HEUREKA

Bratislava, 20.05.2020 – Online predaj sa neustále vyvíja, reaguje na aktuálnu situáciu a posúva sa vpred. Prvé mesiace roku 2020 poznačila koronakríza a spôsobila aj viaceré zmeny na poli e-shopov. Aby ste ostali v kontakte s najnovšími trendmi, nákupný radca Heureka vám prináša informácie o aktuálnom dianí v e-commerce.

E-commerce aj naďalej rastie

Online predaj v prvom štvrťroku 2020 porástol ešte viac ako vlani. Marcový predaj stúpol až o 54 % a aprílový o 49 %. Za tento nevídaný rast je čiastočne zodpovedná aj prebiehajúca koronakríza. Na internet sa presunuli nielen nakupujúci, ale aj predajcovia. „Aj zavedení kamenní predajcovia teraz hľadajú spôsoby, ako sa dostať k zákazníkom a tak vznikajú nové e-shopy,“ hovorí Tomáš Braverman, šéf nákupného radcu Heureka.sk.

Zmenil sa spôsob platby za nákupy v e-shopoch

Koronakríza ovplyvnila aj spôsob, akým platíme za online objednávky. Kým donedávna na Slovensku kraľovala dobierka, čiže platba v hotovosti pri prevzatí tovaru, do popredia sa z hygienických dôvodov dostala platba kartou online. Tá vzrástla až o približne 200 %. „Očakávame, že tento trend sa udrží,“ hovorí Tomáš Braverman a pokračuje: „Akonáhle si to zákazníci vyskúšajú, budú sa k platbe on-line vracať, pretože je extrémne pohodlná, rýchla a hlavne bezpečná.“

Na internete sme obozretnejší

Každý e-shop z takmer 11 000 internetových obchodov na Heureke môže byť ohodnotený zákazníkmi. Na základe pozitívnych hodnotení potom tieto obchody môžu získať certifikát Overené zákazníkmi. Tento certifikát všetkým zákazníkom hovorí, že obchod, v ktorom sa chystajú nakupovať je dôveryhodný a bezpečný. Nakupovanie online teda už nie je lotéria a máme na výber z ponuky skutočne kvalitných obchodov.

Sortiment produktov kupovaných online sa rozšíril

V odpovedi na koronakrízu začali Slováci nakupovať online aj produkty, ktoré doteraz boli skôr výsadou kamenných predajní. Predaj trvanlivých potravín alebo toaletného papiera v e-shopoch narástol rádovo o stovky percent. Popularita čistiacich prostriedkov taktiež stúpla.

Roztrhlo sa vrece s novými e-shopmi

Nákupný radca Heureka registruje v posledných týždňoch obrovský počet novovzniknutých e-shopov. „Je ich až o polovicu viac ako obvykle,“ hovorí Tomáš Braverman. Veľa z nich sú kamenné predajne, ktoré potrebovali presunúť predaj do online prostredia v odpovedi na koronakrízu. Ale mnohé vznikli len s cieľom využiť či dokonca zneužiť súčasnú situáciu a ich sortiment pozostáva len z rúšok či respirátorov. Heureka.sk tieto e-shopy pozorne sleduje a priebežne vyhodnocuje ich dôveryhodnosť.

Pri nakupovaní online nezabúdajte na obozretnosť. Nakupujte len v obchodoch s certifikátom Overené zákazníkmi alebo cez Heureka Košík. Platba na dobierku, ktorá bola dočasne zrušená, bola reaktivovaná, ale stále radšej využite platbu cez internet. Pri preberaní zásielok vždy noste rúško.

Tlačová správa

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here