľbou, ako sa poistiť pred možnými nepríjemnosťami, je, obzvlášť v zimných mesiacoch, kvalitné havarijné poistenie.

Spomaľte
Ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, či poľadovica, každý váš manéver počas jazdy musí byť správne vyhodnotený. Kolesá majú na klzkej vozovke slabú priľnavosť. Je preto kľúčové pristupovať k jazde rozumne. Každé otočenie volantu, stlačenie brzdy, či pridávanie plynu by preto malo byť plynulé a postupné. Myslieť na tento štýl jazdy môže byť zo začiatku náročné a môže sa vám stať, že po pár minútach na tento zámer zabudnete. Skúste si teda predstaviť, že na zadnom sedadle prevážate krehkú svadobnú tortu. Určite by ste nechceli, aby skončila prevrátená v interiéri vášho vozidla.
Snažte sa predvídať
To, že vozovka nie je v najlepšom stave z dôvodu zmeny počasia, by mal vedieť rozoznať aj novopečený vodič. Predvídať však nebezpečné situácie, ktoré môžu vzniknúť, je už náročnejšie a vyžaduje prax za volantom. Snažte sa preto vnímať situácie dejúce sa okolo vás. Ak chcete jazdiť opatrne a bezpečne, je nevyhnutná zvýšená koncentrácia. Hlavne nezabúdajte na to, že nezáleží, aký dobrý šofér ste vy.
Vozovku zdieľate s ostatnými šoférmi, ktorí nemusia mať toľko skúseností a takú úroveň predvídania. Snažte sa teda v záujme vášho zdravia deficit skúseností účastníkov cestnej premávky suplovať dvojnásobnou dávkou predvídania v čase zvýšeného rizika nehôd v období, akým je práve zima.

Diskutujte a vzdelávajte aj svojich najbližších
Ak máte vo svojom okolí mladých šoférov, či členov rodiny, ktorým šoférovanie spôsobuje vrásky na čele, snažte sa ich nenásilným a tolerantným spôsobom poučiť a pomôcť im zvládať tieto stresové situácie. Vhodne prezentované príklady, či vaše príhody z ciest, môžu v budúcnosti menej skúseným šoférom pomôcť lepšie predvídať vzniknuté rizikové situácie.
V prípade, že ste skôr fanúšikom názorných ukážok, než teórie, zoberte vášho blízkeho na opustené zasnežené parkovisko a dovoľte mu vyskúšať, ako auto reaguje na zmeny smeru, brzdenie či zrýchľovanie na klzkom teréne. Tieto skúsenosti im môžu byť v budúcnosti nápomocné pri riešení vzniknutých situácií na vozovke. Pri takýchto skúšobných jazdách však dbajte na bezpečnosť posádky auta, či prípadných ľudí v okolí.